Jump to content
Sign in to follow this  
Claudius

Bec scrumiera la Matiz

Recommended Posts

Salutare tuturor!

 

Va felicit pentru excelenta idee de a pune la cale acest forum, se simtea intr-adevar nevoia, totusi din ultimele statistici se pare ca MAtiz a fost pe locul doi la vanzari in primul trimestru 2004, deci multa lume a fost atrasa de simplitatea si economicitatea acestei masini...

 

Sa nu devina peste ani, un fel de Trabant :D

 

Si acum, o intrebare: e vreo posibilitate mai simpla de a monta un bec la scrumiera, n-as vrea sa apelez la service pt. asta si, in acelasi timp, nici nu vreau sa am probleme cu garantia.

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Salut si bine ai venit pe acest forum.

 

E foarte simplu de montat un bec in scrumiera. Firele sunt trase, insa lipseste suportul pt bec.

In principiu, daca ti-ai montat alarma si inchidere, s-a zis cu garantzia la partea electrica din partea Daewoo, acum aceasta este oferita de cei care ti-au facut montajul respectiv (in cazul mau e vorba de dealer). - vezi discutiile pe aceasta tema de pe forum. Asa ca trebuie sa te duci tot la ei sa-ti faca si treaba cu scrumiera.

Din pacate nu te pot ajuta prea tare pt ca eu cunosc pe cineva care-ti poate face treaba asta dar tipul este in Bucuresti... daca ai drum pe aici contacteaza pe unul din moderatorii acestui forum si te indruma ei.

 

Operatia m-a costat aprox 150.000 lei.

 

Succes

Share this post


Link to post

Ideea era daca pot eu singur sa fac chestia asta fara sa desfac consola centrala; ma gandeam sa dau jos doar scrumiera si sa-mi bag nasul pe acolo. De aia am intrebat, sa nu fac vreo tampenie :|

 

Nu mi-am pus alarma inca (prietenii fac misto de mine legat de chestia asta :P ), am inteles ca si aia mai costa vreo 200 euro.

 

Mersi pentru promptitudine!

Share this post


Link to post

Pai daca vrei s-o faci singur... o sa caut in manual (cind ajung acasa) schema electrica si o sa ti-o scanez... ti-o pun aici si mai departe te descurci matale...

Pe schema te uiti care sunt firele de care te poti lega.

 

PS. Si pt ca asta nu e chiar o "problema tehnica" mergem cu ea la Tunning!

Share this post


Link to post

Vorba-i vorba, dac'am promis ... ia d'aici! :)

 

Eu asa mi-am pus... am vazut schema asta si am desfacut scrumiera si mi-am bagat nasul pe acolo sa vad daca sunt firele... SI SUNT!

Dupa care am pus totul la loc si fugutza la electrician.

 

Asadar nu-ti trebuie decat un beculetz (se gaseste la orice magazin de piese dacia - sau poti sa incerci si cu un LED din ala baban, dar la asta tre' sa-i pui si o rezistentza), un fir (pt +), un papuc (nu mai tin minte daca mama sau tata) si un dispozitiv de fixare a becului in asa fel incit sa bata prin gaura aia dreptungiulara (dupa ce scoti capacelul ala de plastic)

 

"Dispozitivul de fixare" e de fapt o lamela metalica indoita in forma literei "b". In gaura este bagat becul, iar in partea celalta dai 1-2 gauri si o prinzi de suportul scrumierei.

 

Poti s-o faci si singur desi

 

Bafta si posteaza rezultatele aici.

 

PS. Daca esti cuminte si astepti pina vineri, joi la intalnire fac si niste poze sa vezi cam care-i ingineria.

sch_01.jpg

Share this post


Link to post

Va chinuiti atit... Sprite si-a pus o lanterna d'aia cu 3 led-uri albastre in bricheta si gata. Mi se pare cel mai comod.O lanterna d'aia (lanterna de harta) se gaseste la Metro / Cora etc si e cam 200 klei.

Share this post


Link to post

Mersi de promptitudine!

 

Cred ca o sa incerc sa-mi montez becul singur, daca nu si mie mi-a placut ideea cu lanterna de harta. Am vazut una chiar frumoasa, cu lumina albastra, la Metro. Singurul impediment ar fi ca daca ai o lanterna de aia, nu mai ai bricheta... :lol:

 

NFS, becul ala din scrumiera arde nonstop sau numai cand sunt puse luminile de pozitie?

Share this post


Link to post

Becu arde numa' odata cu pozitiile!

Iar lumina aia albastra mi se pare naspa pt oki.

Share this post


Link to post

Eu n-am mai cheltuit atata. Am luat un led albastru de la Dioda(23 mii lei acu un an) (culoare cum au marlanii la maxi taxi la duzele de la stergatoare) si o rezistenta ca sa mearga la 12V(1000 lei 1ohm), le-am pus in serie am prelungit cu doua fire mai subtiri (gen fire de plafoniera), am izolat pe-acolo. Dupa aia am demontat suportul de la scrumiera din cele 3 suruburi (1 in compartimentul de casete de sub cass), am scos obturatorul de plastic de pe suport si am prins ledul acolo cu varful indeptat oblic. L-am prins cu sotch dar crek merge si cu superglue sau Picatura. Apoi am infipt capetele firelor in mufa care e legata de alimentarea de la scrumiera, am verificat ca sa nu iasa vreun scurt pe-acolo si apoi am izolat. Pot sa zic ca se vede k-lumea cand deschid scrumiera si intr-un an de zile nu mi s-a ars ledul niciodata.

COST TOTAL ~30K LEI !

Share this post


Link to post

uite ce simplu si ieftin a rezolvat Laurentiu :idea: ! cred ca asa voi face si eu!

Share this post


Link to post

laurentiu83, ai uitat un k la valoarea rezistentei. Pentru 12V, 1Kohm (eu pun 820 ohm).

Scuze de interventie, dar sa nu pocneasca omul ledul.

 

Pe la Dioda din Constanta parca am vazut si becuri (de marimea unui led) cu fire si colorate. Cred ca sunt pentru 6 sau 12V.

Share this post


Link to post
uite ce simplu si ieftin a rezolvat Laurentiu  :idea: ! cred ca asa voi face si eu!

Aaaa... pai si eu imi bagasem nasul pe acolo, facusem tot montajul respectiv... dar din motive necunoscute nu se aprindea nici de-al draku ledul (nu facea contact, sau nu-mi dau seama de ce)... asa ca am zis ca daca-s prost merit sa platesc 100 si ceva k lei... :oops:

Share this post


Link to post

NFS, vezi ca ledul este polarizat. Daca l-ai nimerit invers nu se aprinde (dar nici nu se strica). Mai incearca odata.

Share this post


Link to post

Ei... nu-s chiar atit de prost! :) Stiu si eu atita lucru... l-am incercat si invers si tot degeaba!

Acu e tardiv... ca mi l-am pus de vreun an! :coool:

Share this post


Link to post
laurentiu83, ai uitat un k la valoarea rezistentei. Pentru 12V, 1Kohm (eu pun 820 ohm).

Scuze de interventie, dar sa nu pocneasca omul ledul.

 

Pe la Dioda din Constanta parca am vazut si becuri (de marimea unui led) cu fire si colorate. Cred ca sunt pentru 6 sau 12V.

Am inteles. Montajul l-am facut acum un an, nu ma pricep la electronica, am gresit, dar eu cand m-am dus sa-l cumpar i-am zis omului de acolo "un led albastru etc si o rezistenta sa mearga la 12V" si parca asa a zis tipul ala altuia sa aduca din depozit rezistenta si asa mi-a ramas in minte. Se stie ca pe rezistenta nu scrie capacitatea. Oricum pe cine nu-l doare gura poate sa intrebe la magazin ce rezistenta i se potriveste la ledul lui, pentru ca si ledurile au voltaje diferite.

A propos: Stie cineva un magazin gen Dioda in Iasi? Eu stiu decat pe cel din galeriile Stefan cel Mare unde scrie de 2 luni "Concediu"

Share this post


Link to post
Stie cineva un magazin gen Dioda in Iasi? Eu stiu decat pe cel din galeriile Stefan cel Mare unde scrie de 2 luni "Concediu"

Este un magazin Dioda in Iasi pe Independentei vizavi de Computer House sau mai poti incerca la General Systems care e la 10 metri de Dioda

 

Shenck: icesoul2004us: Te rog nu mai da QUOTE la tot mesajul ci numai la bucata care e esentiala.

Share this post


Link to post

Scrumiera de Matiz E luminata cu LED albastru, modificari in instalatia electrica nu se fac, exista mufa deja trasa, lipseste doar bec-ul si un plastic!

post-109-1113509528_thumb.jpg

Share this post


Link to post

sunt fumatoare inraita..si m-am saturat sa adun pe lumina scrumul picat pe intuneric pe langa scrumiera..asa ca m-am hotarat...m-am dus ieri la un electrician auto pricepu(cica!) de la mine din oras..am aruncat intrebarea daca stie sa-mi faca lucrarea...el imi zice ca trebuie sa se uite, dar nu are timp in momentul acela..i-am spus ca pot veni cu o schema ( citisem si rascitisem topicul asta)..s-a uitat curios la mine si m-a programat ptr luni la ora 17...asa ca, va rog, spuneti-mi si mie ce tre' sa cumpar ptr schema postata de NFS, sa ma duc un pic cu lectia invatata...eu habar n-am de ce-i in schema aia, dar ma gandesc ca mesteru', electrician de meserie, o descalci-o...dar nu vreau sa ma plimbe o saptamana pe drumuri ptr un beculet si o rezistenta

Share this post


Link to post

Si eu sunt fumator inrait si, initial, am crezut ca mi s-a ars becul la scrumiera :wallbanger: ...de fapt, cand m-am uitat pe acolo LIPSEA cu desavarsire :D

Solutie: drum la Radacini, achizitionat bec scrumiera cu tot cu fasung, conectat la mufa (care exista din fabrica), decupat pe mijloc capacelul de plastic (care exista in locul unde trebuia sa fie becul), lipit fasungul cu un strop de superglue de capacel exact deasupra gaurii pe care am facut-o si...s-a facut LUMINA :banana:

Nu trebuie absolut nici o alta modificare!

Share this post


Link to post
...asa ca, va rog, spuneti-mi si mie ce tre' sa cumpar ptr schema postata de NFS, sa ma duc un pic cu lectia invatata...eu habar n-am de ce-i in schema aia...

Aia este exact schema circuitului electric (doar partea pt bricheta, scrumiera si ceas) care deja exista pe matiz. Deci omul nu trebuie sa faca nimic, decat sa lege la ea un bec cu fasungul aferent, eventual si o siguranta.

 

Becul nr.2 e cel pe care trebuie sa ti-l puna.

Share this post


Link to post

deci tre' sa ma duc in sacosa cu becul, fasungul si siguranta...ca sa nu imi spuna ca mai dureaza pana face rost de ele...dar, de care bec si siguranta?

Share this post


Link to post

E un bec ordinar, l-am luat de la un magazin de Dacia, 12 V, 2 sau 4 W (parca). E unul mic, lunguietz, si nu are filet pe fasung, ci doua iesituri (d-ala care se fixeaza prin apasare si rotire un sfert de tura).

Fasungul ti-l face dintr-o tablitza.

Share this post


Link to post

sar'na!

Share this post


Link to post

La mine au fost de ajuns ledul ala, rezistenta de 1kohm, si doua fire de vreo 10 cm fiecare. Apoi am taiat mufa si am legat firele acolo. Numai ca mergea numai intr-o singura pozitie, am gasit-o si am izolat. Apoi am lipit ledul indoit in prealabil din fire pe tabla de la scrumiera cu scotch si am montat totul la loc. 2 ani mai tarziu am legat acolo firul de la reducatorul de intensitate luminoasa a cd-player-ului. Lumineaza EXACT ca in poza lui Soran de mai sus. Altfel se poate si cu un led mai slab, zic ca s-ar vedea si asa, eu oricum tin scrumiera inchisa cand nu fumez. Iti spun ca electricianul tau nu are prea multa treaba de facut, mai mult de 10 lei grei nu merita pt operatia asta, chiar si prin montarea unui bec in loc de led, mie mi se pare mai dificil asa.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...