Jump to content
Sign in to follow this  
alx

Cum Se Poate Buli Un Monitor?

Recommended Posts

Am un monitor la serviciu care e vai mama lui din 1900 toamna si are o tona de dungi pe ecran dar, conform politicii firmei, nu se schimba cu unul nou decat daca crapa.

Intrebarea e: Cum se poate buli voit?

Share this post


Link to post

scapi si tu un pahar de apa pe el... :dizzy:

Share this post


Link to post

Poti sa-i acoperi aerisirea...

... sau il bagi in niste rezolutii adevarate, poate crapa...

 

... sau amandoua! :rolleyes:

Share this post


Link to post

eu nu stiu daca merge sigur dar una din variante ar fi stresarea lui prin alternarea foarte rapida de pagini alb-negru, gen flash-uri... mai aflu eu de la departamentul it... dar sa nu starnesc suspiciuni... :) )

Edited by aztec

Share this post


Link to post

Din proprie experienta...scoti di priza, torni cateva picaturi de apa(sau mai multe) bagi in priza, power ON...

Doar nu o sa-ti strici ochii nu?? :-B

Share this post


Link to post

Bre, apa se vede la disecţie ... plus că iese fum, pericol de curentare etc.

 

Fii antenă: dacă zici că e din 1900 toamna, atunci nu ştie DDC (un standard de comunicaţie cu calculatorul, prin care comunică frecvenţele şi rezoluţiile maxime suportate).

 

Dar Windozu' nu te lasă să pui o rezoluţie şi o rată de refresh mai mari decât ştie el că sunt bune pentru monitorul tău, aşadar ai nevoie de scula asta: http://entechtaiwan.net/util/ps.shtm cu care vei seta o rezoluţie şi o rată de reîmprospătare mai mari decât duce monitorul > :) şi se întâmplă două lucruri: fie intră în sleep mode (adică are protecţie), fie ... ghici ;)

Share this post


Link to post

mai veniti va rog cu idei... trebuie sa fie facuta inteligent, nu sa ma puna sa platesc eu... chestia cu rezolutia prea mare e doar un zvon, monitorul meu de acasa il tin in max (1024x768 cu 100Hz) de 3 ani si merge zeiss.

 

aah, si fara apa ca daca se prind ma pun pe mine sa platesc... un scurt, ceva? cum se face?

Share this post


Link to post

Cateva picaturi au fost de ajuns. Oricum odata busit nimeni nu s-a mai ostenit sa-l desfaca. Iar pana la service se evapora si mama ei de apa.Cred ca este cea mai simpla solutie(si cea mai ieftina-daca nu ai apometre :> )

:compupunch:

Share this post


Link to post

Baga-i un refresh nesimitit si sigur crapa !! :shocking:

Share this post


Link to post

Nu crapa ca intra protectia. Mai bine il acoperi si speri ca incalzirea sa duca la busirea ciitorva condenstori.

 

Scurt care sa-l buleasca nu se poate face fara sa-l desfaci.

Share this post


Link to post
Scurt care sa-l buleasca nu se poate face fara sa-l desfaci.

Nu se poate face un programel care sa inverseze polaritatea? Sa dea (+) unde e (-) si invers? :rolleyes:

Share this post


Link to post

raspuns de la it...

 

verifica rezolutile suportate...

da-i rezolutia imediata ce nu o suporta... cica mari sanse sa crape

Share this post


Link to post
Nu crapa ca intra protectia.

Eu am reusit.

 

Alta idee : te joci cu butonul On/Off de cateva mii de ori, rapid.

Share this post


Link to post
Eu am reusit.

 

Alta idee : te joci cu butonul On/Off de cateva mii de ori, rapid.

 

 

Sa faca cineva acum o proba.. :shocking:

Share this post


Link to post

Umbla vorba prin targ ca daca ai un magnet tzapan si il pui undeva pe tub..aleluia monitor!

Share this post


Link to post

Ideea cu magnetul e adevarata dar se prind aia imediat... Ia si tu un bold, taie-i gamalia si infige-l fin in cablul VGA (care merge la placa video) intr-o zona in care sa nu se vada... Da-i drumul, face plici, il opresti, scoti boldul, pa si la revedere...

Share this post


Link to post

Faza cu magnetul nu e neaparat permanenta. Daca monitorul are functia "degauss" in meniu ar trebui sa se repare instant, daca nu, dupa ce il inchizi vreo ora isi revine, are o bobina de demagnetizare. (treaba incercata de mine, fara intentie)

Share this post


Link to post

Ba chiar deloc. Daca magnetizezi tubul cu un magnet puternic, nici 30 de degauss-uri nu o sa mai refaca imaginea. Vei avea nevoie de o scula profi de demagnetizat. Stiu asta pentru ca am vazut exact cum se face.

 

Ca sa nu folosesti magnet si totusi sa faci imaginea curcubeu complet, intoarce monitorul cu capu-n jos in timp ce merge. Campul magnetic al Pamantului isi va face datoria in continuare si o sa ai cel mai superb curcubeu pe ecran. Nu iese decat cu scula amintita mai sus.

Share this post


Link to post
Am un monitor la serviciu care e vai mama lui din 1900 toamna si are o tona de dungi pe ecran dar, conform politicii firmei, nu se schimba cu unul nou decat daca crapa.

Intrebarea e: Cum se poate buli voit?

 

Eu cred ca pui problema gresit. Mai corect mi se pare sa intrebi: cum draq schimb firma?...pt ca unii care nu accepta sa il schimbe desi inteleg ca ai raportat ca se vede like shit...sint ei niste shit. Totusi, stai niste ore zilnic in fata unui rahat care iti va strica ochii daca nu a facut-o deja. Iti vorbeste un maniac al calitatii vizuale a monitoarelor, adica un :-B

 

PS: ai incercat totusi chestia cu rezolutia si / sau refresh-ul? are intr-adevar protectie?

Share this post


Link to post
Ia si tu un bold, taie-i gamalia si infige-l fin in cablul VGA (care merge la placa video) intr-o zona in care sa nu se vada... Da-i drumul, face plici, il opresti, scoti boldul, pa si la revedere...

Cred ca asta cu boldul este cea mai buna idee.Dar sa nu faca "plici" in partea cealalta...adica in placa video.

Share this post


Link to post

pai ce plici domne ca prin cablul vga trece semnalul vga... nu corent. deocamdata am reusit sa-l dau in 1600x1200 cu 75Hz... maxim cat a putut...

Share this post


Link to post
Ba chiar deloc. Daca magnetizezi tubul cu un magnet puternic, nici 30 de degauss-uri nu o sa mai refaca imaginea.

Ca sa nu folosesti magnet si totusi sa faci imaginea curcubeu complet, intoarce monitorul cu capu-n jos in timp ce merge. Campul magnetic al Pamantului isi va face datoria in continuare si o sa ai cel mai superb curcubeu pe ecran. Nu iese decat cu scula amintita mai sus.

Eu am rotit monitorul meu de la camin in timp ce mergea si s-au adunat culorile intr-o parte. Dar pana a doua zi si-a revenit.

La monitorul de acasa m-am jucat eu cu un magnet puternic si i-am facut ditamai pata pe mijloc. s-a dus cu degausu dar mici urme parca mai persistau si acu o luna.

ideea cea mai buna ramane totusi acul infipt cablu.

alta idee ar mai fi sa afli cu ce service it lucreaza firma ta. daca e asa te duci frumusel acolo si-l cauti pe eventualul om care s-ar putea ocupa intr-un viitor apropiat de monitorul tau si il "ungi" putin. apoi poti sa faci vrute si nevrute cu monitorul tau, aplici sfaturile de mai sus si apoi omul ala (asta daca nu te duci chiar tu cu monitorul la service) va putea scrie vrute si nevrute pe constatare. Eu asa am facut cu un hard Maxtor 541dx de 20 de giga la care a crapat mbr-ul de 3 ori in 6 luni cu datele lui maica-mea pe el. exasperat, cand am vazut la service ca nu se pot recupera datele (bine ca aveam back-up facut cu o luna inainte) i-am rugat frumos pe baieti sa-mi faca constatare scrisa cu ca hardul are probleme (si cred ca cam are, dar n-a mai facut de atunci) si sa am ceva la mana cum ca nu-s eu de vina. am avut liniste in casa atunci dupa aceea. Nu le-am dat nik, pt ca oricum le platisem 150k lei ca sa-mi bage hardul la ei in comp si sa-mi spuna ca nu se poate face nimik.

Spor la treaba.

Share this post


Link to post

Refresh nesuportat inseamna cand afiseaza o imagine neinteligibila, care fuge? Daca il las asa mai mult crapa?

Share this post


Link to post

pai crapa dar trebuie sa fie foarte vechi sa nu intre in protectie...

Share this post


Link to post

Problema pana la urma este ca la firma ta nu exista respect pentru angajat. Eu unul mi-as cumpara un monitor de 17"-3,2 mil lei nou. Asa ca sa le dau peste nas si ca sa nu-mi stric ochii :shock: Asta daca nu faci grafica ceva si poate ai nevoie de unul mai pretentios.

Ai dreaq de avari.. :spumelagura:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...