Jump to content
Sign in to follow this  
tigy

problema cu placa portbagaj?

Recommended Posts

am inteles ca daca pui pe placa din spate de la matiz niste boxe mai mari, ovale o sa ai probleme, in timp in sensul ca tabla nu le poate duce

asa sa fie oare

astept raspunsuri de la fiecare persoana care si-a pus boxe pe matiz pe spate

Share this post


Link to post

Tigy eu am boxe pe spate dar am mici cu diametreu de 10 mm asa ca ma indoiesc ca ar putea afecta placa.Eu le am in lacasul lor nu pe tableta.Eu nu vad cum ai putea sa-ti pui in tableta boxe pentru ca ea este o foita de carton dar probabil ca daca pui niste boxe de 1 kg sigur o sa o deformeze.

Share this post


Link to post

nu stiu ce placa ai tu pe spate dar cred ca nu vorbim de acelasi lucru, pentru ca a mea este din fibra, abia am luat-o 910.000

deci banuiesc ca trebuie sa tina

Share this post


Link to post

Vorbim de acelasi lucru, stai linistit! tableta e dintr-un aglomerat de fibre sintetice cu ceva gen PVC pentru rigidizare; montajul boxelor pe planseta implica urmatoarele riscuri (parerea mea):

- se fura extrem de usor (se ia tableta cu totul)

- boxele ciupesc din volumul portbagajului, care si asa e foarte mic

- in timp, din cauza vibratiei boxelor o sa inceapa sa vibreze si tableta ...

- boxele or sa fie prea apropiate una de alta, deci se diminueaza orice efect spatial.

 

Nu cred ca s-ar deforma tableta de la niste boxe, pare foarte bine profilata impotriva deformarilor.

 

Parerea mea este sa montezi boxele cele mai mari posibil pe suportii dedicati (cioplesti din ei cit consideri ca trebuie) si asta e ...

Share this post


Link to post
... tableta e dintr-un aglomerat de fibre sintetice cu ceva gen PVC pentru rigidizare; ...

O precizare, nu foarte on-topic... un fost coleg de-al meu si-a taiat placa din spate de la Oltcit ca sa-si puna niste boxe babane in ea. Am fost surprins sa vad ca intariturile gen "pvc, pentru rigidizare" erau de fapt platbanda metalica! S-a cam chinuit omu meu sa le taie!

Concluzia e ca dupa vreo doua saptamani i-a fost furata placa cu totul, exact cum spunea si Flex.

In paranteza fie spus, nu stiu de ce lateralele noastre de plastic ar fi mai greu de furat :)

Share this post


Link to post

NFS, daca tu gasesti ceva metalic la tableta aia in afara de bara de sustinere, eu o maninc pe toata!

Intr-adevar, pentru tabletele mari, de Oltcit si Dacia Break tehnologia romaneasca nu a inventat mai mult decit un fel de carton asezat pe o grila metalica ... in alta ordine de idei, daca vrea sa fure suportii trebuie sa desfaca 3 suruburi/bucata, sa rabateze bancheta ... nu prea e timp ... plus ca pe Matiz, din cauza dimensiunilor mici, in general nu se monteaza vreo benga de difuzoare ... si inca ceva: la Oltcit, Dacia Berlina/Break si DSN/SLZ "tehnologia de lucru" e silentioasa si nedureroasa, la Matiz si alte Masini nu ... (daca vrei detalii, pe MP ... nu ca nu s-ar cunoaste, dar asa ...)

Share this post


Link to post

ma bag si eu! la srn am inloc placa aia din fibra cu o buc de placaj de 1cm si ceva (cam gros, stiu, dar asta am gfasit p-acasa). am acop cu mocheta etc. a iesit super. in ea am montat difuri de 20 cm, chipurile 350 w (vrajeala, pmpo). insa, din cauza vibratiilor, trepidatiilor, a trebuit sa o intaresc cu o chestie (o scandurica de brad taiata frumos, imbrac in mocheta). a iestit ok. ca sa-ti montezi difuri mai mari pe spate ai putea incerca sa rigidizezi acea tableta cu niste tije de plastic/metal/lemn de fah (de ce fag: mai rezistente, vor fi si mai mici ca grosime). de furat, pune ceva pe ele cand iesi din masina si e ok. in plus, le protejezi de soare, nu crapa membrana. insa eu am spatiu mare intre ele, dar la matiz e ceva mai mic si, vb lui Flex, putina spatialitate. dar se rezolva si asta: pui niste tweeter-e finute unde vrei in spate si s-a rezolvat (nu genial, insa se aude un fals efect surround). ai grija cat tai din tableta, si mai ale cum, sa nu poneasca cumva. difuri mai mari de 20 (cm, normal) in matiz e prostie, nici nu ai unde sa le pui. nu trebuie sa fie neaparat MARI. principalul e sa produca un sunet clar (un pic de bass n-ar strica). pui 2 boxe pe fata in usi, 2 twe pe bord (la extremitati), 2 dif spate + 2 twe si ai ce asculta. eu am un cass slabut, un sony xr 330, doar 4x20w. tu n-o sa-ti pui mai putin de 4x40w, sunt sigur. dar important nu e sa-ti sara tabla, ci sa se auda clar. pune asadar boxe de calitate in locasurile lor, ciopleste cat poti, si twe unde doresti (duce cassul tau, nu?) si vei vedea ca n-o sa-ti para rau ca ai ciopartit bunatate de tableta de aproape un mil. daca vrei sa dai masina, insa nu si boxele?! ia gandeste-te! eu am tableta intacta, o pot da la ianintare f usor, iar aia facuta de mine a fost doar din placere, nu ma obliga nimeni s-o dau la vanzare si sa raman cu originala acasa. nu gauri bancheta, niste difuri de max 16 cm sunt arhisuficiente pe spate! daca nu te pricepi, roaga pe cineva cu timp liber de pe forum, nu te duce la service, te papa aia de bani.

Share this post


Link to post

eu am un cd kenwood 4x45 si cineva mi-a promis niste boxe infinty, si niste jbl

o sa le iau in weekend-ul asta

ma intereseaza, pentru cei care si-au pus placa in spate facuta de ei cum au montat sistemul de prindere, sau cum l-au facut sa se potriveasca bine acolo, astept raspunsuri

mentionez ca in usi nu am posibilitatea sa montez boxe pentru ca nu am acel loc, masina fiind modelul cel mai ieftin

daca stiti unde se pot gasi niste buzunarele dinalea, cum aveau primele matiz aparute

mersi

Share this post


Link to post

Se pot monta si pe usa din fata dar trebuie sacrificata fata de usa.Trebuie sa gasesti un meserias care sa-ti decupeye fata de usa exact pe dimensiunea boxei

Share this post


Link to post

tigy, daca ai drum prin bucureshti, am eu un prieten care are firma de asa ceva si te rezolva grupa mare cu orice pe audio..

numai bine!

Share this post


Link to post

strumfuadi

prietenul asta al tau are si ceva boxe de masina de vanzare,?daca da da-mi si mie niste preturi te rog

dar cat mai repede eu vin maine in buc si vreau sa imi iau , daca are o oferta buna...

mersi salut

Share this post


Link to post

ia uitati-va ce a facut un tovaras care a trecut intr-o seara pe la intilnirea Dacia

 

E vorba de un Matiz verde metalizat

 

In fine, sa nu discutam de cablaje (pe care sincer sa fiu cred ca le-a furat de la bunica-sa din casa), e super ideea plansei cu PAL

picture_088_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Salutare la toata lume !

Eu pusei la 2 bubureze ( bobitza ) a lu soramea si (bubu ) al meu boxe Sony din alea tepanoase cu 3 difuzoare pe ele si nici o pb.

Nu trepideaza , nu nimic .Daca in timp o sa trepideze bagam purfix la locasul de introducere.

Am facut gaura usor usor cu flexul.

Mi-a luat un pic de timp montatul dar a iesit super.,

Placile astea de spate sunt destul de tepanoase!

 

Bafta

Share this post


Link to post

Eu la tico am renuntat la placa si am pus in spate 4 boxe a cate 3 difuzoare !!! dezavantaj : cand plec la un drum lung, pun bagajele pe bancheta din spate ... iar al doilea dezavantaj este ca ... nu se compara 12 boxe cu un woofer. Imi bubuie numai mie in creier dar afara nu se aude mare lucru ... ;) Promit ca o sa ajung la una din intalniri ...

Share this post


Link to post
... iar al doilea dezavantaj este ca ... nu se compara 12 boxe cu un woofer. Imi bubuie numai mie in creier dar afara nu se aude mare lucru ...

 

...pai io credeam ca masina se doteaza cu scule misto pentru tine, ca sofer, si pentru pasageri, nicidecum pentru pietoni... :roll:

Share this post


Link to post

normal ca nu se aude nimic daca le-ai legat una de alta pur si simplu

 

vino la intilnire sa vezi ce stie sa faca soran

Share this post


Link to post

Chiar o sa vin ... Nu-s legate chiar una de alta, pt ca "," casetofonul are 4 iesiri :P , oricum, n-ar strica o statie dar am alte prioritati decat masina, iar chiar si la masina am alte prioritati decat muzica ... am lonjeroanele fisurate, planetarele sunt varza ( dau marsarier cu greu pentru ca se invarte planetara singura fara roata ( sau cel putin asa se aude ca ar face ) )... Joi sunt acolo no matter what :beerchug:

Share this post


Link to post
... iar al doilea dezavantaj este ca ... nu se compara 12 boxe cu un woofer. Imi bubuie numai mie in creier dar afara nu se aude mare lucru ...

 

...pai io credeam ca masina se doteaza cu scule misto pentru tine, ca sofer, si pentru pasageri, nicidecum pentru pietoni... :roll:

 

Pai da, dar senzatia este sa intoarca lumea capu' dupa tine, nu ? Oricum am un mare dezavantaj ca masinuta mea e scrisa pe usi si pe spate cu numele unei firme :( ... dar scap eu si de autocolante

Share this post


Link to post
Pai da, dar senzatia este sa intoarca lumea capu' dupa tine, nu ?

 

NU!

Share this post


Link to post

domnule Daniel, cam ai apucaturi de Giurgiu!!!!!!!!!!

 

In primul rind, daca vrei sa se auda bine in masina o instalatie audio, nu montezi niste difuzoare pur si simplu la gramada, din simplul motiv ca nu o sa se auda deloc bine

 

eu zic sa-ti faci doua, chiar trei planse in spate, in portbagaj si sa-ti montezi vreo 12 difuri...ca ai 4 iesiri

 

casa auzi bine, calitativ, trebuie sa-ti montezi difurile cit mai in colturi(medii si inalte)

pt bass merge un subwoofer in portbagaj, difuri pe fata si spate iar alea de pe fata sa fie mai puternice decit alea din spate...mai vrei? se pare ca petreci destul timp pe net...mai cauta si citeste de la profesionisti

 

www.omaalarm.ro

Share this post


Link to post

Asa o fi ... cu apucaturile dar ideea este ca investitia mea in sunetul din masina este de 100 de euro ... si zic eu, ca merita cu varf si indesat...

Baieti ? :-D Ne vedem la 20 ! Sper sa va gasesc pe acolo avand in vedere ca este pentru prima data cand vin 8)

Share this post


Link to post

am sa te caut domnule daniel. ne spui si noua ce masina ai?

in alta ordine de idei, cred ca suntem de mult off-topic. sa ne scuzam

Share this post


Link to post

dac pui doua boxe marizoare cu magnet mare (peste 3kg buc)se indoaie placa si abia se mai inchide portbagajul...Pe incercatelea...

  • Like 1

Share this post


Link to post

pui placa de pal sau o ranforsezi pe aia originala cu cornier de aluminiu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...