Jump to content
Sign in to follow this  
keluboss

Cum Il Vind Pe Maty Daca E Luat Pe Credit?

Recommended Posts

Salutare Forum... Kelu is back :) >- dupa o lunga perioada de inactivitate datorata schimbarii locului de munca si RDS-ului :flaming: :butt: . A vindut cineva o masina luata pe credit... cum se procedeaza ca i-am cam pus gind rau lui Maty

Share this post


Link to post

Ai 3 variante,zic eu:

1)achti creditul prin forte proprii si dupa aia il vinzi;

2)gasesti pe cineva caruia sa-i predai creditul;

3)gasesti un cumparator amabil,iti da banii pe incredere,te duci achiti creditul si apoi faci actele.

Share this post


Link to post

:-? sitiuatia e cam dubioasa ca taica-miu a dus cartea de identitate la banca (,)ca au cerut-o desi in lege scrie clar ca (,) cartea trebuie sa fie la propietar... daca sunt mirlan as putea sa dau cartea pierduta sa faca alta si s-a vind fara probleme si apoi sa dau creditul relaxat... ca doar eu sunt trecut ca propitar nu altcineva...

Share this post


Link to post

Teoretic poti dar nu cumva ai si un gaj pe masina? E un site http://www.mj.romarhiva.ro/ unde se poate verifica daca exista gajuri pe ceva inainte de a achizitiona ceva. Daca tu vinzi masina cu gaj si celalalt o cumpara asa e spaga lui ca daca tu nu mai dai creditul la banca celalalt ramane fara masina.

:o fftopic: Site-ul de mai sus e public si e util daca vreti sa achizitionati masini, utilaje etc.

Share this post


Link to post

:-W Am incercat Arhiva aia si nu apar inscris... acum oricum iti dai seama citi cumparatori de auto au acces la asa ceva... cit despre militie e altceva... ramine probabil sa port o discutie cu Reiffeissen desi au fost nesimtiti de fiecare data cind a fost vorba de ei

Share this post


Link to post

Si eu am patit la fel ! Cartea masinii se afla la BCR ... Iti ramâne o singura alternativa: SA-TI CUMPERI MASINA! Apoi poti s-o vinzi...

Share this post


Link to post

:-? da probabil ca voi vira restul sumei in cont si apoi voi inecrca sa o vind ... sa vedem un alt credeit probabil ca e solutia cea mai la indemina... cert este ca evident la noi e aiurea legislatia... am inteles ca daca o platesti anticipat trebuie sa platesti o penalizare :o e incredibil...

Share this post


Link to post

Sa stii ca se mai practica asta cu comisionul de rambursare anticipata. Ca tu daca dai banii inapoi anticipat le strici socotelile la banca (ei si-au plasat niste bani pe o perioada si acum vii tu si ii pui din nou la treaba sa-i dea la altii :P ). La fel e si la leasing daca nu ma insel - te taxeaza zdravan daca schimbi ceva prin contract (inclusiv scadentarul in acest caz).

Poate insa reusesti sa mergi cu cumparatorul la banca, el sa depuna cu manuta lui banii in contul tau, cei de la banca sa inchida creditul, sa iti dea cartea de identitate, sa i-o dai lui si sa mergeti sa beti o bere :drinkers: .

Share this post


Link to post
:-? da probabil ca voi vira restul sumei in cont si apoi voi inecrca sa o vind ... sa vedem un alt credeit probabil ca e solutia cea mai la indemina... cert este ca evident la noi e aiurea legislatia... am inteles ca daca o platesti anticipat trebuie sa platesti o penalizare  :o e incredibil...

Depinde de banca. Cel mai bine e sa intrebi, nu trebuie sa le spui neaparat ca vrei sa o vinzi. Asa auzisem si eu dar am intrebat de curand la Banca Transilvania daca sunt calculate penalizari in cazul in care platesc anticipat cateva rate si raspunsul a fost NU.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...