Jump to content
Sign in to follow this  
mongoose

Etape Inmatriculare Masina Second Hand

Recommended Posts

Stie cineva un oficiu dinala de acte deschis pana pe la 8-9?

Share this post


Link to post

Nu prea gasesti. In zona Pipera stau pana pe la 6.

Share this post


Link to post

Merci Mircea, am rezorvat-o a doua zi. Contractul de vanzare cumparare si fisa aia pentru radiere au costat 30 de ron de facut.

Acum, noua problema: cat timp ai voie sa circuli dupa ce ai facut contractul de vanzare cumparare pana sa o inmatriculezi? Nu am numere rosii.

Si inca o chestie: de ce se mai face RAR-ul la o masina care a mai fost inmatriculata in Romania?

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Intrebare noua, daca nu preau numere preferentiale, mi le da direct cand merg cu actele, sau tre sa mai vin odata oricum?

Share this post


Link to post

Daca nu cumpar masina din acelasi judet unde voi preda numerele de inmatriculare vechi?

Share this post


Link to post

Le taie politistul de la ghiseu cand depui actele pentru inmatriculare.

Share this post


Link to post

Pai si eu cu ce circul pana-mi vin numerele?

Share this post


Link to post

Numerele vin cam intr-o zi in care nu circuli. Daca vrei sa circuli -> numere rosii. Oricum nu poti circula cu cele vechi atata timp cat lasi la politie cartea si talonul.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Am si eu cateva intrebari urgente pentru ca cred ca s-a facut o greseala..

 

Am cumparat un tico.Am facut actul de vanzare cumparare.Am pastrat cele 2 exemplare (alb si rosu) si cel verde la luat fostul propietar.

Pe talon mi-a scris si semnat ca imi incredinteaza mie vehicului...Fata de la ghiseu care ne-a facut contractul de vanz/cump l-a pus sa semneze cartea de identitate a vehiculului.

Eu am primit asa de la el: talonul si asigurarea(itp si asigurare expirate),cele 2 exemplare alb si rosu de la contractul de vanzare cumparare, si cartea de identitate a vehiculului in original.

Acum astept foaia aia ca si-a platit taxele si ca si-a radiat masina sa imi pot face eu inmatricularea.

 

Trei intrebari am:

1.Fostul propietar poate sa scoata actul de la circa financiara ca si-a radiat masina si ca are taxele platite, fara cartea de identitate a masini in original?

Ma refer la actul ala cu care imi fac eu inmatricularea, de care am eu nevoie...si care il astept de cateva zile sa il scoata.

 

2.Fisa de inmatricularea cu care o sa primesc viza de la circa financiara cand o bag la impozit, trebuie facuta de mine? sau trebuie facut de el cand merge la circa sa imi faca rost de acel act de la |intrebarea 1".Sa stiu daca il fac eu de acuma.Sa nu il fac degeaba

 

3.Itp l-am rezolvat si asigurarea o fac maine pe 6 luni.Fara acel act de la "intrebarea 1" pot sa fac ceva pentru inmatricularea masini,ca sa grabesc lucrurile? identificarea rar,circa sau politie?

Edited by crystygye

Share this post


Link to post

1. Fostul proprietar poate merge pentru stampila de la circa financiara doar cu fisa de inmatriculare. E suficient pentru el. APrin asta se certifica doar ca nu are restante la impozit.

2. Fisa de inmatriculare trebuia facuta in acelasi moment cu contractul de v/c si cererea de inmatriculare. Nu inteleg de ce a trebuit sa semneze pe cartea de identitate a masinii.

3. Poti sa mergi sa faci identificarea la RAR pana una-alta, si sa-ti platesti taxa de certificat si inmatriculare la CEC.

 

4. Pentru ce naiba a luat vanzatorul un exemplar din contract? Sper sa nu iti faca figuri la inmatriculari.

Bafta!

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post
1. Fostul proprietar poate merge pentru stampila de la circa financiara doar cu fisa de inmatriculare. E suficient pentru el. APrin asta se certifica doar ca nu are restante la impozit.

2. Fisa de inmatriculare trebuia facuta in acelasi moment cu contractul de v/c si cererea de inmatriculare. Nu inteleg de ce a trebuit sa semneze pe cartea de identitate a masinii.

3. Poti sa mergi sa faci identificarea la RAR pana una-alta, si sa-ti platesti taxa de certificat si inmatriculare la CEC.

 

4. Pentru ce naiba a luat vanzatorul un exemplar din contract? Sper sa nu iti faca figuri la inmatriculari.

Bafta!

 

4.ca asa se face.asa am facut si eu cand am vandut masina.

Ok deci pot sa fac urmatoarele: asigurarea cu contract de vanzare/cumparare, itp (ajunge maine facut),cererea de inmatriculare care imi va trebui la politie in ultima etapa?, taxa de inmatriculare si "certificat"? stiam ca trebuie sa platesc doar taxa la cec de inmatriculare si talon atata;

 

Doua chesti nu am inteles:

-mai trebuie sa ma duc la o dactilografie sa imi faca fisa de inmatriculare ca sa pot primi viza de la circa financiara? (asta insemnand sa am eu o fisa a mea facuta, si fostul propietar sa o aiba pe a lui) sau fostul propietar cand imi va aduce acea foaie de la circa financiara de radiere cu care imi pot inmatricula masina pe numele meu, imi va da fisa de inmatriculare facuta de el si stampilata de la circa?

-sigur sigur pot face identificarea la rar doar cu talonul,itp,cartea de identitate a masini,contract de vanz/cump si buletinul meu? nu vreau sa ma programez si sa merg in volutari degeaba :(

 

Scuze ca va stresez dar ma doare capu cu toate actele si nebuniile astea...Data trecuta aveam pe cineva la Udriste si imi facea toate actele.Eu doar mergeam unde zicea ea si cu actele aranjate de ea.

Edited by crystygye

Share this post


Link to post

Tatucule, certificatul de inmatriculare (denumirea oficiala) e totuna cu talonul (denumire populara)

Aici mai poti vedea actele necesare

 

La pct 4, nu asa se face. In mod normal, toate exemplarele ar trebui duse la ghiseul de inmatriculari. Certificatul de radiere este valabil doar stampilat de cei de la inmatriculari.

Apoi vanzatorul primeste un exemplar din certificatul de radiere.

 

-mai trebuie sa ma duc la o dactilografie sa imi faca fisa de inmatriculare ca sa pot primi viza de la circa financiara? (asta insemnand sa am eu o fisa a mea facuta, si fostul propietar sa o aiba pe a lui) sau fostul propietar cand imi va aduce acea foaie de la circa financiara de radiere cu care imi pot inmatricula masina pe numele meu, imi va da fisa de inmatriculare facuta de el si stampilata de la circa?

La biroul de copiat acte/dactilografie trebuia completat:

- contract de v/c

- fisa de inmatriculare

- cerere de inmatriculare

Exista doar o singura fisa de inmatriculare pe care se pun vizele de la circa financiara.

 

-sigur sigur pot face identificarea la rar doar cu talonul,itp,cartea de identitate a masini,contract de vanz/cump si buletinul meu? nu vreau sa ma programez si sa merg in volutari degeaba

 

Pentru identificare vezi aici.

Share this post


Link to post

Cand ti-a facut actele la ghiseu probabil a facut si fisa de inmatriculare pe care a dat-o vanzatorului. Dupa ce o radiaza de la fisc, pe langa fisa mai trebuie sa-ti trimita o foaie unde zice ca nu are datorii - nu mai stiu denumirea, ai nevoie de ea la politie. Cu fisa respectiva mergi la fisc ca sa te ia in evidenta, ai de platit 52 de lei si impozitul pe restul anului. Chitanta aia de 52 de lei iti trebuie la politie.

La Rar iti trebuie carte+copie, nu cred ca are nevoie de talon sau asigurare (dar nu sunt sigur).

Certificatul de mai sus e talonul.

ITP-ul poti sa-l faci la RAR daca vrei in timp ce faci autentificarea.

 

Dactilografierea se face pentru cererea de inmatriculare (tipizat) si carte, stiu alea acolo.

 

@ZNS - o copie din contract merge intradevar la vanzator, altfel cu ce o radiezi?

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post
... Dupa ce o radiaza de la fisc, pe langa fisa mai trebuie sa-ti trimita o foaie unde zice ca nu are datorii - nu mai stiu denumirea, ai nevoie de ea la politie. ...

 

Se numeste "certificat fiscal", dar e suficienta stampila de pe fisa de inmatriculare.

 

 

@ZNS - o copie din contract merge intradevar la vanzator, altfel cu ce o radiezi?

 

Inmatricularea este continua. Asta inseamna ca in momentul in care cumparatorul inmatriculeaza masina pe numele lui, se radiaza automat de pe vanzator. Dovada radierii o face certificatul de radiere si nu contractul. Cu ala te poti spala pe cap, defapt nici atat.

Exista proasta impresie ca daca ai acel exemplar din contract te salveaza de la ceva. Nu te salveaza de la nimic. Conform legii, in 30 de zile de la data vanzarii, cumparatorul are obligatia sa inmatriculeze masina. Intr-o lume ideala, acest lucru s-ar intampla, iar cumparatorul de buna credinta ar cauta vanzatorul pentru a-i inmana certificatul de radiere; dar cum nu traim in acea lume, asta se intampla foarte rar.

Share this post


Link to post

In legatura cu "certificatul fiscal": eu acum o luna am fost la inmatriculari, toate actele in regula si in ordine la ghiseu la politie. Omul se uita prin acte si zice: da certificatul fiscal(?) nu-l aveti? A trebuit sa-l las si pe ala, de asta am zis.

 

Despre ce "certificat de radiere" vorbesti? Nu am vazut asa ceva.

 

BTW, eu vorbesc ce radiere la fisc, la politie nu se mai face asa ceva. Ca sa o scoti din evidenta la fisc trebuie contract de vanzare-cumparare.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Ciudata asta cu certificatul fiscal. Ar trebui sa fie suficienta stampila de pe fisa de inmatriculare.

Share this post


Link to post

Doamne acuma mi-a zis cineva ca cred ca am pus-o cu politia

Eu cand mi-am radiat fosta masina, am fost la dactilografie cu datele cumparatorului.Mi-a facut contractu de acolo, acte nebuni.

Am fost la circa financiara si mi-am scos masina din impozitit si mi-a dat actul acela pe care scria ca masina a fost radiata ceva in gen.

I-am dat masina, talonu etc, actu asta de la circa financiara, dar la politie eu nu am mai fost.

Am ramas cumva bagat la politie cu datele mele pe numerele vechi figurand ca deja am o masina?

Edited by crystygye

Share this post


Link to post
Am ramas cumva bagat la politie cu datele mele pe numerele vechi figurand ca deja am o masina?

Nu.

Share this post


Link to post

Daca a inmatriculat masina pe el, NU. Daca nu a facut transcrierea, esti inca proprietarul masinii vandute-cel putin in acte.

Antentie - radierea masinii din evidenta primariei(circa financiara) nu duce implicit la radierea de la S.P.C.R.P.C.I.V.

Daca tot ai drum pe la inmatriculari, te poti interesa daca masina veche mai e inmatriculata pe tine sau nu. E suficient numarul de inmatriculare.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

Mi-a zis taicamiu ca i-a facut lui la contract , acea fisa.Nu fusesem eu atent.

Multumesc frumos.Am inteles.Deci el se duce cu fisa aia la circa sa ii dea stampila ca si-a radiat masina si ca nu are taxe etc.Mi-o da mie, si eu cu ea si restu actelor ma duc la circa mea financiara si imi viza pentru inmatriculare pentru mine.

La circa financiara cand mi-am radiat eu fosta mea masina,mi-a dat 2 acte mie.Fisa aia de inmatriculare care a stampialat-o si semnat-o (care i-am dat-o la cumparatorul masinii mele) si pentru mine o chitanta ca mi-a scos masina din uz mie, ca nu mai platesc impozit si nu mai figurez la masina.Atata.

E bine ca am inteles in mare.

------------

Maine imi vine ITP facut.Ma duc sa fac asigurare pe 6 luni maine sau poimaine si sa platesc taxele de talon si inmatriculare la cec si sa fac la udriste la dactilografie cererea de inmatriculare ca sa nu mai pierd timp la pipera.

 

Apoi sun si ma programez la RAR.

Fac Identificarea masini RAR cu acte:

- cerere identificare rar (se da la poarta.trebuie completata)

- buletin

- cartea de identitate a vehiculului

- talon cu itp valabil

(toate in original si sa am o copie la toate in caz ca cere.ca sa nu pierd timp)

021 9672 telefon programari pentru bucuresti

 

Dupa asta ma duc la Circa financiara.Aicea trebuie sa am ca acte:

-buletin

-contract vanzare/cumparere

-cartea masinii

-fisa de inmatriculare (pe care trebuie pusa stampila si semnatura)

-declaratie de impunere (o cer de la ei si o completez)

(toate in original.fac cate 1 copie la toate, inafara de declaratie)

Aicea imi va da acea viza si semnatura pe fisa de inmatriculare, si ma va pune sa achit impozitul pana la sfarsitul anului sau daca nu vreau, va veni odata cu cel de anul viitor.Asa mi-a zis data trecuta.

 

Si acuma imi mai ramane doar sa merg la politie.

Politie pipera acte necesare:

-cerere de inmatriculare (act ce il voi face la udriste la dactilografie inainte sa merg la politie ca sa nu mai pierd timp)

-cartea masini (original+copie)

-asigurare rca 6 luni (copie)

-taxe cec=inmatriculare si talon

-buletin (original+copie)

-taxa numar preferential (cand preia dosarul si imi aleg numarul, ma va pune sa achit la caserie taxa)

-itp+talon+identificare rar (copii + originale)

-fisa inmatriculare cu viza de la circa financiara

-contract vz/cp (original+copie)

-numerele de la fostul propietar (omul care mi-a vandut masina) ca sa le taie.

 

Si astept 2 ore si imi da talonul nou si numerele preferentiale?

Edited by crystygye

Share this post


Link to post
...Si astept 2 ore si imi da talonul nou si numerele preferentiale?

 

 

Teoretic da. In Bucuresti s-ar putea sa dureze mai mult. De aceea recomand sa mergi fara masina daca ai posibilitatea. Doar cu actele si numerele de inmatriculare.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Tocmai mi-am schimbat adresa din buletin, vechea adresa fiind din provincie.

In afara de drumul la circa financiara de la adresa veche pentru scoaterea de la impozit, trebuie sa mai fac si o radiere din judetul respectiv, adica sa merg la RAR sau ceva?

Si pentru reinmatricularea masinii pe Bucuresti trebuie sa merg si la RAR pentru identificare/omologare? (chiar daca nu s-au schimbat caracteristicile masinii)?

Eu stiu ca pentru acest lucru se face programare peste aprox. 1 luna, iar certificatul financiar eliberat de la circa financiara de la vechea adresa e valabil doar cateva zile, in acest caz, trebuie sa-mi "sincronizez" drumurile pe care le am de facut in asa fel incat sa nu trebuiasca se le fac de doua ori.

 

Permisul trebuie si el schimbat dar e o poveste mai scurta.

 

Multumesc pentru informatii.

Share this post


Link to post

Nu prea as vedea de ce sa te mai duci si la identificarea masini la rar, din moment ce masina a ramas pe acelasi propietar.

La circa iti schimba adresa ca sa iti vina impozitul pe noua adresa si sa fi trecut corect acolo..deci parerea mea nu ar trebui radiata masina.

Iar la politie sa iti modifice civ si talonul masini si sa iti treaca adresa noua in baza de date..acolo unde figurezi cu numerele si masina.

Ar trebui sa existe o alta procedura pentru cazuri de acest gen.Cel mai bine mergi la politie si intreaba

Acuma bineinteles traim in Romania, deci asteapta-te la orice..

Edited by crystygye

Share this post


Link to post
Salut,

 

Tocmai mi-am schimbat adresa din buletin, vechea adresa fiind din provincie.

In afara de drumul la circa financiara de la adresa veche pentru scoaterea de la impozit, trebuie sa mai fac si o radiere din judetul respectiv, adica sa merg la RAR sau ceva?

Si pentru reinmatricularea masinii pe Bucuresti trebuie sa merg si la RAR pentru identificare/omologare? (chiar daca nu s-au schimbat caracteristicile masinii)?

Eu stiu ca pentru acest lucru se face programare peste aprox. 1 luna, iar certificatul financiar eliberat de la circa financiara de la vechea adresa e valabil doar cateva zile, in acest caz, trebuie sa-mi "sincronizez" drumurile pe care le am de facut in asa fel incat sa nu trebuiasca se le fac de doua ori.

 

Permisul trebuie si el schimbat dar e o poveste mai scurta.

 

Multumesc pentru informatii.

Fisa de inmatriculare vizata la financiar la vechiul domiciliu si la noul domiciliu, completata doar la datele masinii si la rubrica Cumparator, certificatul fiscal, placutele cu nr de inmatriculare, talonul vechi, cartea si copie dupa ea, RCA si copie dupa ea, chitanta de plata a taxei de talon (52 ron) si multa rabdare, e tot ce-ti trebuie. Ai grija sa ai ITP-ul valabil.

Cu permisul mai intereseaza-te, am inteles ca nu mai este obligatorie schimbarea, identificarea posesorului facandu-se dupa CNP acum, nu dupa adresa.

Share this post


Link to post
Nu prea as vedea de ce sa te mai duci si la identificarea masini la rar, din moment ce masina a ramas pe acelasi propietar.

Pentru ca de vreo 2 ani s-a rupt masina de proprietar (cum este normal) si este nevoie de facut Certificat de Identitate la masina, la toate masinile, 'ntelegi ? Asa ca, toate masinile care n-au acest act vor trece pe RAR, o data. Iar treaba asta n-are legatura cu Romania si cu faptul ca in ea traiesc oameni neinformati.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...