Jump to content
Sign in to follow this  
ticolino

Spray Anti-caini

Recommended Posts

@Juliaen: Pai ar fi simplu: 1 persoana + 1 catel = 2 persoane pe lista de intretinere. Ce e asa complicat ?

 

Dar, nu ma intelege gresit. Nu sint cel mai puternic sustinator al ideei de plata de intretinere pentru caini. Eu am adus-o in discutie doar pentru a atrage atentia propietarilor de caini ca nu sunt chiar nedreptatiti. Personal nu sint fanul a tot felul de taxe si dari si plati suplimentare. Ci mai degraba al bunului simt si al civilizatiei. Mai corect mi se pare sa cureti dupa cainele tau, (in fata blocului, in lift, oriunde) decat sa il lasi sa faca oriunde pe ideea ca oricum, platesc o taxa.

 

Uite un exemplu: in vara am fost la ZOO Baneasa impreuna cu fiica mea. La un moment dat, ne-a luat prin surprindere cand si-a dat chiloteii jos si a tras rapid un caca pe una din aleile gradinii. :) )

Am luat frumusel rahatul cu un servetel si l-am aruncat la WC-ul ecologic din apropiere (recunosc, nu eu, ci sotia, dar as fi facut-o si eu). Nu era normal sa fac acest lucru? Ce, trebuia sa il las acolo, ca doar platisem taxa de intrare ?! 8-|

E vorba de putin respect pentru ceilalti oameni, nu consider ca ar fi fost normal sa il ia cineva pe talpi. De asta ma astept la acelasi lucru si de la propietarii de caini.

Edited by kAos

Share this post


Link to post

Daca tu nu ai vazut stapani care sa foloseasca servetul dupa caine.Asta nu inseamna ca ei nu exista.Eu am vazut.Asa ca nu generaliza.Spray-ul sau otrava pe care va ganditi sa o folositi nu face diferenta, iar marea majoritate a proprietarilor sunt convins ca ar fii deacord cu o taxa de salubrizare daca detin caine.eu cred in continuare ca nepasarea autoritatilor e pe primul loc.

In schimb sa sti ca am vazut si parinti care lasa copiii sa-si faca nevoile pe strada si nu strang dupa ei.Asa ca...

Pe mine ma deranjeaza aurolacii care isi fac nevoile in scara sau vecinii betivi care vomita si se pipi in spatele blocului.dar asta e alta discutie.

Share this post


Link to post

Acum nu generaliza nici tu! Tu mentionezi cateva exceptii care pot intra foarte usor intr-o marja de eroare, adevarul e ca majoritatea proprietarilor nu curata dupa caini si nici nu ar fi de acord cu o taxa de salubrizare (caci altfel nu ar fi discutia cu intretinerea) si adevarul e ca majoritatea oamenilor nu "se pipi" pe scara.

Share this post


Link to post

Nu am generalizat.

Si nu pot sa ma pronunt la numar sau la procent, pentru ca nimeni nu a facut o statistica.

Share this post


Link to post

NU am vazut decat la televizor intr-un film cand unu curata caca dupa caine. La noi chiar nu am vazut! Si nu generalizez.

Share this post


Link to post

kaos> E normal sa cureti dupa cainele tau daca isi face nevoile pe strada, ca deh si eu injur prin centru cand slalom printre rahati. Referitor cu trecutul cainilor la intretinere... aici e o discutie.

 

E o absurditate sa treci cainele la plata! De ce?

 

 

Cainele nu se duce sa dea drumul la apa singur. E un gest pe acre il fac eu. E apa consumata de mine in diverse scopuri. Nu vad nici o diferenta cand spal cainele pe labute fata de: schimbat apa la pesti zilnic sau spalat zilnic haine sau pur si simplu lasat apa sa curga non stop.

 

 

Daca un caine se ducea sa dea drumul la apa si sa isi faca singur baie intelegeam dar cand eu fac aceasta actiune spre folosul meu de ce ar sta cainele pe lista de pllata.

 

Si prin absurd cainele meu bea doar coca-cola si il spal doar la un centru din asta de infrumusetat patrupezi. De ce mi-l pui la intretinere? Ah si am uitat ... nu merge cu liftu de firca :) )

Share this post


Link to post

steph: plata intretinerii pe persoana se bazeaza pe o medie, media oamenilor normali care arunca gunoi, spre exemplu. Daca tu ai un caine e usor de dedus ca iti va creste consumul mediu de anumite utilitati. Asa nici sugarii nu isi dau drumul singuri la apa...

Share this post


Link to post

Exact, e o medie. Asa sunt multi care nici nu prea stau pe acasa, dar platesc la fel cu cei care stau mai tot timpul in casa si produc gunoi (de exemplu).

Poate e cam exgerat sa pui animalele la intretinere, mai ales ca asta ar genera intrebari de genul: pentru ce animal ar trebui sa platesti? Caine, pisica, papagal, porc de guineea, pesti? Pentru o broscuta testoasa de exemplu ar fi absurd :) .

 

As fi insa de acord cu o taxa de salubrizare pentru animalele care sunt scoase afara - exemplul cainilor. Orice caine ajunge sa murdareasca mai mult sau mai putin strada pe care este plimbat.

Share this post


Link to post

Hai ca ne invartim... dupa coada. :) )

 

E aiurea sa compari cainele cu copilul, intr-adevar nici sugarul nu merge singur cu liftul, nici nu da drumul la apa... dar daca vorbim despre intretinere, acum in conditiile in care mai toata lumea are apometre (deci plateste cit consuma), inseamna ca vorbim practic doar despre incalzire si despre partile comune de la bloc (lift, curent, ghena). Am uitat ceva?

 

La copil, mai ales unul mic, ii dai drumul mai tare la caldura, apare mai mult gunoi (pampersi, etc).

Prin comparatie, cainele n-are nevoie de camera incalzita in mod special iar la partile comune "contributia" lui este nesemnificativa, parerea mea. La urma urmei, cind ies cu cainele seara aprind lumina pe scara tot in interesul meu, ca patrupedul n-ar avea nevoie, oricum vede mai bine ca mine. Mizerie am zis ca nu prea face (o pisica face mai multa) iar cu liftul tot eu sunt puturosul care prefera sa nu coboare pe scari. Acu' ce faci, imi contorizezi de cate ori merg cu liftul? Sa fim seriosi.

 

Despre apa consumata cu un copil nu vorbim, ca am stabilit ca acolo plateste fiecare cit consuma. Oricum unui copil ii faci baie aproape zilnic, pe cita vreme unui caine e recomandat sa nu-i faci mai mult de 3-4 bai pe an (asta in cazul in care nu-l duci la salon)!

Share this post


Link to post
Acu' ce faci, imi contorizezi de cate ori merg cu liftul? Sa fim seriosi.

Sunt serios.

Daca s-ar putea contoriza s-ar pune contoar si ar plati toata lumea liftul cu fisa. Recunoaste doar ca mergi mai des cu liftul ca sa plimbi cainele. Practic tu nu ai fi ieisit atunci din casa. La fel si cu aprinsul luminii cand duci cainele, o aprinzi tu dar nu ai fi aprins-o daca nu ar fi fost cainele sa il scoti afara. Tocmai ti-ai stricat media pentru care ti s-a calculat contributia la bugetul blocului. Consumi mai mult decat ceilalti, evazionistule.

 

PS: Nici despre incalzire nu vorbim.

 

La fel, nici despre ghena nu vorbim ca e evident acolo.

Share this post


Link to post

Uite vezi, asta am urat intotdeauna la "iubitorii de animale". Lipsa de obiectivitate si incapatanarea cu care sustin sus si tare ca patrupedul lor nu deranjeaza pe nimeni, e cel mai frumos, cel mai curat, cel mai destept. Am intalnit unul care sustinea ca potaia lui vorbeste, si chiar conduce masina (nu mint). Nu realizati (sau nu vreti sa realizati) disconfortul pe care il cauzati celorlati. Pe mine unul ma deranjeaza mirosul de caine in lift, ca sa nu mai zic ca mi se zbarleste parul pe mine cand vad jigodia cum isi scutura blana chiar langa picioarele mele. Am inceput sa evit sa urc cu liftul impreuna cu persoanele care au caini. Prefer sa le spun sa urce primii, cu o privire dezgustata, si citesc pe fata lor uimire si faptul ca nu inteleg de ce le cer asta.

 

Pentru mine e clar, subiectivism = lipsa de respect pentru vecini = nepasare = nesimtire intr-un final.

 

Si ca sa o mai zic si pe aia dreapta, cam toti propietarii de caini pe care ii cunosc, au probleme cu normele elementare de igiena. Cand le vad hainele pline de par de animal mi se intoarce stomacul pe dos. Iar in casele lor este un miros de cotet, pe care ei, din obisnuinta nu il mai simt (de aceea toti spun "cainele meu nu miroase urat").

Edited by kAos

Share this post


Link to post

Ai probleme grave ... Si al dracu sa fiu daca glumesc.

 

Sunt curios cat par crezi tu ca poate sa lase un caine de 5-6 kg cu blana scurta care este hranit cum trebuie.

Share this post


Link to post
Si ca sa o mai zic si pe aia dreapta, cam toti propietarii de caini pe care ii cunosc, au probleme cu normele elementare de igiena. Cand le vad hainele pline de par de animal mi se intoarce stomacul pe dos. Iar in casele lor este un miros de cotet, pe care ei, din obisnuinta nu il mai simt (de aceea toti spun "cainele meu nu miroase urat").

 

 

Cam toti propietarii de caini pe care ii cunosc,NU au probleme cu normele elementare de igiena. NU le vad hainele pline de par de animal,NU mi se intoarce stomacul pe dos. Iar in casele lor NU este un miros de cotet, pe care ei, din obisnuinta nu il mai simt (de aceea toti spun "cainele meu nu miroase urat").

Sincer nu prea stiu ce fel de cunoscuti-cunosti tu.Poate ar trebui sa-i schimbi.Sti vorba aia "cine se aseamana se aduna".

Share this post


Link to post

Deci kaos pute a caine maidanez :D

Share this post


Link to post

@wsc: Cine seamana se aduna zici tu ?! Incorect. Locuiesc la bloc intr-un cartier oarecare din Bucuresti. Banuiesc ca tu locuiesti in Paradisul Verde, tu esti ala cu prieteni milionari in euro cumva ?! Eu nu am prieteni care sa tina jigodii in casa, era vorba de vecini, sau de persoane carora le-am intrat ocazional in casa. Incerc de fiecare data sa imi exprim cat mai vizibil dezgustul de a ma aseza pe o canapea pe care se lafaie o potaie si in general incerc sa evit contactele de genul asta. Va dispretuiesc profund, ca sa fiu sincer pana la capat. NU eu sunt cel care doarme in pat, mangaie, se lasa lins pe fata de un animal care se linge la cur, mai baga botul si pe la cururile altor exemplare, plini de microbi si pe care colcaie din cand in cand purici si capuse.

 

Din cauza celor ca voi suntem pe primul loc in lume in ceea ce priveste zoonozele parazitare. (Sursa: National Geografic).

 

@Stepf: boschetar esti tu cu aia cu care spargi seminte in parc.

Edited by kAos

Share this post


Link to post

Kaos: Nu ti se pare ca intreci masura? Omule, chiar ai probleme grave!!! Nu lasati animalele langa asta, le imbolnaveste!

Aaaa..si daca tot te deranjeaza atatea si atatia, du-te frate in varful muntelui si stai linistit acolo, ca nu e nimeni obligat sa-ti suporte tie frustarile pe aici!

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post
Eu nu am prieteni care sa tina jigodii in casa, era vorba de vecini, sau de persoane carora le-am intrat ocazional in casa.

 

Ce sa inteleg, ca esti spargator de apartamente atunci?Nu faci bine.

Oricum eu am prieteni care dupa cum spuneam nu put.Nu trebuie sa traiesti in paradisul verde ca sa nu puti a caine.Spune-le si celor in a caror casa intri ocazional sau de fapt lasa-le un bilet daca nu sunt acasa.

Share this post


Link to post

De data asta nu el a intrecut masura. Va rog frumos!

Share this post


Link to post
Kaos: Nu ti se pare ca intreci masura? Omule, chiar ai probleme grave!!! Nu lasati animalele langa asta, le imbolnaveste!

Aaaa..si daca tot te deranjeaza atatea si atatia, du-te frate in varful muntelui si stai linistit acolo, ca nu e nimeni obligat sa-ti suporte tie frustarile pe aici!

Lasa-l nu vezi ca in frustrarea lui crede ca trebuie sa fii milionar in euro ca sa ai caine si sa nu puti.

 

Zmeule, las-o in colo, asteptam sa faca astia politia animalelor si pe urma inchidem topicul?

Nu stiu cine intrece masura.Sau la ce?

Edited by wsc

Share this post


Link to post

@closcuta: du-te tu in creierii muntilor sa traiesti cu jivinele, daca iti plac asa mult, ca nu suntem noi obligati sa va suportam!

@wsc: Nu asta am spus, dar ma rog...

@Zmeul: Eu ma retrag din discutia asta. Dupa cum am mai spus, astia nu sunt oameni cu care sa poti discuta. Prea ingusti la minte.

 

Plus ca tocmai ce mi-am mai primit vreo 20% (pentru alt subiect)...

Doamne, bine ca nu au supermoderatorii caini... 8-|

Edited by kAos

Share this post


Link to post

Spray anti prostie exista?

Share this post


Link to post

Kaos: Doar pentru ca tu ai cunostinte care put si a caror casa pute a cotet, pentru ca au un animal asta nu inseamna ca asa e peste tot. Daca ai grija de animalul respectiv, nu miroase a nimic, par gasesti foarte putin, etc. Ai mei au pisica acasa, pe care o tin la bloc. Cum ma duc destul de rar pe acasa, as simtii daca miroase a ceva in casa sau nu. Si crede-ma nu miroase a nimic, nu gasesti ghemotoace de par prin casa asa cum iti imaginezi tu. Pisica este imbaiata aproape la fiecare saptamana, este periata zilnic de 2 ori cel putin.

 

Si mai lasa atitudinea asta "cu suportatul" ca nu-mi dai tu de mancare, altfel o sa aduc pisica la usa ta, sa-si faca nevoile! b-(

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Mai bine se scutura cainele in lift,decat sa urce unul cu tigara aprins sau sa puta a bautura.

M-am intalnit cu unul in lift care mirosea a peste.Cred ca avea acvariu acasa.Il urasc.

Ah...si unul care mirosea a pui, cred ca avea papagal.

Edited by wsc

Share this post


Link to post

Topicul acesta nu mai are nici o legatura cu titlul si a deviat in loc de manifestat antipatii si frustrari. Aici se inchide.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...