Jump to content
Sign in to follow this  
emyjojo

Problema Kilometraj Cielo, An Fabricatie 2004

Recommended Posts

Salutare tuturor. MI-am facut de mult timp cont pe forum, dar pana acum nu am postat nimic.

Am o problema cu kilometrajul. Am incercat sa gasesc o problema similara. Am gasit ceva asemanator aici http://www.gmclub.ro/forum/index.php/topic/5308-vitezometru-mort-si-check-engine/ , dar nu m-am lamurit complet.

De ceva vreme acul vitezometrului oscila la viteze mai mari de 60 km\h, m-am gandit ca e de la cablul de kilometraj dar nu i-am facut nimic. Am fost plecat din tara si am lasat masina cuiva, care a mers cu ea. Dupa ce m-am intors, am constatat ca nu mai functioneaza nici vitezometrul nici kilometrajul. Am banuit ca este de la cablul de kilometraj, am fost la un service. Acolo mi-au scos cablul din cutie si l-au invartit, iar kilometrajul s-a miscat. Mi-au spus ca problema nu e la cablu, ci la "pinionul din cutia de viteze" si ca ar costa cam 3 milioane toata operatiunea, pentru ca trebuie data jos cutia de viteze.

A mai intalnit cineva aceasta problema? Atat de mult costa sa o rezolva? Aveti cumva vreo recomandare de service in Ploiesti sau Bucuresti, unde as putea sa rezolv mai ieftin?

 

Va multumesc. Si imi cer scuze daca am incalcat vreo regula a forumului cu postul meu.

Share this post


Link to post

Conform Ovi_Jer citire[tm] daca ar fi pinionul, ai avea si check engine aprins.

 

Vezi topicul dedicat: Kilometraj mort sau zgomote la el (e diferit de cel in care problema e insotita de check engine).

 

Despre service-uri gasesti pareri in sectiunea corespunzatoare; eu in Ploiesti am fost foarte incantat de Automar, de exemplu. Dar iarasi, discutiile despre service-uri ... la sectiunea corespunzatoare.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...