Jump to content
Sign in to follow this  
~Ov

Functionare Ceas Cielo

Recommended Posts

sper ca nu s-a mai discutat (desi e cam stupid).

 

Intrebarea mea e: la ce folosesc butoanele din dreapta de la ceasul din bord (parca scrie S si D pe ele).

 

Le-am apasat de le-am innebunit si aproape nimic, adica daca apas pe ala de jos si apoi pe ala de sus se schimba ora in altceva, dar nu pricep care-i treaba.

 

N-am manual de utilizare al masinii, ca daca as fi avut l-as fi citit !

 

 

Mersi,

Share this post


Link to post
sper ca nu s-a mai discutat (desi e cam stupid).

 

Intrebarea mea e: la ce folosesc butoanele din dreapta de la ceasul din bord (parca scrie S si D pe ele).

 

Le-am apasat de le-am innebunit si aproape nimic, adica daca apas pe ala de jos si apoi pe ala de sus se schimba ora in altceva, dar nu pricep care-i treaba.

 

N-am manual de utilizare al masinii, ca daca as fi avut l-as fi citit !

Mersi,

S rotunjeste minutele la 0; de ex. 3:20 devine 3:00, sau 3:45 devine 4:00

D afiseaza ora cand nu e pus contactul.

Share this post


Link to post

sar'na :) >-

Share this post


Link to post

Apropo de ceas, al meu ramane in urma tot timpu, cam 15 minute la 3 luni, se poate regla ceva la el? Ca doar nu pot sa ma duc cu ea sa le spun ca e in garantie si nu merge ceasu la fix ca se iau cu bata dupa mine !!! b-(

Share this post


Link to post

Daca te pricepi un pic la electronica trebuie sa tatonezi valori mai mici la condensatorul care e in paralel pe quartz .

Share this post


Link to post

Am paţit şi eu o problemă cu ceasul. Până acum câteva zile mergea perfect, la secundă, apoi deodata de pe o zi pe alta a ramas cu 2 ore şi ceva în urmă. L-am reglat din nou, a mers 3 zile, ieri am observat ca iar a rămas de căruţă... De data asta cu 40 de minute. Să fie bateria pe ducă? Nu observ nimic altceva anormal la maşina.

Nu mă deranjează deloc pentru că port ceas de obicei, dar sunt curios daca v-aţi mai întâlnit cu aşa ceva şi cum aţi remediat defectul.

Share this post


Link to post

Bateria nici pomeneala sa se descarce ... eventual daca ai decuplat tu bateria o vreme atunci e posibil ca ceasul sa se fi resetat de la 0.

 

In rest, condensatorii sunt componentele electronice care se strica cel mai repede -in timp sau expusi la temperatura.

In cazul tau nu prea mai ai ce sa ii faci ...decat daca inlocuiesti anumiti condensatori pe placuta cu electronica ceasului sau pui un ceas nou ;)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...