Jump to content
Sign in to follow this  
lalexis

Probleme Praktica Bca

Recommended Posts

Am un Praktica BCA care imi place foarte mult. Mecanismul este superb, declansare beton si optica pe masura. Problema este ca supraexpune destul de puternic. Nu se poate regla viteza (are numai prioritate de diafragma). La orice diafragma am aceeasi problema. Oricum, am sa incerc sa subexpun (are sub/supraexpunere +/-3), dar nu sunt convins ca asta este cea mai eleganta solutie. Are cineva idee de unde provine buba?

Share this post


Link to post

Nu merge sa schimbi tipul filmului ? adica sa pui unul cu sensibilitate mai scazuta.

Share this post


Link to post

Cred ca merge. Dar se poate ca rezultatul sa fie aleatoriu. Chiar nu-mi inchipui ce poate sa iasa :(

Share this post


Link to post

Nu e asa aleatoriu cum crezi. In fotografia clasica, jonglai cu tipul filmului dupa cum aveai nevoie sa pozezi una-alta.

Share this post


Link to post

Nu stiu ce sa spun... Asta cred ca ar merge perfect daca exponometrul incorporat greseste cu aceeasi valoarede fiecare data. Chiar am sa fac o proba. Bag un film de 100 si il "declar" de 200 :) ). Ha, ha, ce am sa rad!! Poate ma fenteaza el pe mine. Unde au panaramele astea exponometrul incorporat? Nu este exterior ca la Zenit. Cred ca pe undeva dupa lentila.

Share this post


Link to post

sfatul meu ...cumpara un digital...

Aparatul de care spui tu nu a fost unul de top nici pe vremea lui ... nu cred ca merita sa il repari. Oricum pentru reparatii sau indrumari poti sa pui o intrebare aici

Oamenii astia chiar se pricep.

 

am uitat asta... nu stiu daca l-ai gasit si tu pe net da' poate te ajutaManual Praktica BCA

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

Aa, nu era vorba de digital. Am 3 bucati. Dar Praktica asta chiar imi place. Merci mult de manual. L-am dat jos si il studiez acum.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...