Jump to content
Sign in to follow this  
adriake

Montat Ceas Bord

Recommended Posts

Salutare forumisti...

 

Eu am gasit un ceas digital de Ford la dezmembrari cu 200.000 lei in stare buna, fara zgariaturi sau deformari.

 

Functioneaza pe sistemul LCD inversat, adica tot ecranul e negru iar in momentul in care primeste curent, devin cifrele transparente, in spatele LCD-ului e un filtru de culoare verde albstrui... iar in spatele filtrului e un bec care are 2 intesitati zi/noapte (litere apar verzi).

 

Am schimbat becul cu 6 leduri albastre, si arata foarte bine, dar nu merge sistemul de intensitate diferita zi/noapte (probabil diferenta de tensiune e prea mica, iar la leduri nu se observa), oricum pentru a pastra aceasta functie am deconectat 3 dintre leduri noaptea, ziua lumineaza 6... deci efectul e indentic cu functia originala.

 

Inca nu l-am montat pe masina, pentru ca nu am avut timp... dar revin cu poze cand ma puc de treaba. Am sa-l montez acolo unde sunt ceasurile de fabrica.

 

BTW. Ceas am si eu pe MP3 Player, da nu ajuta cu nimic.

1. E prea jos, mai bine mai uit la ceasul de la mana.

2. Prefer sa vad numarul sau numele piesei pe afisaj.

Share this post


Link to post

ceas

am gasito eu acest cead dar cum naibi o functiona se alimenteaza de la bricheta sau cum!ca daca ar avea baterie proprie led-urile alea consuma destul de mult!

Share this post


Link to post

Foarte simplu, cu baterii... deoarce background-ul nu e iluminat permanent.

Lumina se aprinde doar la apasarea butonului E.L. , exact ca si la ceasurile digitale de mana...

Share this post


Link to post

da ma gandeam eu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...