Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Pe drumuri Kosovare

Recommended Posts

Stind in cumpana daca sa ma duc la Intalnirea de gradul III de la Moeciu, pina la urma am decis ca o viatza am si ca trebuie traita. Asa ca m-am urcat vineri seara tirziu in masina, am condus 13 ore, am tras un pui de somn pe autostrada, apoi dupa ce m-am intalnit cu ceilalti am mai mers vreo 3-4 ore pina la Moeciu, unde ne-am intins la gratare, berici, muzici si alte alea, descrise pe larg in alte parti... pina tirziu in noapte. Duminica pe la prinz, am zis ca mi-ar sta bine cu drumul (calator fiind) si m-am tirat. Fara sa ma grabesc, drumul liber...

Totusi o clipa de neatentie era sa ma coste destul de rau.

Detalii colea !

Share this post


Link to post

Intoarcerea acasa.

 

Incarcat cu catel si purcel, tot portbagajul plin si un ditamai gentoiul pe bancheta din spate am luat-o agale spre casa. Fara mari peripetii, cu exceptia unei sirboaice intr-o mare masina americana, care fara sa se uite stinga dreapta mi-a taiat calea de pe o stradutza fara prioritate, am trintit o frina cu scirtz, daca eram nitel mai aproape de intersectie cred c-o loveam si ea cred ca n-ar fi avut nimic (am vazut eu prin filme ca masinile astea americane nu se prea indoaie :) )... si a unui puradel care s-a gindit sa-mi testeze viteza de reactie traversind in fuga strada prin fatza mea, motiv pt care ma-sa cred c-a sughitzat indelung... in rest a fost ok. Aaaa si mi-am mai testat o data frinele ca sa nu calc o veveritza... pina la urma am luat-o intre roti... si am vazut-o apoi in oglinda, voioasa si zglobie.

 

Estimez un consum de sub 5.8% .

 

In urma atitor drumuri in lung si-n lat (~15k km in 6 luni), mi-am format o parere, parerea mea, bineinteles :) si am tras citeva concluzii (personale):

1. Caucioacele Continental sint tot un fel de Montane. Nu te poti increde in ele :(

2. Uleiul Texaco 5w40 sintetic e mult mai naspa decat Mobilul 10w40 semi !!! Motorul mi se pare mult mai zgomotos. Motiv pt care am de gind sa ma duc sa-l schimb urgent desi nu are decat vreo 3000 km :( Vrea cineva ulei second-hand? :lol:

3. Matizul e o masina pe care poti pune baza! Indiferent ca e drum lung, 12-13 ore aproape fara oprire, ori 3 km dimineatza si 3 seara, nu zice nici pis!!!

 

Parerea mea!

 

Cam aici se opresc calatoriile pe drumuri kosovare, cel putin pt moment. Multumim pt atentie, La revedere! :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...