Jump to content
Sign in to follow this  
maresmo

Trepidatii Puternice Nubira Ii

Recommended Posts

Salut,

In ultimele zile intampin niste probleme la masina. De cand a dat zapada am observat ca dimineata cand plec cu masina nu se misca de pe loc decat dupa ce se aude un poc pe la roti. Banuiesc ca ingheata ceva pe la roata de mi se intampla asta. Insa problema reala e ca de vreo 2-3 zile am observat ca la viteza mai mare de 70-80 incepe sa tremure din toate incheieturile, volanul incepe sa se miste de parca e cutremur si mai mult de 80 mi-e cam frica sa urc pentru ca simt ca se dezmembreaza. Are cineva idee de la ce ar putea fi? Poate avea legatura cu vremea de afara?

Share this post


Link to post

Eu am observat un tremur de volan la Cielo meu in conditii de temperaturi gen sub -10 grade, dar dispare dupa un rulaj extraurban de vreo 15-25 km. Probabil se incalzeste ceva in timpul asta. E posibil de exemplu sai ai gheata/zapada in janta si de aici dezechilibrul. La tine tremura doar volanul, ca nu reiese exact din ce ai povestit? Cat despre "poc", ai parcat cu frana de mana trasa?

Edited by Andrei.ss

Share this post


Link to post

Despre poc nu, niciodata iarna nu ii trag frana de mana. Tremura in principal volanul la viteza de cam 80 daca tii mainile pe volan si te uiti la ele zici ca ai Parkinson, in halul ala face. Si probabil de aici se simte si senzatia aia ca se dezmembreaza masina. Nu am incercat inca la o distanta mai mare pe drum in afara localitatii, eu am mers numai in oras de cand s-a stricat vremea, deci nu imi pot da seama daca ar disparea. Ca o alta completare nu am facut decat drumul servici casa si casa servici, o distanta de aprox 10 km, ca durata de timp intre 16 si 35 de minute maxim, deci nici nu am lasat-o foarte mult sa se incalzeasca, ma gandesc ca daca ar fi ceva inghetat nu s-ar topi in alea 20-30 de minute de functionare a masinii. Mi-e frica sa nu fie vreo treaba mai grava, insa faptul ca a aparut aceasta problema o data cu zapada imi da totusi sperante ca nu e ceva foarte grav. Nu prea am cunostinte mecanice.

Edited by maresmo

Share this post


Link to post

Poc-ul este probabil de la discurile inghetate si placutele lipite, nu-i problema.

Trepidatia este de la zapada adunata pe jante, ori o cureti bine (cam greu, mai ales daca sunt de tabla), ori mergi incet.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ori mergi la o spalatorie cu apa calda ori parchezi 2-3 ore in subsolul unui mall sau ceva similar.

Share this post


Link to post

@ALiCE cred ca ai dreptate in privinta poc-ului, cat despre trepidatii, da am jante de tabla, nu prea am posibilitatea sa le curat avand in vedere vremea de afara si oricat m-as chinui nu cred ca le-as putea curata perfect. In orice caz se vede pe dinafara ca au zapada, asa ca nu-mi ramane decat sa sper ca asta sa fie cauza si sa astept temperaturi pozitive ca sa se topeasca zapada de la sine. Avand in vedere totusi ca nu prea merg in afara orasului nu ar fi foarte deranjant pentru ca oricum trec rar de 70 la ora, sper doar sa fie asta cauza. Va voi tine la curent oricum.

 

@alx chestia cu spalatoria pica din start pentru ca as da in alte belele. Eu de toamna pana primavara nu mi-o spal pentru ca altfel imi ingheata usile si nu mai pot intra in ea. Am tinut-o la mall 3 ore acum 2 zile insa nu s-a schimbat nimic, dar nici nu cred ca era o temperatura necesara sa se elimine zapada de la roti. Vedem cu trecerea timpului. Ma gandeam sa ma duc la aia de la Autosoft sa ii pun sa-mi ridice masina sa scoata toate rotile si sa le bage in apa calda dar sa vad daca am timp maine.

Share this post


Link to post

Nu ai citit cu atentie: am spus sa mergi la o spalatorie cu apa calda sa dea pe roti, nu pe toata masina. Iar la mall, sa metgi intro parcare subterana in care temperatura e de 8-10 grade si sa stai 3 ore. Mult mai ieftin decat la jepcarii de la autosoft.

Ps: depinde si cat iti cheltuieste consoarta in mall ca poate e mai scump ;-)

Share this post


Link to post

@alx scuze nu citisem cu atentie, ma dusese gandul la spalatul intregii masini, am sa ma opresc maine prin oras pe la diverse spalatorii poate gasesc una, eventual daca ma poate ajuta cu vreo locatie as fi recunoscator.

Eeh de mers merg oricum cu consoarta la mall, parca zici ca e nascuta acolo :) deci oricum se duc banii, dar spre ex la Plaza unde merg eu de regula nu mi se par a fi mai mult de sa zic cu indulgenta 2 grade cu +.

 

Share this post


Link to post

Revin cu un update. Problemele s-au rezolvat de la sine asa cum ati banuit si voi. Poc-ul de la roti a disparut de cum a trecut gerul, iar trepidatiile de vreo 4 zile nu le-am mai simtit la viteza de 80. Ca sa fiu perfect convins ieri am iesit cu ea pe autostrada ca sa ii dau mai mult. La 130 nu se simte nici o trepidatie, deci asta se pare ca a fost prolema, zapada prinse in jenti. Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...