Jump to content
Sign in to follow this  
tico_RS

Supraveghere Video

Recommended Posts

zilele astea au fost 3 "hit&run" in fata blocului, din care una a fost a mea si de mult vroiam sa maresc securitatea "sculelor" mele pe langa alarma serioasa si galagioasa. am un webcam care scoate pana la 600x800 la 15 fps sau la 30 fps la reez mai mica. problema e ca fisierele facute cu ea ocupa enorm pe hdd chiar si la rez mica si 6 fps. nu se poate comprima putin? 1 minut ocupa vro 180 mb si nu imi ajunge hdd u sa inregistrez o noapte intreaga si o zi.

Share this post


Link to post

absolut nici o sansa.

 

plus calitate proasta. daca mai e si noapte si mai rau

 

si daca ii filmezi ce faci cu porba ... pe politisti ii doare`n fund.

Share this post


Link to post

ai 2 varinate:

1) DivX cca 1h/500Mb ca sa iasa rezonabil

2) Detectie de miscare, faci record numai cind se detecteaza miscare. Exista si programele free/demo pt asta , cu unica limitare ca merg pt 1 singura camera, ceea ce in cazul tau e ceea ce-ti doresti

Share this post


Link to post

@ steph: majoritatea hit&run - urilor sunt comise de masini din cartier pe care le stiu sau le pot identifica dupa insemne, nu neaparat nr de inmatriculare. la fel m-ar ajuta si la furturi, am oarecare banuieli asupra unora...

@shenck: e o strada destul de aglomerata chiar si noaptea, senzorul de miscare nu-si are rostul, dar 1mb/h e f bine...

@vaxxi: huffy poate comprima in timp ce inregistreaza?

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post

Da. Eu il foloseam pentru captura de la TV: scoteam captura fara compresie (doar compresia pe care o facea huffy, ceea ce imi scotea un fisier de vreo 4-6 ori mai mic decat originalul - depinde de rezolutia in care captezi si continut, evident), dupa care puneam postprocesarea si comprimam in xvid.

Share this post


Link to post

l-am downloadat, l-am instalat si nu imi dau seama cum sa il folosesc... am gasit un .inf la care i-am dat instal si mai departe?

Share this post


Link to post
@shenck: e o strada destul de aglomerata chiar si noaptea, senzorul de miscare nu-si are rostul, dar 1mb/h e f bine...

Daca e asa aglomerata cum te-au lucrat? iar 1mb/h nu obtii decit daca povestesti ca txt ce se vede pe camera :P sub 500mb/h nu obtii codare in timp real.

Share this post


Link to post

Inregistrarile de supraveghere din cate stiu eu nu se face cu filmari la "viteza" de filmare ci cu poze succesive, cadenta lor fiind data de durata, hai sa-i zicem, statistica a incidentelor urmarite.

Nu m-am ocupat de asa ceva dar multe din aplicatiile care vin cu camere video stiu sa faca poze cu o cadenta stabilita de utilizator.

Share this post


Link to post

Asa este. Si la o camera de 800*600, la distante mai mari de 20 de m se numeste ca esti doar masochist. Vei vedea ce s-a intamplat dar nu si cine a facut-o. Been there, done that. Politia vine, se uita, se screme... si pleaca.

Share this post


Link to post

distanta de la geamul meu la masina e de vreo 5 metri si nu ma intereseaza numarul de inmatriculare, vreau doar sa vad masina/persoana, pentru ca sunt doar cativa "ciorditori" activi si ii stiu care sunt, dar vreau sa stiu la care ma duc la usa iar despre accidente, in general sunt la fel cativa psihopati cu masini mai mult decat unice ( culoare, brizbrizuri, etc) si iar ii stiu...

 

repet: habar-nam cum folosesc huffy, l-am instalat, dar nu imi apare nimik, nu e nici o diferenta: 10 sec la 320x240 30fps au vreo 18 mb

Share this post


Link to post

Pai in softul cu care faci captura, trebuie sa ai undeva o lista de codecuri din care alegi modul de compresie - acolo alegi Huffy.

Share this post


Link to post

sal, tuturor

 

Am o intrebare poate fara legatura cu topicul - pot conecta si folosi ca webcam o camera video miniDV SONY DCR-PC103 pe firewire si sa o mai si vada messengerul? Si daca da, cum?

 

 

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Eu am incercat si nu a mers. Unde mai pui ca un webcam e ieftin tare.

Share this post


Link to post

Da, dar nu d-ala la 20 de lei din sellgros, ala poti sa ti-l bagi undeva, calitate pana la nivelul la care n-o confunzi pe nevasta cu soacra.

Share this post


Link to post
sal, tuturor

 

Am o intrebare poate fara legatura cu topicul - pot conecta si folosi ca webcam o camera video miniDV SONY DCR-PC103 pe firewire si sa o mai si vada messengerul? Si daca da, cum?

Multumesc anticipat

 

Am incercat si eu, doar usb merge si parca fara sunet.

Share this post


Link to post

Ca tot suntem aici. Am si eu pe mana o camera video Panasonic NV-GS 180, am instalat-o in calculator, daca deschid My Computer, imi apare camera, daca deschid camera de acolo vad ce filmeaza, dar daca deschid la messenger se vede doar fundul unui cazan cu smoala. Are idee cineva ce as putea face?

Share this post


Link to post
Da, dar nu d-ala la 20 de lei din sellgros, ala poti sa ti-l bagi undeva, calitate pana la nivelul la care n-o confunzi pe nevasta cu soacra.

 

Poti vedea live pe PC ce vede camera, insa nu am reusit sa o instalez sa o vada messengerul. Sunt 2 probleme. Daca vrei supercalitate de la o camera minidv sa zicem inseamna muuult mai multi biti trimisi decat trimite cea de 200 din selgros. Deci daca ai reusi sa o instalezi in messenger vei avea calitate mai buna doar teoretic. Garantat va merge mai prost tocmai din cauza rezolutiei mult mai mari si deci a volumului mult mai mare de date. Sigur se poate sa "transmiti" mai bine dar nu prin yahoo messenger.

 

PS: plecasem de la intrebarea lui antonelic care intreba daca poate pune un minidv pe mess.

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Mie nu-mi merge deloc, nici macar eu nu ma vad in programul mess-ului.

Share this post


Link to post

Esti... terminat :)

Share this post


Link to post

Camera de 200 de mii din selgros are optica proasta si senzorul naspa. In plus daca nu e lumina puternica webcamurile ieftine vad fix ciu-ciu. Eu folosesc telefonul pe post de webcam (N70) si se comporta decent.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...