Jump to content
Sign in to follow this  
rusu andrei

Poblema Semeringuri

Recommended Posts

Am o mare problema ,careia nu pot sa ii gasesc rezolvarea.

Am schimbat acum 2 sapt uleiul la Tico ,am pus Daewoo 5W30,...iar la cateva zile am observat ca pierdea ulei pe la distributie se prelingea pe baia de ulei.

Am fost la service...s-au schimbat cele 2 semeringuri de la distributie ...si surpriza...pierde in continoare .Pierde dupa ce motorul se incalzeste...cand banuiesc ca se subtiaza uleiul.

5w30 sa fie doar de iarna...

sa fie oare acest ulei prea subtire?

Inainte am avut 10w40 BP si nu pierdea deloc.

Ce ulei aveti voi in Tico si daca ati avut si voi probleme asemanatoare!

Rog "admini" sa nu stearga topicul...!Multumesc

Share this post


Link to post

Aceeasi pb am avut-o si eu si le-am schimbat pe ambele (de sus de la culbutori si de jos de la axul cu came daca la asta te referi la ambele) si nu a mai pierdut ulei. Acum mai depinde si cat ulei pierde ca eu am stat cu ea asa cam 5-6 luni dar verificam uleiul la 2-3 zile si erm atent tot timpul la pata mica pe care o lasa. Poate nu l-au inlocuit si pe cel de jos ca este destul de greu de schimbat acela! ori poate ti-au pus unul cu defect din fabricatie sau stricat la montare! oricum daca ai facut acesta operatiune la un service daewoo ai garantie la lucrare ... deci da-le la cap!

Succes!

Share this post


Link to post

Eu habar nu am ce e ala un SIMERING, dar logica mea imi spune ca nu are nici o legatura tipul de ulei pe care-l ai la motor, cred ca sfatul lui Darem e corect

Cand ai pierderi de ulei trebuie sa vezi pe unde pierzi si sa le elimini una cate una pierderile.

Eu pierdeam pe sus pe la capac, era garnitura de kk si aveam ulei peste tot, am schimbat garnitura, am spalat bine pe unde se murdarise de ulei si am asteptat sa vad daca mai curge pe undeva.

 

Spor la treaba

Share this post


Link to post

Salut!

Si eu am sch uleiul tot cu 5W30 si am sch si distributia, semeringuri, curea si intinzator (asta pt ca abia mi-am luat masina de 3 saptamani).

Dar dupa drum lung am vazut ca pierd ulei.

La mine este de la pompa de benzina, adica s-au dus garniturile de la pompa si din cauza asta pierd ulei :(

La tine nu este cumva tot la fel?

Ca uleiul asta este destul de subtire :(

Totusi inclin sa cred ca trebuie 10W40 si inca unul bun si atunci nu mai sunt pb :P

Share this post


Link to post

Le-au schimbat pe ambele (si cel de la ax came si cel de la vibrochen)...erau noi...am vazut cand l-au pus!ma gandesc sa cumpar alte semeringuri si sa le schimb eu ..ca am rampa!

Dar de ce nu a curs cand aveam 10 w40!

Imediat dupa schimbul de ulei a aparut poblema!

Ce ulei este de folost ..in afara de Dewoo care m-a lecuit ?

Multmesc

Share this post


Link to post

:o fftopic: Simeringurile le-am schimbat si eu la 80k m-am uitat la ele si erau uzate. :ontopic:

acum nu mai da ulei pe nicaieri :banana:

Edited by ZLI

Share this post


Link to post

De fapt tu pe unde pierzi ulei?

Descrie mai exact.

Share this post


Link to post

Am fost la service...mi-au inlocuit semeringurile din nou (lucrarea fiind in garantie)...dar surpriza ..tot pierde ulei.Mecanicul a zis ca daca mai pierde, tb sa schimb o garnitura care vine intre capacul distributiei si blocul motor.Dar pt asta ..tb data jos baia de ulei si pompa de ulei ..etc!

Inclin sa cred ca uleiul Daewoo 5w30 este prea suptire.

Ce stiti de Castrol Gtx3 Magnatec 10w40...se potriveste la Tico?

Cu 10 w40 BP nu piedea nimik.Poate cu un ulei mai gros ..nu mai pierde,cu toate ca nu tb sa piarda chiar daca e 5w40.

Share this post


Link to post
La mine este de la pompa de benzina, adica s-au dus garniturile de la pompa si din cauza asta pierd ulei :(

:P

 

 

e posibil asa ceva?

sa pierzi ulei pe la garniturile de la pompa de benzina???????????????? :) ) :) )

 

sau poate sa pierd benzina pe la pompa de ulei????

 

sau lichid de parbriz pe la radiator?

Edited by brusli

Share this post


Link to post

Daca pompa de benzina e montata pe blocul motor si e actionata de cam or something, pierzi cu succes ulei pe la pompa de benzina (si io pierdeam -plecaciune NFS!- la Fiat).

Share this post


Link to post

deci e posibil.

multumesc

 

cred ca trebuia sa inteleg ca pierde ulei pe linga pompa de benzina

Edited by brusli

Share this post


Link to post

magnatecul se potriveste si pe tico, eu asa ceva am.

 

e totusi inca prea devreme sa-mi dau cu parerea despre el (are cateva zile in motor)

Share this post


Link to post

Ok!In cazul asta ,la urmatorul schimb voi baga magnatec 10w40!

Pana atunci nu stiu ce sa fac, caci cu daewoo 5w40 pierde pe la distributie pe la garnitura laterala dintre bloc si distributie.Daca vreau sa o schimb e mult de dat jos... :-W (baie de ulei ,pompa...).E mai comod sa incerc un ulei ceva mai gros...poate ma scuteste de demontat o zi intreaga.

Share this post


Link to post
cred ca trebuia sa inteleg ca pierde ulei pe linga pompa de benzina

pompa de benzina are doua membrane. intre cele doua membrane e o camera care comunica cu exteriorul. in cazul in care se sparge o membrana da ulei/benzina pe afara (depinde care se sparge) si vezi defectiunea imediat.

orificiul ala este directionat spre stanga masinii (in sensul de mers), pe o directie transversala (cam spre baterie)

daca ar fi numai o membrana ar ajunge benzina in carter in cazul in care s-ar deteriora :wallbanger:

 

Ok!In cazul asta ,la urmatorul schimb voi baga magnatec 10w40!

Pana atunci nu stiu ce sa fac, caci cu daewoo 5w40 pierde pe la distributie pe la garnitura laterala dintre bloc si distributie.

poti sa bagi si ulei de 10milioane litrul ca tot curge.

sfatul meu e sa remediezi defectiunea / defectiunile. in primul rand vezi exact pe unde curge inainte sa schimbi alte piese degeaba.

Asta e ca chestia aia "sa aducem apa nemteasca sa punem in baraj pentru ca asta romaneasca se scurge" - Divertis :) )

Share this post


Link to post

Pompa de benzina este diametral opus sist. de distributie.

Eu nu pierd ulei pe la pompa de benzina,ci pe la distributie.

Orcum ,multumesc de sfaturi...si celor care in necunostinta de cauza si-au dat cu parerea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...