Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Lichid pentru spalat parbrizul si stergatoare

Recommended Posts

Mi se terminase zeama de spalat si am gasit in Selgros ieri la bidon de 5L cu reducere, la 96.000lei. E rosiatic, concentrat (1l zeama + 1l apa) si pot sa zic ca spala superb! Eu parchez masina sub un pom care tocmai ce a facut fructe si am pe geamuri o zeama scarboasa si lipicioasa, peste care vine praf, fulgi de la pasari si ceva frunze... Rezultatul: IMPECABIL!!! Chiar pus pe burete si sters pur si simplu. Incercati, nu o sa regretati!

 

A, sa nu uit: am schimbat si stergatoarele, tot in Selgros, vreo 86.000 bucata (lama, fara brat), grafitate... No comment, cred ca imi mai iau si de rezerva...

Share this post


Link to post

Baga si Marca lor!

Share this post


Link to post

Stai sa fug afara...

 

Gata:

 

Solutie concentrata de curatat parbrize ANTIINSECT

Producator: Younger Karom pentru Firenze com srl (tot de la astia am avut solutia de iarna, super si aia!)

e pentru primavara/vara/toamna, pentru curatat parbrizul de urme de ulei, grasimi, insecte, praf.

 

Fabricat 30.04.2004, valabilitate nelimitata in ambalajul lor.

Share this post


Link to post

mai bibne cumpara niste Bosch-uri ca sunt tot la oferta. Si eu am luat de alea si acum dupa 2 luni le-am schombat

Share this post


Link to post

E vorba de stergatoare? Le-am avut pe Opel toata iarna si le-am trecut pe Espero, si sunt inca super! Dar marca diseara, ma uit pe cutii...

 

Uite, despre astia cu Firenze, tot de la ei am luat superburete imbracat in piele de caprioara, cu 60.000 (Selgros) - EXCEPTIONALE!!!

 

Buretei_imbracati_in_piele_naturala.gif

 

Si zeama, la 1l (aia la 5 are eticheta la fel):

 

lichid_spalare_antiinsect_1l.gif

 

Gata si stergatoarele: sunt facute undeva, scrie "for Germany(?)", scrie CAR LAND, part number EX2227, au 20" (500mm) si merg in continuare excelent! Grafitul inca rezista pe cauciuc si se vede efectul pe geam...

Share this post


Link to post

Superoferta la Selgros, Antiinsect la bidon de 5litri = 71.000!!!

 

Am scris mesaj separat ca sa va atraga atentia...

Share this post


Link to post
am schimbat si stergatoarele, tot in Selgros, vreo 86.000 bucata (lama, fara brat), grafitate... No comment, cred ca imi mai iau si de rezerva...

 

Am schimbat si eu , silicon grafitate. cca 75klei-Cora JALNICE!!! :twisted:

 

NU mai stergeau aproape deloc.

 

Le-am schimbat joi la intilnire iar Vineri m-am dus si mi-am luat Bosh 350klei care sint splendide.

Share this post


Link to post

Dar ceva pt scos insectele de pe vopsea, nu de pe parbriz, stiti?

Share this post


Link to post

Cred ca la o spalatorie manuala s-ar rezolva problema ( neaparat sa dea cu spuma activa , ca de fapt aia va rezolva in mare parte problema ; le inmoaie pe nefericitele zburatoare de nu se vad ... ); eu asa am procedat dupa intoarcerea din concediu si a fost ok . :thumbr:

Share this post


Link to post

In GL la o spalatorie fetele au o solutzie pe care o fisie pe botul mashinii si cind dau cu cirpa ... :shock: , fatza de altele care folosesc periutza de plastic :( .

Share this post


Link to post
fatza de altele care folosesc periutza de plastic   :(  .

 

Folosesc periutza de plastic intr-o spalatorie ? Si vopseaua cum se prezinta dupa aceea ? Mai are luciu sau necesita o polishare care sa ascunda micile zgaraieturi ? Eu n-as lasa pe nimeni sa faca asa ceva ; n-au decat sa se spele pe spate cu periutza aia ... da' nu pe masina mea ! :flaming: ( acu' poate n-am inteles eu la ce fel de periutza te referi ... )

Share this post


Link to post

Mie nu mi-au iesit complet musculitzele nici cu spuma activa :(

E drept ca s-au uscat acolo timp de trei luni! :wallbanger:

Share this post


Link to post

@DragosB

E vorba de "perie de miini-unghii" , noroc ca era uzata iar firele de plastic subtziate ca altfel ... :spume:

 

@NFS

Incearca cu turtle wax "high gloss" scoate si petele de smoala . :wink:

Share this post


Link to post

Stergatorul stanga trebe sa fie mai lung decat ala din dreapta, altfel, pe timp de ploaie itzi raman liniutze/dare enervante pe parbriz, care incep sa fie enervante dupa o vreme.

 

Lichid de parbriz, pentru vara marca Arexons (ready to use), zic unii ca e printre cele mai bune.

 

Recomand cu caldura, din Selgros, Rain Repellent, o solutzie pentru tratat parbrize, geamuri, pe exterior, care impiedica formarea de picaturi de apa. Se simte diferentza, in special la ploi marunte, si viteze peste 60 la ora (incep s-o ia picaturile pe parbriz, in sus, dupa cum lovesc curentzii de aer masina). Foarte misto ... iar geamurile laterale raman aproape curate (parbrizul fiind calul de bataie).

 

Stergatoare = 80 mii

Arexons 1 litru = 50 mii

Rain Repellent = 250 mii

 

BONUS: de la Lukoil, exista un spray "Tar and Insects Removal". Aplici pe locul unde e caroseria murdara (pe la praguri in special, acolo unde atinge nevasta cu fusta, sau io cu pantalonii), dupa 1 minut curetzi beton. Mie mi-a scos si picaturile de lavabil de pe parchet :D

Share this post


Link to post

Pentru scos ORICE de pe vopsea (eu aveam insecte, gainatz de pescarusi - ca in Titan zboara si pescarusi... - etc) am mers la o spalatorie manuala situata pe Morarilor, intre Shell Morarilor (e si un McDonalds acolo) si Pantelimon. EXCEPTIONALI!!! Au avut solutii de degresat, de spumat, de cevretivoi! Mi-au scos absolut tot de pe masina, ca stralucea de ziceai ca e noua! Au inclusiv solutii de spalat si spumat husele, direct in masina! Supertari baietii, si a fost doar 100k interior+exterior! De placere le-am lasat mai mult!

Share this post


Link to post

Cum intri de pe Pantelimon , imediat (la vreo 100 m) pe stinga?

Share this post


Link to post

Iezact! Dupa o fabrica de postav, parca... Au 4 gauri pentru masini, iar baietii se misca foarte bine! Tot respectul! Le-am zis clar, sunt clientul lor forever!

Share this post


Link to post

Mare Sharpe... am fost la spalatoria cu pricina... nu mi s-au parut chiar asa cum ii lauzi tu! In primul rind ca le-am zis sa-mi spele parbrizul ca lumea pe dinauntru sa-mi ia stratul ala de diverse depuneri (tutun, praf) si mai mult mi l-au intins... acum se vad si urmele de cirpa, mersi frumos.

In al doilea rind, dupa ce am plecat de la ei, am gasit stratul de praf cu care am intrat la ei pe plasticul de deasupra aeratoarelor (adica unde ar fi trebuit sa dea din prima cu cirpa - nici nu vreau sa ma uit pe sub scaune!)

Ma si miram de ce-i asa ieftin!

 

Care va sa zica... ieftin si bun nu exista!

Share this post


Link to post

Ofofofof, Nene NFS-nonUnderground... Suntem in RO... Ai lasat si tu niscaiva Iorga pe scaunul soferului, si sa zici sa inceapa sa curete de acolo, ca e cel mai murdar? Hai? Nu... :lol: Ata ete, altfel nu merge treaba la nici o spalatorie! Dar daca lasi, o trateaza de zici ca e unicat in lume, crede-ma!!! Daca nu vrei sa incurajezi spaga, pai atunci... Nu stiu... Nici eu nu vreau, dar nu vreau sa testez pe masina mea... Si sa mi-o spal in Ardeal nu-mi da mana...

Share this post


Link to post

Eu am spalatoria mea in Gl unde ma duc si stiu ca intotdeauna scot alta masina de acolo. Da cand ma duc cu WV-ul le cam la 60k lei la alea si merita. Cred ca ar trebui si cu Maty sa le fac o vizita, ca e cam albastru maroniu de-acum, noroc cu ploile torentiale. Ce-mi place la ei e ca baga aer comprimat ca sa scoata apa dintre usi si portbagaj si ca te oglindesti in masina. Nu folosesc nici un fel de perii. De multe ori am trecut si pe la 11 noaptea pe la ei si era coada. Si nici nu era scump. 150 k lei interior+exterior+ceara.

Concluzia e ca se merita ceva spaga daca vrei treaba buna si sa nu vezi mizerie pe la colturi.

Share this post


Link to post

Corect, dovada ca nu mai am plantele din aripi, pe cand la alea automate imi ramaneau neatinse...

Share this post


Link to post

Sa ne intelegem. Nu am texte d-astea cu incurajatul spagii... numa ca eu dau la sfirsit, daca sunt multumit.

Culmea e ca de data asta le-am dat cite un Iorga fara sa ma uit cum e pe dinauntru! Pe afara era ok.

La spalatoria mea de cartier e nitel mai scump dar fac treaba mult mai buna (desi nici astia nu-s perfecti) si am plecat intotdeauna multumit. Si la aia le las cite ceva de fiecare data...

In plus, de ce-i dai de exemplu daca fac treaba numai "stimulati"?

Share this post


Link to post

Vezi tu, buba la noi e ca asa merge doar la restaurant... La spalat, de ex, daca nu ii "ajuti" la inceput, ti-o fac ca pe oricare alta... Si asa sunt multe domenii... Cum ii "ajuti", cum isi aduc brusc aminte ca stiu si altfel...

Share this post


Link to post

... sau poate nu...

 

se vad cu spaga in buzunar si o fac in graba ca doar nu o sa te duci sa le iei banii...

 

... vorbesc din experienta...

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg :scarpin: de ce trebuie sa dau spaga pentru un lucru pe care il platesc? Oare nu pentru asta i-au ei salariul? :-? Platesc spalatul odata mai dau si spaga si ma trezesc si cu masina murdara daca nu ii convine cit am dat spaga :spumelagura: Eterna si fascinata Romanie @-)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...