Jump to content
Sign in to follow this  
Matizu-Galben

Rama Pt Casetofon

Recommended Posts

Are cineva de vanzare o rama pentru fixarea casetofonului la un matiz e ?

Acum am doar niste cartoane si vreau sa rezolv situatia cat mai repede !

Can anybody help me ? Unde sa ma duc ? :osanale:

Edited by Matizu-Galben

Share this post


Link to post

Intreaba la magazinele de piese auto sau intra aici si decizi. aici costa 150k lei, eu am dat 195 k lei cand nu stiam de existenta magazinului. Tu decizi.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare vazand linkul pe care l-ai dat: ai idee ce e cum e suportul casetofon sau ma rog sistemul de prindere al lui?

Edited by narodina

Share this post


Link to post

galben> alarm service 96

Share this post


Link to post

:scarpin: Pai suportul e cam asa: vine perfect in bord, in sensul ca la partea din fata se prinde in 2 suruburi M8, nu conteaza lungimea, merg foarte bine si 8X40 sau peste iar la partea din spate si prinde in 2 piese mici de bronz care culiseaza in santulete din plastic in bord si asigura ferma montare. Suportul are in adancime cam 10 cm, nu e cat adancimea cass-ului dar e suficient pentru ce ne trebuie. Suportul are pe laterale vreo 3-4 gauri de fiecare parte facute pentru (la head-unit-urile care au gaurile corespondente in carcasa, eu la JVC aveam gaurile respective cu filet de 8 la ele) a fixa head-unit-ul de sanie strans, ca sa nu culiseze inainte si inapoi.in mod normal, cand instalezi cass-ul, inainte de a face legaturile electrice montezi sania pe el, apoi montezi suruburile laterale, care sa fie maxim 8X5mm, altfel intra prea adanc in cass si cine stie ce scurt mai fac pe acolo. :redface: apoi se ia ansamblul cass+sanie si se infige in bord, bineanteles dupa ce s-a demontat ornamentul negru si mare al bordului (mi-e lene sa dau acum sa vad cum se cheama), avadn grija ca picioarele mici din bronz de la spatele suportului sa intre in santurile corespunzatoare. se strang apoi suruburile care fixeaza sania la partea din fata (cele 2 din lateral) apoi se infige la loc ornamentul negru si se verifica pozitia cass-ului daca e prea iesit in afara sau prea intrat. Apoi se demonteaza ornamentul negru si se ajusteaza in consecinta, gaurile laterale pentru suruburi permitand asta.

Mai nasol ar fi daca head-unit-ul nu ar prezenta gaurile respective (in general cele ieftine) in cazul asta trebuie facute, dar implica demontarea acestuia deci pierderea eventualei garantii. Nu recomand autofiletante aici.

Cu sania asta nu mai aveti nevoie sa dati nici o gaura in bord, nu mai trebuie bomfaier, si alte chestii. Trebuie doar o surubelnita si ceva suruburi de 8x5. Cass-ul nu va mai avea nevoie de prindere in spate, cea din fata e suficienta. Multi nu stiu de sania asta si mai vezi la multe matize cum au montat cass-ul fara sanie si sta ca naiba, oblic. Eu zic ca cei 150-200k lei pe care ii dati pe sanie se merit a din plin.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...