Jump to content
Sign in to follow this  
nicolaev

Demontare Panou Usa Fata

Recommended Posts

De vreo 2 zile cand deschid masina sau o inchid " tumburucul" ala care urca si coboara ramane blocat. Daca vreau sa-l ridic manual merge f. greu. Cred ca este murdar mecanismul si as vrea sa-l curat. Am scos eu suruburile de la fata usii intr-o zi dar nu am reusit sa dau fata jos. Adevarul ca mi-a fost si frica sa nu stric ceva pe acolo. Spuneti-mi si mie va rog ce si cum trebuie sa fac dupa ce am scos acele suruburi. Dupa ce curat mecanismul acela sa-l ung cu ceva? Astept sugestii va rog. Multumesc

Am gasit doar un topic despre demontarea panoului usii din spate. Scuze daca s-a mai discutat dar nu am gasit nimic clar.

Share this post


Link to post

Poate nu vad eu, dar, la ce masina?

Share this post


Link to post

Are cleme tip bradut nu e nevoie decit sa tragi nu se strica nimic ,dupa care o sa gasesti acolo o alta lume , eu aveam apa in usi ,mult noroi si ulei ,bine ca nu aveam pesti :D

E recomandat dupa ce ai desfacut panoul sa inlocuiesti clipsurile care sunt de unica folosinta (1 buc=5500lei) ,daca nu le schimbi s-ar putea sa inceapa sa scirtiie fata de usa la cea mai mica denivelare .

Share this post


Link to post

Trage cu atentie ca se poate sa se desprina tablele care tin bradutii de pe fetele de usi si nu stiu cum le mai pui la loc. Am incercat cu o groaza de chestii. Ele sunt initial montate la presa si daca se desprind cred ca doar Poxipolul le mai pune la loc. Aici eu vorbesc de Espero dar cred ca si la Cielo sistemul e acelasi.

Share this post


Link to post

In primul rind trebuie sa ai grija sa desfaci tot ce se cheama surub.

Dupa aceea cu grija si cu o surubelnita normala desfaci triunghiul de plastic prin care trece maneta de reglare de la oglinda.Triunghiul are urechi tot de plastic dar se desface usor.

Acum in final poti sa incepi sa tragi de fata de usa.Cu grija si de preferinta putin cu putin.Ai grija de butoanele de comanda de la geamurile electrice.

Ai ajuns la etapa desfaceri mufelor de alimentare ale butoanelor de comanda a geamurilor.

Cam asta este.Cu grija si rabdare se poate.Succes.

Share this post


Link to post

Va multumesc pentru sfaturile voastre. Cred ca voi renunta pentru moment sa o desfac. Poate la toamna cand o sa pregatesc mecanismul de inchidere pentru sezonul rece. Momentan am bagat niste WD 40 pe la yala si vad ca nu mai face figuri dar totusi se simte o rezistenta cand trag de el din masina comparativ cu celalalte trei. Nu stiu cat va tine dar parca mie teama sa nu deranjez ceva pe acolo daca o desfac eu. Merci inca o data.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...