Jump to content
Sign in to follow this  
vasilet

Crater Lake - Weekend

Recommended Posts

Vineri seara am ajuns acasa de la universitate si m-am gandit ca n-ar fi rau sa-mi iau talpasita undeva prin munti. Nu m-am gandit prea mult si pe la 8 seara aveam deja bicicleta in masina, coolerul plin cu bere, sucuri, salam, etc., sacul de dormit, plinul facut si... la drum!

 

I-am dat bice pana pe la 12:30 cand am inceput sa pic de somn, iar vantul prin pustiul ala de Idaho te scoate de pe sosea, mai ales daca mergi cu un dulap ca trooperul meu. Dar oricum facusem peste 300 de km de drum neinteresant ceea ce imi scutea din condusul aiurea sambata. Tras pe dreapta, amenajat Hotel Isuzu si adios pana dimineata. Pe la 7:30 m-am trezit si am luat-o din loc, ca pana sa-mi vina bine pofta de-o cafea am facut inca 80 de km si am ajuns in Boise - cappitala statului Idaho. Asa ca m-am invartit acolo de o cafea si de plimbarea de sambata dimineata, tocmai aveau piata pe strada principala si m-am zgait si eu pe la tarabe si pe la cum se imbuiba americanu' de rand la inceput de weekend. La o taraba cu vin (Merlot si Cabernet Sauvignon) am degustat 2 pahare pe stomacul gol, iar Gica de acolo mi-a zis ca fusese in Romania prin '94, consultant la privatizarea unei intreprinderi din Cluj. Ce-si aducea el mai bine aminte era ca pe la 9 dimineata lumea deja il imbia cu vin si tuica iar el nu stia ce sa creada, pt ca el era acolo sa munceasca, nu sa bea... :P :drinkers:

Al doilea lucru pe care si-l aminteste despre Romania era ca fiind vara, majoritatea femeilor nu purtau sutien, ceea ce ii ingreuna lui munca mai ceva ca palinca de 9 AM.

 

Pe la amiazi am terminat cu piata si mi-am zis ca e mai bine pe drum, cum ii sade bine calatorului. Ginisem eu pe harta un loc, in Oregon, despre care auzisem si de la altii: Crater Lake - poze atasate.

Nu m-am gandit de doua ori, asa ca i-am dat bice.

Singura problemutza era ca pana la Crater Lake asta, mai erau de mers 600 de km, majoritatea prin munti.

 

Dar cand ai de gand sa o faci lata, nimic nu te sperie.

 

(sfarsitul episodului 1)

(va urma).

post-1477-1123020711_thumb.jpg

post-1477-1123020733_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Vasilet, sa deducem ca te-ai si intors sau ai laptopul cu tine ca sa faci prezenta la forum? In alta ordine de idei te admir pentru curaj si sper totusi ca nu erai singur, nu de alta dar la drum lung e plictisitor (asta dupa ce-ti pui in ordine gandurile, te relaxezi conducand, admiri peisajul etc). Pozele atasate sunt destul de interesante si asteptam cu interes episoadele urmatoare, asta ca tot am citit mai devreme un topic ce viza serialele preferate :) . Cat despre calatorii, eu la varsta mea frageda am vazut doar cateva tarisoare: Grecia, Franta, Germania, Ungaria, Austria si ce mi-a placut cel mai mult Luxemburgul (intr-o editie viitoare poate atasez si niste poze si mai schimbam impresii de calatorie).

 

Drum bun si la cat mai multe calatorii

Share this post


Link to post
Vasilet, sa deducem ca te-ai si intors sau ai laptopul cu tine ca sa faci prezenta la forum?  Drum bun si la cat mai multe calatorii

 

Salut Vraji, nu am avut laptopul cu mine, m-am intors azi pe la 1 PM. In total 3333 km in 3 zile jumatate!

 

Am trecut si pe coasta Pacificului si Nevada, continui povestea cand am mai mult timp si rabdare.

 

Am fost singur si de data ast ami-a prins bine - ai ghicit - pentru pus ordine in ganduri. Ca sa nu mai zic ca faci ce vrea muschiuletzul tau cand esti solo, ti se nazare sa tragi de volan spre dreapta pe un drum laturalnic is sa petreci pe acolo cateva ore, asa si faci, nu trebuie s ate consulti/certi cu nimeni. :)

Share this post


Link to post

vasilet> ce te invidiez :)

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...