Jump to content
Sign in to follow this  
electronistul21

Chevrolet Aveo,nu Functioneaza Temporizatorul Stergator Parbriz

Recommended Posts

am un chevrolet aveo caruia nu-i functioneaza temporizatorul de stergator de parbriz.i-mi puteti spune ce sa verific va rog?

Share this post


Link to post

Daca ai masina produsa intre 2006 si 2009,situatia este urmatoarea:

-daca stergatoarele functioneaza pe ambele viteze continuu,n-ai ce cauta la sigurante.

-primul care poate fi defect este comutatorul de la volan.Pentru a stabili asta,trebuie gasit pe cineva dispus sa-ti imprumute unul verificat,pentru probe.Daca nu gasesti,,trebuie ajuns la priza firelor comutatorului si,cu contactul pus,faci o punte intre cele 2 fire violet si alta intre firul gri si cel roz.Puntea o faci prin spate,fara sa scoti priza.Comutatorul trabuie sa fie pe pozitia intermitent.Daca sistemul incepe sa functioneze,ai de schimbat comutatorul.

-daca nu functioneaza,situatia se complica,pentru ca defectul este pe placa computerului multifunctional aflat sub bord,in spatele tabloului mic de sigurante de langa usa soferului.Acolo se umbla scotand capacul de sub bord.Treaba am facut-o si pot spune ca e pentru cineva priceput.Admitand ca este scos computerul,acolo sunt multe functii,inclusiv claxonul.Exista un releu miniatura dublu care cupleaza si decupleaza intermitent stergatoarele cu una dintre parti,iar cu cealalta cupleaza claxonul.Releul este Tyco V23086-C2001-A403.Daca e releul defect,trebuie dezlipit de pe placa si schimbat cu unul identic.Asta ar fi,varianta favorabila,desi e deja complicat sa ajungi acolo.

Daca releul este dovedit bun,trebuie schimbat tot computerul,pentru ca releul este comandat de un modul electronic(controller)integrat in placa aia care este multistrat,si e practic imposibil de reparat.Sper ca,totusi,sa fie vorba de comutatorul de la volan.

Share this post


Link to post

multumesc,este cam ce banuiam.intradevar functioneaza pe treptele 1 si 2 de viteza.o sa incerc sa vad cu comutatorul cu toate ca proprietarul este o persoana foarte dificila,a venit convins ca este doar un ,,contact imperfect",dar asta este alata problema.unde as putea gasi documentatie despre partea electrica,daca sunteti amabil?

Share this post


Link to post

Sunt,pe forum, baieti care au CD-ul.Exista topicuri despre asta.Dar,despre problema ridicata,nu vei afla mai mult,daca va fi nevoie sa ajungi la computerul masinii.Fa intai puntea la conector.Iar,daca proprietarul este asa cum spui,si stie deja defectul,indeamna-l sa-l repare el.

Share this post


Link to post

aveti dreptate,cand am pus problema demontarii si identificarii defectului,si nu musai a remedierii lui,omul s-a lasat pagubas,ca oricum nu-i trebuie,doar asa.de asta era ferm convins ca era contact imperfect,ca sa nu de-a bani pe vreo piesa,ca,de,o puneam pe masina mea ,nu a lui.si asta-i o rezolvare!

Share this post


Link to post

Ha,ha.Am stiut ca aici se va ajunge,de cand ai spus ca a venit cu defectul deja stabilit.De parca,chiar daca ar fi fost un contact imperfect,nu ar fi trebuit desfacuta,macar,cochilia volanului.

Share this post


Link to post

eu am avut aceasta problema pe un lacetti...erau de vina releul...acesta este situat sub capota se da jos chederul apoi plasticul care acopera motorasul de stergatoare inainte de intrarea in motoras se gaseste un capac inchis care are pe el 2 relee..de obicei nu se duc releele ci contactele se prajesc eu am tras un fir pe acea placutza in loc de contact si totul a revenit la normal..sper ca am explicat destul de bine...bafta

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...