Jump to content
Sign in to follow this  
priest

Buclier

Recommended Posts

Am pe cineva la un service care imi poate vopsi buclierele fata si spate cu conditia sa i le duc demontate. A facut cineva operatia aceasta sau puteti sa-mi spuneti in mare cum se procedeaza, pe unde sunt clemele, suruburile...am un garaj mic si intunecos si nu prea imi dau seama cum sa le dau jos!? :(

Share this post


Link to post

Eu iti pot spune cuma sa faci cu cel de pe fata...

 

Dai jos suruburile de la aparatoarea de noroi din jurul rotii (aia din plastic). Daca reusesti sa o scoti de tot este cu atat mai bine daca nu macar cat sa o poti distanta sa bagi mana in spatele ei in partea dinspre spoiler. Spoilerul vine prins de aripa prin 2 holsuruburi cu cap de 7 sau 8(nu mai stiu exact, la fel ca cele de la aparatoarea aia din plastic). Pozitia este f incomoda si este f utile o cheie cu crichet si manson din ala deformabil. In rest mai ai suruburile alea din plastic care le vezi cand ridici capota, care se desfileteaza usor si apoi se scot afara si inca 2 sub ochelarii de sub far(trebuie dati si aia jos). Operatiunea este destul de anevoiasa, mai ales prima data.

 

In spate nu stiu cum este dar cred ca e mai simplu pentru ca ai mai mult spatiu :thumbl: .

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Buclierii fatza sunt partile alea in culoarea caroseriei care se vad prin gaurile de la proiectoare?!? (Aia din spate unde sunt? :scarpin: )

 

Mult zgomot pt nimic, parerea mea. E drept ca si mie mi-au cam stat in ochi, mai ales ca am masina galbena. Dar decat sa te chinui sa-i scoti, mai bine iti iei niste grile care costa 50.000 perechea (sau de ce nu pui proiectoare?), sau cumperi un spray cu vopsea, le cureti nitel si le vopsesti cit sa nu se mai zareasca prin gauri. Eu asa am facut la inceput. Dup-aia mi-am luat si grile!

Share this post


Link to post

sunt tampit?

 

buclierul nu e totuna cu spoilerele? la ele ma refeream...

Edited by priest

Share this post


Link to post

Relax, posibil sa fiu eu timpit! :banana:

 

Daca ma gandesc bine, grilele alea de care pomeneam mai sus se numesc "capace buclier"... probabil ca buclierul e spoilerul... :rolleyes:

Share this post


Link to post

Buclierul e spoilerul. Eu l-am avut zgariat intr-o tamponare si in PV era scris buclier nu spoiler.

Cat te costa vopsitul ?

Vrei sa vopsesti complet sau lasi o banda aia proeminenta neagra ?

Share this post


Link to post
Buclierul e spoilerul.

:uff: muream prost!

Share this post


Link to post

Vopsitul ma va costa modic pentru ca proprietarii serviceului imi sunt rude... trebuie sa imi iau vopsea si filler. Da, vreau sa las partea aceea neagra. Cam :o fftopic: dar trebuia sa raspund. Nu?

Edited by priest

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...