Jump to content

Recommended Posts

Cielo '96 - productie Craiova

Am o aparatoare din plastic aparatoare care a frecat pe un capac de la cutia de viteze.Va vine sau nu sa credeti dar in timp cel care a cedat a fost capacul de aluminiu al cutiei de viteze care are in momentul de fata o GAURA, :o produsa in urma frecarii cu plasticul din aparatoare !!!

Nu pot sa afirm (inca) cu precizie daca Fabrica Craiova a montat aparatoarea de plastic asa prost!!!! (trebuie sa il mai intreb pe tata de una alta ...)

Ieri am constatat gaura din capacul cutiei de viteze cautand unde izvoraste ulei in preajma masinii . Acum am initiat operatiunea de reparare. Capacul cutiei de viteze l-am dat la un mester la sudat (Cand va fi gata o sa incerc sa postez poze).

Problema care a mai ramas este ca nu gasesc nicaieri in TM, garnitura de sub capac -sa o pun noua.

Ce sa fac? Din ce sa o confectionez? Am atasat aici poze dintr-un manual de Cielo. (garnitura e colorata in rosu)

In lipsa de sugestii o sa punem garnitura veche + silicon din ala rosu.

 

File de poveste:

Am sunat la AUTO UNIVERSA SRL, TIWA-THERM SRL serviceuri autorizate Daewoo si culmea astia ími spun ca ei nu stiu nimic despre respectiva garnitura,

si ca aparent nu le apare in programele lor de piese, numai daca suna la fabrica -oricum tipii pricep greu - in sfarsit ca sa scape de mine imi promit ca se rezolva treaba cu garnitura dar numai in vreo saptamana. ... :wallbanger:

Asta numai dupa ce au facut ping pong cu mine ba sa il sun pe mobil pe unu Viorel, ba pe altu Alexandru ca de fapt nu el se ocupa cu problema si tot d-astea

-mi-o facut numa sange rau.

Apoi ce fel de servicii ofera si astia? Mamaliga lor ca doar sunt SERVICE AUTORIZAT DAEWOO?!? ... Garnituri si chestii din astea ma gandesc ca totusi ar trebui sa aiba acolo pe stoc macar cate una din fiecare. Eu nu am de gand sa stau cu cutia desfacuta in service o saptamana!!!

 

La alti dealeri de piese auto am primit replica ca e prea complicat sa imi faca rost de garnitura si ca nu se incurca. Ca sa castig timp singura solutie este sa o confectionez.

post-754-1117789025_thumb.jpg

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Intra aici si vezi daca o au si daca ti-o poate trimite repede.Cat despre acel capac esti sigur ca roata nu atinge in el?

Share this post


Link to post
Intra aici si vezi daca o au ...

 

1. Ok. mersi, mi-a dat un amic nr de tel de la ProMotor din TM, i-am sunat si mi-or promis ca rezolva si imi aduc maine dupamasa garnitura.

2. Roata nu atinge in capacul ala. O sa fac ceva poze pe cand e gata, si le postez.

Share this post


Link to post

Am rezolvat problema, o sa pun si pozele complete abia in urmatoarele zile.

Am gasit garnitura CV capac spate - 80.000 lei

Am luat 2 litrii de ulei CV Aral 85W-90 - 250.000lei per litru / (scrie pe el ca e compatibil 80W-90 cerut de producator)

 

 

Intrebare: Exista un orificiu de golire a uleiului din cutia de viteze manuala F16 a unui Cielo?

Eu m-am tot uitat sa vad daca exista un astfel de orificiu de golire, dar aparent nu am gasit asa ceva!

Tot aparent pentru golirea completa a cutiei de viteze ar fi necesara demontarea capacului diferential (in poza atasata apare cu nr. 112)!?!

Nu e foarte logic!

post-754-1118041952_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu exista buson de golire.Trebuie dat capacul acela jos.

Share this post


Link to post

Aparent scutul de platic a fost montat ok de catre producator, dar a fost desfacut si montat prost si incorect!!! de catre un mecanic, in cadrul unui service acum 4 sau 5 anii.

Dupa cum vedeti montura lui superficiala, facuta asa in bataie de joc, era cat pe aici sa imi strice cutia de viteze la cativa anii buni de cand si-a bagat mecanicul asta degetele acolo.

Oricum mi se pare inutil sa il caut acum si sa il dau cu capu de cutia de viteze sa vada ce a facut neglijenta lui! Oricum cred ca mecanicul ala nici macar nu viseaza ce efect a avut montarea incorecta a acelui plastic!

Asta era o chestie care sigur se putea evita!!!

 

In momentul de fata desi puteam sa pun scutul montat corect in pozitia lui in care a fost gandit, am preferat sa tai din el cu un cutter anumite portiuni ca sa nu mai imi fac vreodata griji din cauza lui.

 

Aveti pozele asa ca va puteti uita si voi sa vedeti ce si cum s-a petrecut acolo!

Ce lipseste din setul de poze ar fi un detaliu pe care l-am remarcat: scutul ala de plastic a fost atat de prost montat incat freca pe planetara!!!

Planetara mea stanga poarta urme de frecare cu acel scut.

post-754-1118136167_thumb.jpg

post-754-1118136176_thumb.jpg

post-754-1118136186_thumb.jpg

post-754-1118136197_thumb.jpg

post-754-1118136205_thumb.jpg

post-754-1118136219_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...