Jump to content
Sign in to follow this  
ticolino

Spray Anti-caini

Recommended Posts

@wcs: ai mare noroc cu cenzura supermoderatorilor!

@ dificilul: iti bati gura de pomana.

Si tu scrii de dragul de a scrie si a te victimiza in continuare. Ai fost de accord cu regulamentul acestui forum cand te-ai inscris iar daca in momentul de fata iti pare nejust poti sa te retragi.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Nu inteleg de ce un topic atat de banal starneste atatea orgolii... Va rugam sa ramaneti la subiect si sa pastrati un limbaj decent.

 

Cu respect, Biroul de cenzura.

Share this post


Link to post

Exista un dispozitiv ce emite sunete pe joasa frecventa,sunete ce deranjeaza cainele si il face sa plece!

Edited by c_french84

Share this post


Link to post

Da, ma gandeam ca...

Serios vorbind. Cred ca se poate face ceva. Un aparat de aici sa zicem legat la alarma ceva de genul senzor de perimetru sau un senzor de soc f sensibil. Sa emita aparatu cu ultrasunete cand intra cineva in perimetrul masinii. Adica sa fie deranjati cainii ca inteleg ca frecventele acelea nu deranjeaza omul. A... ce ziceti?

Share this post


Link to post

Prea mare deranjul.

Mai bine pun otrava.

8-|

Share this post


Link to post
Mai bine pun otrava.

 

Si ajungi la protv ca asupritor de animale :mrgreen:

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Mai, eu nu am nimic cu animalele, sunt si eu iubitor de animale, daca se poate spune asa (am pesti 8-| ). Problema mea este cu nesimtirea stapanilor. Cand o sa vad unul ca strange rahatul cainelui si il pune la gunoi, cand o sa vad ca platesc intretinerea la bloc pentru el, cand o sa fie responsabili si respunzatori pentru actiunile animalului pe care il detin, probabil ca o sa imi schimb impresia.

 

Dar atata timp cand dimineata fac slalom in fata blocului printre rahati uriasi pana la masina, atata timp cat gasesc pe masina parcata in fata blocului mate de peste, carnati stricati, oase, paine si diverse alte resturi alimentare aruncate de la balcon pentru a hrani cainii maidanezi, pe o strada foarte circulata atat de masini cat si de pietoni, atata timp cat sunt nevoit sa suport toate acestea, credeti-ma ca imboldul pe care il simt este sa fac ceea ce am spus (otrava) sau ceea ce a spus dificilul (pipi la usa lor).

Share this post


Link to post
Cand o sa vad unul ca strange rahatul cainelui si il pune la gunoi, cand o sa vad ca platesc intretinerea la bloc pentru el, cand o sa fie responsabili si respunzatori pentru actiunile animalului pe care il detin, probabil ca o sa imi schimb impresia.

Hai ca asta cu intretinerea e tare! =))

 

Tu ai fi de acord sa-ti bagi pestii la intretinere? Sunt sigur ca folosesti pt ei mai multa apa decat reuseste sa bea cainele meu!

Share this post


Link to post

Bai nene, voi nu aveti "ceasuri"? Acvariul meu de 60 de litri capacitate consuma cam 70 de litri pe an. Cheltuielile la intretinere ar fi si cele pentru gunoi. Sa nu imi zici ca o persoana singura arunca la fel de mult gunoi ca si o persoana cu un caine.

 

Trecand peste faza cu intretinerea, Kaos are dreptate (aproape ca mi s-au uscat degetele cand am scris asta), totul se rezuma la relatia lui dificilul cu proprietarii.

Share this post


Link to post
Sa nu imi zici ca o persoana singura arunca la fel de mult gunoi ca si o persoana cu un caine.

La ce gunoi te referi? Ce e in plus si care sa merite mentionat?

Si sincer nu cred ca "te-ai lua" de citeva ghemotoace de blana. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Hai ca asta cu intretinerea e tare! =))

 

Tu ai fi de acord sa-ti bagi pestii la intretinere? Sunt sigur ca folosesti pt ei mai multa apa decat reuseste sa bea cainele meu!

 

 

Amice eu platesc apa aia, pentru ca am apometru. Pe cand cainele tau urca (gratis) cu liftul si se mai si pisa in el. E doar un exemplu, in afara de ce a spus Zmeul.

Share this post


Link to post

Domnu` Kaos, cand vine cate cineva la tine si ia liftul pana la etajul unde stai, ii pui sa plateasca?

Asta cu cainele care merge gratis cu liftul este mult prea tare! Te pomenesti ca cei care urca cu bagaj ar trebui sa plateasca mai mult, nu, dupa teoria ta?

Share this post


Link to post

Cel care vine sta si el cateva ore...cainele nu se mai satura :P

 

scuze de offtopic :)

Share this post


Link to post

E ridicola discutia, pe bune... si ma mir cu nu realizati.

 

Deci tu platesti apa pestilor, de acord. Da' cainele meu crezi ca bea de pe scara, sau cum? Deci platesc si eu apa aia, n-ai grija.

Si nu urca singura cu liftul, urca o data cu mine, deci nu consuma NIMIC in plus. :)

Si sa stii ca nu-si face nevoile in lift. Doar d-aia o scot afara!

Share this post


Link to post
La ce gunoi te referi? Ce e in plus si care sa merite mentionat?

Si sincer nu cred ca "te-ai lua" de citeva ghemotoace de blana. :rolleyes:

 

Resturi menajere mai multe. Mai multa mancare => mai multe resturi. (asta de dragul discutiei).

 

 

Oricum, tot de dragul discutiei, cred ca Tzitz bea mai multa apa de la robinet decat tine. :D

Share this post


Link to post

Closca, ti-a raspuns deja Ovidutz. Si nu incerca sa imi pui in carca teorii care nu imi apartin.

 

Atata timp cat eu sunt obligat sa imi trec la intretinere (cu tot ce inseamna asta, lift, gunoi, utilitati, etc.) copilul nou nascut (inca din prima luna de viata administratorul blocului a tinut sa ma atentioneze ca trebuie sa o fac - si m-am conformat fara sa cracnesc), mi se pare normal sa faci si tu acelasi lucru cu cainele. Este si el un membru al familiei tale, sau nu ?! 8-|

 

Later edit: @NFS : si fi-mea urca o data cu mine in lift, si cu toate astea platesc si pentru ea! Nu te face ca nu intelegi ce vreau sa spun. 8-| In plus, sint unii stapani nesimtiti care isi tin animalul in casa pana in ultimul moment, iar ala saracu cand se vede in lift, se scapa pe el, e un lucru normal, pe care il inteleg. Iara spun, nu e de vina animalul. Ci stapanul care nu are bunul simt sa stearga pe jos, motiv din care eu sunt nevoit sa calc in pisalaul cainelui. Si din pacate acest lucru se intampla destul de frecvent la mine in bloc. In

 

Intentiile voastre de a arunca in ridicol aceasta discutie (cainele meu nu urca singur cu liftul), reprezinta exact ceea ce spuneam mai sus, lipsa de responsabilitate. Imi place sa am animal, dar nu imi place sa fiu responsabil de actiunile lui... 8-| cam asa sunteti, aproape toti.

 

Daca se trezeste unu' ca el vrea ca animal de companie la bloc, nu un caine, ci sa zicem un... porc. Ce o sa faci ? Ti se pare normal ?! Are dreptul la aceleasi "privilegii" ca un caine ?! Pana la urma e si porcul o fiinta, nu ?!

Edited by kAos

Share this post


Link to post

Tot de dragul discutiei:

@ Kaos: data viitoare poate treci tot nickul si nu-l mai pocesti cum vrei tu, ca nu prea ne tragem de sireturi noi doi.

In al doilea rand: atat timp ca cainele nu poate folosi liftul de unul singur nu vad de ce ar trebui sa platesc pentru el. Apa, gazul si curentul le platesc separat. Scuza-ma daca iti spun ca un copil nu este echivalent cu un caine sau o pisica(poate pentru tine or fi). Un caine bea jumate de litru de apa pe zi((maxim), nu foloseste nici o utilitate ce se plateste. Asa ca explica-mi si mie de ce trebuie trecut un caine la intretinere. Crezi ca ii trebuie lumina de pe scara, nu poate vedea fara ea?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

:D Pai atunci tot de dragul discutiei, tre' sa-ti marturisesc ca in afara de shaormele cu care o mai indopati voi joia in parcare, Tzitz nu mananca DECAT boabe!!! Extrem de rar ii mai dau cite o margine de la pizza, pe care oricum o arunc (deci practic ramane mai putin gunoi, nu? ;) ).

A, ai dreptate totusi, mai ramane sa arunc si punga de la boabe. =))

Share this post


Link to post
Tot de dragul discutiei:

@ Kaos: data viitoare poate treci tot nickul si nu-l mai pocesti cum vrei tu, ca nu prea ne tragem de sireturi noi doi.

In al doilea rand: atat timp ca cainele nu poate folosi liftul de unul singur nu vad de ce ar trebui sa platesc pentru el. Apa, gazul si curentul le platesc separat. Scuza-ma daca iti spun ca un copil nu este echivalent cu un caine sau o pisica(poate pentru tine or fi). Un caine bea jumate de litru de apa pe zi((maxim), nu foloseste nici o utilitate ce se plateste. Asa ca explica-mi si mie de ce trebuie trecut un caine la intretinere. Crezi ca ii trebuie lumina de pe scara, nu poate vedea fara ea?

 

@closcuta (nu pot sa iti scriu numele "corect" pentru ca imi e teama ca iau vreun warn de la supermoderatori, pentru mircisme): Tu te faci ca nu intelegi sau chiar ai o problema? Copilul meu are 3 ani, nu poate nici daca vrea sa foloseasca liftul fara ajutorul unui adult. Cu toate astea eu platesc aceasta utilitate pentru ca ea, in mod indirect (ca si cainele tau) il foloseste!

Nu ma leg de cata apa bea un caine, nu ma intereseaza, aia e alta socoteala, la fel cu apa din acvariu meu. Nu eu am lansat discutia pe tema apei consumate. Iar exemplul cu liftul este doar ca sa evidentiez doar unul din motivele pentru care mie mi se pare normal ca pentru un animal, repet, membru al familiei tale, pe care il iubesti la fel ca pe propriul tau copil, pe care il speli, hranesti si il ingrijesti atunci cand e bolnav, sa platesti, recte sa fii responsabil pentru el pana la capat.

Share this post


Link to post

Si nu faceti si curatenie dupa ea sau nu da pe langa bol? :D

 

Sunt multi alti caini care mananca mancare gatita, nu poti sa faci o regula. Asa, eu mananc cam o singura data pe saptamana acasa, ar trebui sa ma scot de la intretinere? Trebuie sa se faca o comisie speciala care sa numere de cate ori mananc eu acasa?

Share this post


Link to post

Zmeul, nu inteleg la ce(cine) te referi ?!

/ :)

Share this post


Link to post

Deja discutiile sunt prea profunde sau prea aberante! Acu va dau la rubrica offtopic. Hai sa ramanem la problema pipi-ului de pe roti sa lasam calculul intretinerii, al liftului etc...

Share this post


Link to post

@ Zmeul:Aaa, ok, scuze!Speram sa fie asa. :D

@ dreaQ: in general cam asta e cursul unei discutii, cam pe orice subiect. Inevitabil se ajunge si la asa zisul off-topic. Uita-te turnura pe care a luat-o discutia inceputa de un user care se plangea ca ii moare motorul in curbe... ;)

Edited by kAos

Share this post


Link to post

Sunt curios cum vrea domnul KAos sa fie trecut catelul in cartea de imobil. Nu mai vorbim de contractele cu firmele de salubrizare, pentru care taxa e stabilita pe numar de persoane, nu persoane+animale.

In alta ordine de idei, aici se discuta de cheltuieli repartizate dupa numar de persoane - in cazul unui apartament contorizat ~ 7.5 RON. Are sens discutia?

Ca si proprietar de catel, locuind la bloc, as fi de acord fara nicio retinere cu o taxa pentru plata serviciilor de igienizare a spatiilor publice, inclusiv parcari, "patate" de animalele de companie. Principalele "daune" facute de catei sunt in jurul blocului iar igienizarea spatiilor respective nu e asigurata de asociatiile de proprietari.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...