Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Duze stropitoare de TICO montate pe MATIZ

Recommended Posts

Si ce putere mai are jetul? Ideea este buna, dar mai exista presiune suficienta?

Share this post


Link to post

Yeti > N-ai ambîţ dacă nu mai pui vreo două! :) )

Share this post


Link to post

Am intuit ca jeturile vor fi mai slabe si nu am conectat decat duzele laterale. Cea din mijloc are doar rol "decorativ". Cu toate ca sunt mai slabute, daca sunt reglate bine, cele 4 jeturi sunt mult mai eficiente decat 2. Probleme apar doar la viteza mai mare, cand jeturle nu mai urca suficient de sus pe parbriz.

 

Merg des pe drumuri cu camioane/TIR-uri (se vede in poze cat de murdara este masina) si ma ajuta foarte mult noile duze.

 

Acum caut o solutie cu doua jeturi pentru luneta. Poate-mi da cineva o idee.

Share this post


Link to post

incearca sa faci in asa fel incat sa conectezi si motorasul de la haion sa mearga in acelas timp cu cel de pe fata. cand actionezi spalatorul sa mearga ambele motorase si cred ca va fi presiune suficienta. cred ca trebuie modificat ceva dar se poate. de ce sa lasi un motoras sa traga chiulul sa mearga doar pt. spate ? :P

Edited by steph

Share this post


Link to post

Ce sa faci cu 2 la luneta ca si asa suprafata pe care o sterge stergatorul (pleonasm??)este destul de mica. Daca totusi vrei de ce nu incerci sa adaptezi una de pe fata care are 2 gaurele.

Share this post


Link to post
suprafata pe care o sterge stergatorul (pleonasm??)

Nu

Share this post


Link to post

@Yeti - LASER Frate !!!!

 

 

... si niste bla bla sa nu fie mesajul prea scurt.

Edited by remix

Share this post


Link to post

Semnez si eu ca mi-am montat stropitori de Tico pe Matiz.

 

5 ron bucata.

Share this post


Link to post

Mi-am montat si eu de cielo. 7 RON bucata. A fost nevoie sa pilesc serios grila aia de plastic si sa picur ceva Super Glue. A iesit super ok dar cand se infunda prima duza cred ca o sa trebuiasca sa cumpar si alta grila. :D

 

Duze de tico nu am gasit. :(

Share this post


Link to post

Duze de tico la noi in oras 3,2 Ron, daca dadeai un semn de viata...

Share this post


Link to post

Montat si eu stropitoare de Tico 5 Ron bucata la Autocarpati.

Timp de executie 1 ora(30 minute scos mizeria de sub grila si spalat)

Share this post


Link to post

e o idee excelenta asta cu montatul a duze de tico pe matiz. Am sa fac si eu operatiunea cand ajung acasa. Din Bucuresti de unde pot cumpara asa ceva (stau in Regie)?

Share this post


Link to post
incearca sa faci in asa fel incat sa conectezi si motorasul de la haion sa mearga in acelas timp cu cel de pe fata. cand actionezi spalatorul sa mearga ambele motorase si cred ca va fi presiune suficienta. cred ca trebuie modificat ceva dar se poate. de ce sa lasi un motoras sa traga chiulul sa mearga doar pt. spate ? :P

Depinde. Eu am un motoras de <nu-s-ce-masina> pe acasa, cred ca de opel, care are 2 iesiri. In functie de cum este alimentat (+ la + si - la-, sau + la - si - la +) scuipa apa pe o iesire sau pe cealalta (fata / spate).

 

In alta ordine de idei, a cumparat cinva recent duze de Octavia din Buc? Daca da, de unde?

Doar cele de Octavia sunt cele 'alese', sau orice Skoda?

 

Multzam.

Share this post


Link to post
Din Bucuresti de unde pot cumpara asa ceva (stau in Regie)?

Mie mi le-au schimbat la service. Cand am fost la o revizie i-am intrebat daca au duze de Tico si daca pot sa mi le schimbe. In 5 minute erau gata. Le-a placut si lor ideea. :)

Share this post


Link to post

A montat cineva duze care scot perdea de apa si nu jet (cele originale sunt si ineficiente si solutia de spalat se consuma foarte repede)?

Share this post


Link to post

Auziti fratilor...sunt destul de nou in traba asta cu "buburuzele"......ideea cu stropilici de Ticozaur e super, probabil ca merg si de alt tip...dar...intrebare de baraj...cum am acces sa schimb vasul pt lichid de la stergatoare, ca asta care il am pe "bestia" mea e fisurat nu pot sa pun mai mult de 1 litru in el...si m-am uitat, m-am invartit si nu stiu de unde sa-l apuc...imi inchipui ca este sub bara undeva...ascuns bine. Una peste alta nu ma indur sa ma duc la un mecanic...nu-s zgarcit...da am avut Dacie destul de mult timp si-mi mai place sa surubaresc pe la ea...

P.S. Am o "bestie" SE Power cu stergator si pe spate... :P =)) :drinkers:

Share this post


Link to post

@bibilica - Nu e asa complicat. Desfaci protectia din plastic de la roata dreapta fata si semnalizarea dreapta fata. Acum la autodaewoo.ro am vazut si vas spalator de parbriz (doar el nu si pompitele). Desfaci 3 suruburi, scoti vasul si mufele de la motorase si-l inlocuiesti cu unul nou. E simplu, dar trebuie un pic de timp si rabdare. Cel mai bine este sa ridici masina pe un cric ca sa ai acces mai usor acolo.

Ca sa scoti protectia de plastic trebuie sa desfaci si aparatoarea de noroi de la roata.

Suces.

Share this post


Link to post
@bibilica - Nu e asa complicat. Desfaci protectia din plastic de la roata dreapta fata si semnalizarea dreapta fata. Acum la autodaewoo.ro am vazut si vas spalator de parbriz (doar el nu si pompitele). Desfaci 3 suruburi, scoti vasul si mufele de la motorase si-l inlocuiesti cu unul nou. E simplu, dar trebuie un pic de timp si rabdare. Cel mai bine este sa ridici masina pe un cric ca sa ai acces mai usor acolo.

Ca sa scoti protectia de plastic trebuie sa desfaci si aparatoarea de noroi de la roata.

Suces.

 

@mdascalu...ms frumos.am gasit cartea tehnica pdf...daka vrea cineva sa zica...asa e, cum mi-ai zis... cel mai nasol a fost cu surubul de sub semnalizare..nu am avutt criket si m-am chinuit cu cheia de 10 cam 14 min sa scot surubi, in rest.m-au omorat suruburile de la protectia de plastic si de la cea de noroi..cheia de 7 si baga vere, sunt vreo 8..in rest cu roata data jos de tot.cam 1 ora si ceva... :) )

Share this post


Link to post

Poate gasesti si butonul FAST REPLY pe ecran atunci cand vrei sa postezi ceva. Ne-am saturat de citari inutile ale postarilor anterioare.

Share this post


Link to post

montat ieri duze tico. am scos repede veghile duze, daca furtunul din stanga nu era fixat intr-un clips nici nu era nevoie sa demontez stergatoarele si grila. Dat fiind faptul ca furtunasul era f scurt a treb sa demontez grila si sergatoarele. Mere rapid. Ori s-au schimbat intre timp dimensiunile duzelor de la tico sau de la matiz , pentru ca nu am fost obligat sa largesc vechile gauri. Duzele de tico au intrat lejer. Nu se misca dar nici fix ca cele de matiz nu stau.

Cu presiunea nu e nici o problema.Dar pt ca clipsurile respective starangulau furtunasul am renuntat la ele

In imensa mea intelepciune si indemanare am scapat grila avand niste suruburi inca prinse de ea asa ca am capatat o zgarietura pe capota de la un surub.

Am cautat un marker cu vopsea la culoare in targul din vitan. Din pacate nu mai aveau si vor aduce peste 2-3 saptamani. Asa ca am cumparat un creion cu ceara la culoarea masinii. O sa incerc sa-l aplic azi.

Pt cei care au surprize de genul asta www.genolux.ro

Share this post


Link to post
Mi-a luat o ora jumate, cu tot cu drumul in Cora dupa cheia cu care sa desfac piulitele la stergatoare.

 

Ce cheie iti trebuie pentru piulitele alea?De cat?

Share this post


Link to post
Ce cheie iti trebuie pentru piulitele alea?De cat?

 

 

merge si cu cheia franceza nu e o cheie speciala.

scoti capacele de la coada stergatoarelor si gasesti piulita

Share this post


Link to post
Ce cheie iti trebuie pentru piulitele alea?De cat?

 

Nu stiu exact de cat este de 11 sau 12... de 10 sigur nu este

Share this post


Link to post

Si eu imi aminteam ceva de 11 dar nu eram sigur.Multumesc.Acum mi-am cumparat duze de Tico, am sa ma duc mai pe seara sa le montez ca e prea cald :)

Share this post


Link to post

Duze duble de tico am si eu acum...dar alta idee mi-a venit... am vazut pe un punto mai vechi duze cu 3 jeturi fiecare...sau pe un hyundai i30 duze interesante care baga un jet intins pe tot parbrizul. Vedem ce gasim si daca se potrivesc :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...