Jump to content
Sign in to follow this  
brusli

Lacetti cucereste Nubira

Recommended Posts

acest lacetti a inlocuit nubira?>

Share this post


Link to post

da.

s-a vandut o perioada (scurta) in romania chevrolet nubira dupa care s-a schimbat numele in chevrolet lacetti, din motive evidente.

Share this post


Link to post

adica lacetti e aceesai ca nubira?

Share this post


Link to post

Dupa parerea mea Cielo, Espero si Nubira erau cam greu de incadrat in categoriile "normale" masini. Cu modelele noi (Lacetti) sau cele revigorate (Kalos si Matiz mai recent), cred ca GM a incercat sa se plaseze un pic mai normal, cu atat mai normal cu cat urca mai sus in dimensiuni.

Astfel, Matiz (sau cum ziceti ca se va numi, depaseste in continuare si cred ca nu numai ca gigantitate restul de mini). Kalosul se bate la mica, iar Lacetti incearca (fara prea mari reusite deocamdata, dar nici nu s-au prea straduit) sa avanseze printre compacte. Nubira mi se parea pozotionata intre compact si mediu, dar cred ca fundul mare a cam tradat-o. Desi aparent inca nu e nimic in oferta pe piata europeana la clasa medie (unde e clar ca nu si-au facut prea bine temele) parca vad ca va apare curand o Leganza transformata in Magnus. (Late edit: Hmmm, care se cheama deja Evanda, sorry)

Share this post


Link to post

mai intreb odata: lacetti e vechiul chevrolet nubira?

Share this post


Link to post

da. :)

bye bye Nubira!

Share this post


Link to post
mai intreb odata: lacetti e vechiul chevrolet nubira?

 

Lacetti in 4 usi e Nubira de anul trecut, s-ar putea sa o fi restilizat un pic la bot, faruri, asa mi se pare. Insa cel in 5 usi, de la lansare s-a numit asa si s-a vandut intr-o perioada in paralel cu Nubira. Din avatar, observ ca al nostru coleg de forum poseda acest din urma model... :>

Share this post


Link to post

E posibil ca tipii sa fi scos Lacetti hatch, tocmai ca sa scoata oamenilor din cap... Nubira (sorry, Gica, oricum tu ai II, care e mai... frumusica). Dupa aia, au bagat Nubira la slabire, au preluat numele de scena al hatch-ului si... uite asa se scrie istoria.

Share this post


Link to post

Nu, nu, nu.

Bubira, mai precis sigla din spate, a cazut peste noapte si a fost pus acolo Lacetti. Fara face lift, fara nimic. E aceiasi masina, sigla diferita. Atat. Dintr-un motiv sau din altul au renuntat pur si simplu ca Nubira ca brand.

Share this post


Link to post

modelul in 4 usi s-a vandut intai ca chevrolet nubira (desi cam difera la exterior de nubira II de la noi)

 

modelul in 5 usi si modelul caravan au fost lacetti de la inceput

caroseria caravan de asemenea difera de modelul nubira II wagon ... cel in 5usi hatch, nu are corespondent la nubira...

 

parerea mea... :thumbl:

Share this post


Link to post

Chevrolet Lacetti 4 usi sa fabricat intre anii 2002-2004 si sa vandut in europa in perioada 2003-2004 sub numele Daewoo Nubira.

Aceasta masina a fost vanduta cu diferite nume in functie de tara si continent dupa cum urmeaza :

Suzuki Forenza (2003-) (North America)

Chevrolet Optra (General Motors - India)

Daewoo Nubira (2003-2004) (Europe)

Chevrolet Optra (Sedan) (General Motors - Thailand)

Chevrolet Optra (Sedan) (South Africa)

Chevrolet Optra (Sedan) (Chevrolet - Colombia)

Chevrolet Nubira (ZAZ - Ukraine)

A fost total diferita de nubira 2 fabricata la craiova.

Nubira.jpg

Share this post


Link to post

Hai sa va zic ce mi-a spus azi dealerul de la UMR (unde am fost sa imi monteze alarma)

Cica de la inceput varianta in 5 usi si cea caravan au venit cu numele de Lacetti!

Cea cu 4 usi sedan vine si acum cu numele de Nubira, dar numele e schimbat din ordinul Chevrolet Romania.

Repet e ceea ce mi-au spus ei azi!

Bafta

Share this post


Link to post
, IAR NUMELE DE LA SPATE E SCHIMBAT LA EI DIN ORDINUL CHEVROILET ROMANIA.

 

That's funny...! :>

 

Pai daca doar la noi mai exista si o alta Nubira decat cea "oficiala", nu vor oamenii sa mai deruteze cumparatorii...

Share this post


Link to post

Sunt diferente Lacetti si Nubira 3 .

 

post-725-1116956427_thumb.jpg

post-725-1116956483_thumb.jpg

 

Diferentele se vad la bord si la motorizari

Lacetti -1,4 1,6 1,8

Nubira -1,6 1,8

 

Performantele insa sunt aceleasi ca si pretul .

 

Exterior arata total diferit

post-725-1116956824_thumb.jpg

 

post-725-1116956796_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Vrei sa spui ca sunt diferente intre Lacetti 5 usi si restul... Ce e mai asa de greu de priceput? Nu au vrut sa vand c.Nubira ca Nubira pentru a nu se confunda cu d.Nubira, la niciun nivel, si i-au schimbat numele. SIMPLU.

Share this post


Link to post

BogdanG vrei sa arate la fel o caroserie 4d cu un hatchback 5d?

Noi aici vorbim despre modelul 4d.

Daca citeai atent ce sa discutat mai sus intelegea-i despre ce e vorba.

Interiorul este irelevant pentru ca din 2004 lacetti a suferit un facelift.

Motorizarile la lacetti(nubira) fabricate pina in 2004 si la facelift-ul dupa 2004 sant urmatoarele:

1.4 16v

1.5 16v aut.

1.5 16v

1.6 16v aut.

1.6 16v

1.8 16v aut.

1.8 16v

2.0 16v

Pozele atasate sant cu noul lacetti limousine 4d si estate 5d care se fabrica din 2004.

Nubira.jpg

Nubiraestate.jpg

Share this post


Link to post

Eu ma refeream strict la modelele care se vind in momentul de fata in europa ,informatiile au fost culese de la www.km77.com unde apar cele doua modele Nubira si Lacetti impreuna cu poze si informatii .

 

Faptul ca in 2002 la Seul motor show a fost prezentat Lacetti si arata ca Nubira 3 este alta poveste ,repet , eu ma refer la ce se poate cumpara in momentul de fata .

Modelul Lacetti 2003 este identic cu Nubira 3 ,asta e adevarat ,de fapt la Daewoo nu ma mai mira nimic Cielo e Nexia ,Tico si Damas sunt copie Suzuki ,Musso si Korado sunt foste si actuale Ssung Young ,Espero e Aranos ,Leganza nu pot sa ma pronunt dar seamana un pic cu Nisan Maxima QX ,au si un model 4x4 facut in polonia care seamana cu Rover Defender acum sunt GM Chevrolet maine pot fi Dacia :scarpin:

 

Oricum Lacetti sedan 2005 are acelasi spate cu Nubira 3 dar fata este diferita ,de fapt nici nu stiu daca se mai fabrica Nubira 3 pe undeva pe pamintul asta rotund :D

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Multe firme vand masini cu nume diferite in functie de tara sau continent.

Cat despre aceste produse nici in cele mai frumoase vise nu o sa se numeasca dacia.

Exista un acord intre GM-DAEWOO si DWAR in care prima nu va vinde in romania masini cu aceleasi nume sau concurente cu cele fabricate la craiova.

Share this post


Link to post

Din ce stiu eu, incepand cu 2006 vor fi oferite si motorizari diesel pentru Chevrolet (cel putin pt. Kalos, in mod cert, dar nu vad de ce nu si pentru celelalte modele).

 

Din cate imi aduc aminte, este vorba de un motor Multijet de 1.5 l.

Am citit aste pe un site francez unde se prezenta versiunea Kalos 2005 (3 usi), da' nu-mi aduc aminte acum adresa si mi-e lene sa caut ca numai ce mi-am pus cafeaua ...

Share this post


Link to post

Zilele astea, nu stiu cum s-a intamplat, dar am vazut multe Lacetti. Cele mai multe in 4 usi, dar si in 5 si ... surpriza : un Wagon !! Primul vazut de mine "in carne si oase" si m-a impresionat placut privit de afara.

 

Treaba e clara : la 4 usi, Lacetti este atat Nubira III cu scrisul schimbat pe spate, cat si un face lift al acesteia, astfel incat masina privita din fata aduce a Lacetti cel original in 5 usi. Adica fara acea grila si faruri de la nubira. Probabil ca fata de Nubira III nici nu vor mai avea la vanzare, noul trend fiind fata de Lacetti (cel putin la noi in tara...)

Edited by Gica

Share this post


Link to post

din cate stiu eu GM pune pe opel, motoare diesel de la FIAT.

din cate stiu fiatu face printre cele mai bune motoare diesel. or pune tot motoare fiat pe chevy ??

Share this post


Link to post

Este foarte posibil si probabil ca motoarele diesel ce vor fi pe Chevrolet sa fie de origine FIAT.

Dupa cum probabil se stie, GM si FIAT au avut o colaborare pana acum scurt timp (GM avea o parte din actiunile FIAT, la care a renuntat in ciuda unor pierderi semnificative).

 

Principalul aspect urmarit era dezvoltarea motoarelor diesel (de catre FIAT) si livrarea acestora catre toate marcile din grupul GM.

Ultima generatie de motoare diesel dezvoltata de FIAT - Multijet, se pare ca este nr. 1 in acest moment din punct de vedere tehnologic (mici, usoare, consum super redus, putere si cuplu excelente la cilindree mica).

Share this post


Link to post
acest lacetti a inlocuit nubira?>

 

Lacetti foloseste platforma de Nubira in rest nu are foarte multe lucruri in comun cu Nubira. Chevrolet Lacetti se vinde in State sub numele de Chevrolet Optra si in Asia si State sub numele de Suzuki Forenza.

 

Celor care poseda Chevrolet Lacetti le recomand cu caldura si forumul http://www.suzuki-forums.com/f8-suzuki-for...cetti-forum.htm

 

acest lacetti a inlocuit nubira?>

 

Inca o chestie despre Chevrolet Lacetti, respectiv Suzuki Forenza; tocmai am aflat ca a fost cea mai vanduta masina din state in 2004 si ca are o reputatie foarte buna, in special privitor la robustete si siguranta oferita in caz de impact.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...