Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Interior Tico

Recommended Posts

tocmai aia era ideea, sa fie un picut transparenta... oricum, sorin mai are de lucru la bordul lui...

 

mai dati-ne si voi idei...

Share this post


Link to post

sper ca maxim saptamana viitoare sa pun si eu poze cu noul meu bord... asta dupa ce voi discuta si cu soran sa imi ilumineze bordul... soran, leduri albe poti pune in bord de tico? lumina sa fie constanta peste tot? (nu ma deranjeaza patratul ala de la vitezometru)... daca da, da-mi un PM sa discutam pretul si cand am putea executa lucrarea.

 

 

ROG FOLOSITI MP!!!

Edited by Shenck

Share this post


Link to post

Patratul nu se vede de la kilometraj, l-am facut eu negru cu un lac special ca sa nu se vada umbrele de la kilometraj. Problema vine de la cei care au facut cadranele originale si s-au zgarcit la albastru ala care devine transparent daca e luminat din mai multe locuri din spate. La alea care sunt negre nu se intampla asa ceva. Initial si eu am vrut sa se vada doar cifrele dar in realitate arata foarte bine si asa!

Share this post


Link to post

sooo.. daca as vrea sa se vada NUMAI cifrele, s-ar putea?

Share this post


Link to post

Daca ai cadran negru cum au fost primele modele e mai usor, si DA se poatem daca nu ori ca in poze ori facem alte cadrane, sau exista posibilitatea sa punem led-uri mai slabe si sa nu mai treaca prin albastru ala!

Share this post


Link to post

Cadranul meu negru arata excelent Ce as vrea sa modific e nuanta. lumina de becuri e putin galbuie. as vrea sa fie alba si reglabila. Noaptea pe un drum intunecat, lumina bordului se reflecta in rama aia demontabila si mai departe in parbriz, asa ca vad o pata de lumina exact in campul vizual cel mai activ. O metoda ar fi sa dau cu o vopsea mata pe rama aia nenorocita care la interior este lucioasa. :-W aveti alta solutie de a matui rama.. ca vopseaua mi se pare o tiganie. se zgarie si arada ca naiba.

:wallbanger: Imi poate spune cineva cum se poate scoate cablul kilometrajului? (pe unde bag mana ca e cam ca la becul de pozite de pe fata :wallbanger:

Share this post


Link to post

Cablul se demonteaza prin tragere nu are piedica, mana o bagi pe sub bord dupa ce in prealabil ai demontat suruburile bord-ului. Iata si pozele finale in care se vede exact reflexia de care vorbeaZLI!

post-109-1113508420_thumb.jpg

post-109-1113508510_thumb.jpg

Share this post


Link to post

exact! si din muchia de jos in parbriz si din parbriz in ochi :shock: :wallbanger: (daca fotocrafiezi din directia parbrizului printre volan si bord de sus in jos)

Multumesc pentru raspuns!

Edited by ZLI

Share this post


Link to post

Frumos bord. :) Ma laud si eu acum... :D

Soran a facut o traba buna ("parerea mea")

 

Intradevar imi apare o reflexie ... dar nu in parbriz, ci in geamul din stanga :)

Share this post


Link to post

sa posteze si un gica-contra...

nu-mi place partea de ceasuri mai mici, adica benzina si temp.. lumina prea puternica , ca un fascicol central.. ami trebuie tempetrata, ca altfel ia "ochiu".. si nu prea se m,ai vede indicatia...

Share this post


Link to post

domnu' "mexicanvechi" io cred ca se vede altfel in realitate... parerea mea... care este

Share this post


Link to post

Care este...arata f bine...daca ati putea sa faceti tot bordul la o masina in contrast rosu /albastru ar fi superb. Eu totusi recomand un buton de reglare a intensitatii luminii in bord, e f util la drum lung. :) >-

 

PS: Se poate si pe buburuza? :D

Share this post


Link to post

Parerea mea-io cred ca se poate-care este :D

Share this post


Link to post

pe buburuza se poate la marele fix, am facut deja, dar nu am poze, ca am facut prin constanta. iese tare rau, daca mai am ocazia eu sau sorin sa facem, o sa punem poze. Asteptam cobaiul :)

Share this post


Link to post

Aseara mi-a venit o idioata care nu prea am idee cum va iesi in final! Sper totusi sa fie imbinat utilul cu placutul. M-am gandit sa montez cate doua leduri albe pe cele doua sine care sunt in interiorul masinii la plafon, acestea sa lumineze partea din spatele masinii ca si plafoniera partea din fata! Chestia este ca eu nu am mai avut pana acum leduri albe - au o lumina superba! sper sa iasa bine in final!

Pana la pozele finale cu ele montate, pics cu ele "pe linia de productie".

post-712-1114067344_thumb.jpg

post-712-1114067386_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Testat, montat, neimpresionat mai deloc cum ma asteptam!

Imi place lumina alba pe care o dau cele 4 leduri si acum a inceput sa ma enerveze cea din fata de la plafoniera! Pics n-are rost chiar!

Share this post


Link to post

Ai pus prea putine led-uri si mai sunt si cu lupa...este normal sa nu lumineze bine!Poti pune led-uri si la plafoniera daca tii neaparat!

Share this post


Link to post

Recunosc ca nici intentia mea nu a fost "sa se faca lumina" in partea din spate a masinii dar parca este vax albina ce am facut eu acolo. ...Si inca ceva nu am vazut cum este seara numai pe inserat pe la 7,15 cand inca mai este lumina afara. Oricum nu mai pun in aplicare toate ideile ca am de gand sa-l dau si sa-mi iau altceva! inca este in studiu ideea!

Share this post


Link to post

mai poti pune superfluxuri, ca dau lumina bine... sau pune mai multe leduri de 5 mm, asa cum ai pus acolo.

Share this post


Link to post

Schimbat parerea: am vizionat aseara (cand afara era intradevar noapte) si placut mult! Intradevar lumina aceea alba data de leduri este bestiala! Cred totusi ca mai trebuie cate un led pe fiecare parte (pentru uniformizare) si schimbat si becul acela penal din fata!

@dsign: cele pe care mi le recomanzi sunt cam scumpe din ce stiu eu si nu cred ca se merita totusi!

Ce am mai facut eu:

post-712-1114492147_thumb.jpg

post-712-1114492191_thumb.jpg

Share this post


Link to post

daca tot se vorbeste de interior as vrea sa stiu la tico care e distanta intre geam cand e coborat si fata de usa ? spuneti-mi ca e macar vreo 5 cm [-O<

Edited by steph

Share this post


Link to post

@darem

Salut,

Sunt nou pe aici. As fi vrut sa stiu Tico din avatarul tau exista; arata foarte bine si as vrea sa vad o foto mai mare.

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Salut Goby si bine ai venit pe acest forum !

Uite si raspunsul la intrebarea ta in poza :thumbl:

post-285-1114614546_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Goby am analizat poza aia si, da tico-ul existe...in Polonia :D

Share this post


Link to post

off- topic : exista tico ala, si e si "tunat" in photoshop!

 

on-topic: informativ, te poti uita dupa superfluxuri aici. eu mi-am luat azi albastre, si am dat 250 000 pe 10 bucati. vreau sa-mi pun sub bord. (pt moderatori, e o informatie, nu e reclama.)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...