Jump to content
Sign in to follow this  
Dolfin

Far Stanga Spot Ciudat

Recommended Posts

Mi-am schimbat farul stanga (Tico SL) pentru ca un neatent mi-a spart semnalizatorul, whatever...

 

Noul far, care este corean, de la mama lui, nu-mi da un spot frumos pe sosea si toate eforturile mecanicului de a incerca o focalizare a lui au esuat. Trebuie sa spun ca si acuatorul nu functioneaza bine pe el (nu parcurge toata cursa).

Dupa ce m-am chinuit si eu ceva (cu reglajul) am ajuns la concluzia ca are alt tip de oglinda fata de cel vechi si ca pur si simplu ar trebui sa iau oglinda de la cel vechi sa-l pun la asta nou si aici va intreb pe voi, s-a mai facut asa ceva, se poate?

 

Vreau asta pentru ca efectiv nu vad bine pe stanga.

 

Sau un service care sa ma ajute in treaba asta?

 

Merci,

Dolfin

 

Nimeni?

 

As avea nevoie de opiniile voastre inainte de a ma apuca de mers la vreun service.

 

Dolfin

Edited by Dolfin

Share this post


Link to post

Nu prea stiu cum ai putea sa desfaci farul pt. ca sticla nu este prinsa doar cu clemele de metal ci si cu mastic. Din belsug.

Share this post


Link to post

Numai daca scoti sticla ai sanse sa schimbi oglinda, dar intradevar pe langa cleme masticul e o problema:este asa de "lipicios" incat numai cu o surubelnita poti avea forta necesara sa-l scoti dar tre sa fii atent sa nu ai prea multa forta si sa crape si sticla. Deasemenea la repunerea la loc masticul vechi trebuie inlocuit!

Share this post


Link to post

Intre timp am umblat eu la far sa vad daca se poate regla si am decoperit problema, becul nu era in focarul oglinzii si de aceea nu aveam ceva concret pe strada, acum am rezolvat, se pare ca tot numai ce-ti faci tu poti fi sigur ca este bun.

 

Am mai vazut in manualul de service si ca farul se poate regla atat pe verticala cat si orizontala de la 2 suruburi din spatele lui, asta pe langa actuatoare.

 

Aveti dreptate cu mastic-ul ala, eu n-am reusit sa scot geamul la primele incercari si-am abandonat ideea.

 

Merci,

Dolfin

Edited by Dolfin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...