Jump to content
Sign in to follow this  
Marioo

Fata Cass Kalos 2005

Recommended Posts

@DomnulRobert: Ce este 3000000 fata sau radioCD-ul, si ce marca este.

Share this post


Link to post

Hai mai Mario, ce naiba:

strada = Horia Macelariu

nr =30-34

sector = 1

Adica, exact ca pe blaupunkt.com.

Share this post


Link to post

3.000.000 lei radio cd-ul blaupunkt de pe kalos 2005 -tot nu doar fata :) -

3.500.000 lei acelasi model doar ca citeste si mp3

 

post-1048-1117129542_thumb.jpg Asta cauti tu ?

Edited by DomnulRobert

Share this post


Link to post

am citit threadu de vreo 3 ori dar n-am reusit sa deduc daca ce ati vazut voi in carrefour la 3.5m (ala cu mp3) e compatibil cu comenzile de pe volan existente la 2005.

 

m-ar bate gandul sa dau 3.5m pt. upgrade la mp3.

Share this post


Link to post

Nu se poate sa fie un MP3 player de firma 3,5 milioane. :o

Probabil e contrafacut... Playerele de firma cu MP3 Incep de la 4,8 milioane.

Share this post


Link to post

Ei, mai ramane de stabilit de unde incep... firmele.

Hawkeye, pai nici nu s-a cerut chestia cu comanda pe volan. Dar la 3,5M cred ca e o ocazie buna de incercat.

Share this post


Link to post

Am fost la carrefour orhidea, nu am gasit blaupunkt, poate in militari o avea, ma duc maine.

Exista varianta pecef(cei care i-a preluat pe ana elctronic) mi-au spus ca fata e in jur de 3-4 milioane la telefon. Problema e ca nu se stie exact ce model de Blaupunkt e pe kalos.

Cei de la dibas dau din umeri, cei de la gtt la fel.

O probema e intradevar si telecomanda in cazul in care cumperi un model nou, daca e compatibila cu cassu.

 

@Domnul Robert. Crezi ca blaupunkt alicante din carrefour e acelasi model ca cel de pe kalos?

Edited by Marioo

Share this post


Link to post

Cel din carrfour nu e alicante e din asta cu display verde de pe kalos 2005 scuze daca ai inteles gresit. Alicante nu stiu unde gasesti..sorry

Pt danut : daca nu ma crezi da o fuga pana la carrefour

Share this post


Link to post
Hawkeye, pai nici nu s-a cerut chestia cu comanda pe volan. Dar la 3,5M cred ca e o ocazie buna de incercat.

 

parca nu prea imi vine sa dau 3.5m pt. mp3 si sa nu se potriveasca comenzile audio. m-am obisnuit cu ele si nu mi-ar place fara..

iar daca nu se potrivesc comenzile audio, atunci decat sa dau 3.5m pe ceva lowend mai bine dau 10m pe un varf de gama...

Share this post


Link to post

Am fost in carrefour militari sambata, nu mai aveau cassu.

Mai am o promisiune pentru fata, daca nu ma duc la ana elctronic.

Share this post


Link to post

io am vazut cd-player la fel ca cel de pe kalos (numai ca avea 4x45 nu 4x40 cat are cel de pe kalos) cu 9 milioane > :)

Share this post


Link to post

Stie cineva ce putere au boxele de pe kalos? ca sidiul vad ca suporta 4x40 .. si ma cam bate-un gand > :)

Share this post


Link to post

In principiu un CD-MP3 player Blaupunkt aftermarket ar trebui sa poata inlocui cu success CD playerul original astfel incat sa fie compatibil si cu telecomanda de pe volan.

 

Banuiesc ca telecomanda de pe volan este conectata la actualul CD player printr-un conector special.

 

Ar putea fi verificate usor cele de mai sus daca s-ar merge la un dealer care instaleaza radio-cd-uri pe masina. ( de ex Radacini stiu ca comercializeaza/instaleaza Blaupunkt-uri).

 

Oricum exista si alte branduri care se lauda cu CD-MP3-uri aftermarket cum c-ar fi compatibile cu telcomenzile originale de pe volan (JVC si Pioneer parca au ceva modele).

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

parca stabilisem ca nu se potrivesc alte cdplayere cu comanda audio de pe volan?

ori eu am pierdut niste mesaje ori tu n-ai cautat prin arhiva .. :)

Share this post


Link to post

Pai de pe postul asta nu reiese asa ceva ... poate in altele ... si nu cred ca nu exista CD playere care sa nu se potriveasca cu telecomanda de pe volan.

 

Majoritatea CD-MP3 playerlor de la JVC sunt "steering wheel ready".

Chiar imi amintesc c-am vazut pe un site Chevrolet optiuni (parca pt Aveo) : radio-cas, CD-cas si CD-MP3 (ultimul era un JVC).

Share this post


Link to post

Ok, inca o data: protocolul de comunicatie a telecomenzii pentru HU de serie a fost modificat de Daewoo ai numai telecomenzile lor sa functioneze.

Ca sa pui pe o masina ce nu are asa ceva o telecomanda iti trebuie:

- spirala (practic volan)

- telecomanda originala

SAU

- pitic obedient cunoscator romana sau engleza.

Share this post


Link to post

http://daewoo-ostrava.cz/eng/prislusenstvi.asp

 

Dar pe link-ul asta este prezentat la optiuni chiar un MP3 player JVC - nu crezi ca l-au pus acolo la optiuni tocmai fiindca ar putea fi compatibil cu telecomenzile existente ?

 

Cum am mai spus, JVC-urile se lauda c-ar fi compatibile cu telecomenzile originale de pe diferite masini.

 

La ce zici spirala ?

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

@dinoc

Faptul ca in lista de accesorii a unui dealer sunt scule marca X, nu inseamna neaparat ca astea sunt "compatibile" cu vreo telecomanda originala (ma rog, asa spune logica mea).

"Spirala" e "cablul" de legatura intre diversele chestii electrice aflate in volan (care se invarteste) si bord (care e fix!). este ca o spirala, mai exact ca un arc de ceas, pentru a permite cele doua ture de volan stanga-dreapta.

Daca ai comanda pe volan, atunci sculele "de origine" se vor potrivi cu ea. Celelalte poate, dar asta trebuie garantat si nu doar "spus" de cineva, altfel vei fi necajit.

Pe topicul cu comanda pe volan e un link catre un articol al unui tip care a reusit sa manareasca lucrurile. Cum? Destul de complicat!

Share this post


Link to post

Ok .

 

Am o intrebare, masinile Kalos din 2004 sa zicem - cele care au CDplayer cu CD changer - au telecomanda pe volan ?

 

Daca da, oare de ce au schimbat scula la modelel din 2005 - ca cel cu CD changer arata mult mai bine ... e mai bine integrat in bord si nu trebuie sa umbli cu fata dupa tine ...

 

Sunt curios daca telecomanda de volan de pe modelel din 2005 s-ar potrivi cu modeleul ala CD changer de pe modelele 2004

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

modelul 2004 are _casetofon_ cu cdchanger de 5 cd-uri.

si nu are comanda pe volan.

Share this post


Link to post

Generatia Kalos 2004 nu a avut comanda pe volan la nici o versiune.

In schimb a avut Lacetti. Treaba interesanta e ca Lacetti avea acelasi volan, ca aspect, ca si Kalos (varianta fara comenzi sau cea cu comenzi daca faci abstractie de ele).

Daca GMDAT nu si-a schimbat optiunea tehnologica pentru modul de comunicatie intre comenzile de pe volan si scule (eu nu prea cred ca si-au schimbat-o), atunci "telecomanda" de pe 2005 ar trebui sa se potriveasca la sculele de pe 2004 (care echipau si Lacetti, care avea comenzi pe volan) si, probabil la orice scule "de origine" care sa aiba conector de extensie pentru telecomanda.

In principiu, s-ar putea verifica usor daca modul de comunicare se face asa cum e descris in articolul indicat anterior (de pe celalalt topic). Asta inseamna insa, probabil, sa fi dispus sa scoti scula din lacas pentru a ajunge la conectorul telecomenzii.

Cat despre de ce s-au schimbat sculele, cred ca lucrurile sunt clare: nici o firma serioasa nu mai echipeaza azi masinile cu radio-cass. Desi varianta aia cu faivcidiu era interesanta, trebuie sa recunoastem ca era cam neconventionala si cred ca era legata de vreo "lichidare de stoc" la Blaupunkt.

Share this post


Link to post

Nu. Era legata de un fel de promotie, pentru ca respectivul HU echipeaza si acum Evanda.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...