Jump to content
Sign in to follow this  
cioroiu.iulian

Espero Dj 10 Stl

Recommended Posts

In acest topic o sa va prezint micile modificari aduse lu' esperache din 30 martie 2011 pana in prezent.

 

Masina o am "mostenire" de la tata de cand am obtinut permisul. A fost unic proprietar.

Mici detalii:

Anul de productie: 1996

Motor stock de 1.5

Rugina: la greu pe la praguri si portierele din fata.

 

Modificari actuale:

-Jante momo stars pe 15" indreptate si revopsite negru+ argintiu

-Dvd auto + ecran lcd non-touch

-amplificator ground zero +sw sony ( boxele din spate sunt scoase pentru ca basul sa patrunda in interior)

-3 boxe logitech pentru a compensa lipsa celor doua din spate

-Evacuare(toba finala)

-Instalatie Xenon simplu numai pe faza scurta

-Folie pe geamuri

-Stopurile din spate foliate cu folie imitatie carbon pentru un aspect a la Japonia

-La fel si stalpii + bara fata foliate carbon

 

Modificari de viitor:

-Bixenon + proiectoare xenon

-un condensator pt amplificator

-revopsire+ "deruginizare"

-eleron tip M

 

-motor mai mare (2000 calibra/vectra)

-cutie de la masina donatoare

-planetare de la masina donatoare

-reglabila KW

-filtru de aer

 

Poze in viitor.

Share this post


Link to post

Bine ai venit,si sa o stapanesti sanatos!

 

Dar :worthless:

Share this post


Link to post

Bine ai venit si asteptam poze.

Share this post


Link to post

Poze , suna bine modificarile da fara poze... :D

Share this post


Link to post

Din ce am vazut in poze masina arata destul de "dreapta" insa nu-mi plac cateva chestii.

 

1) La bord fa si zona rosie, altfel arata ca naiba.

2) Am vazut autocolant in unele poze pe spate la stopul ala central, iar in altele nu. Sper ca acum e fara autocolant :)

3) Nu mai acoperi defectele cu folie de "carbon" la oala stanga spate, pune mana si repar-o. ;)

 

In rest, las-o mai jos, e cam cocostarc acum si sa o stapanesti sanatos.

Share this post


Link to post

Dupa cum se vede, am pus si deflectoarele alea de aer la geamuri ... Sunt foarte bune, nu te ninge, nu te ploua, nu te bate vantul foarte tare , poti lasa geamul crapat vara chiar daca ploua... etc.

Masina cere neaparat folie pe geamul din spate , o segmentare la motor ( am mereu 2l de ulei in masina , imi consuma cca 3-400 g la saptamana , nu imi dau seama cati km fac) .

Mai cere si o suspensie noua si daca se poate jantele care le vedeti in linkurile de sub :X

 

Janta 1 Janta 2

 

**EDIT**

 

 

@Dj_Dark

Masina acum este cu folia carbon pe tripla din spate .. deci stopurile despartite..

Nu prea pot sa fac nimic cu gaurile de rugina de la aripa spate stanga deoarece nu st fonduri si nici timp , acum am bac si pe 8 iulie, cum il termin o sa ma ocup de tot , inclusiv suspensie si motor cum am mentionat mai sus.

Zona rosie nu prea am idei cum s-o fac deoarece ledurile mele lumineaza tot bordul daca ai desfacut vreodata vreun bord stii ca sunt 4 becuri cu "prezervativ" verde pe ele care probabil scoate in evidenta zona rosie... In cazul meu , nu o mai arata deloc.

 

Merci de pareri :D

Edited by cioroiu.iulian

Share this post


Link to post

Mai studiaza la topicurile dedicate despre bord, ca se poate.

 

Bafta la bac.

Share this post


Link to post

Merci .

O sa mai studiez ca sa fac bordul calumea... Vreau sa ii pun inele cromate asa de efect a' la Passat + vopsea uv pe varfurile acelor. Cand o sa-l desfac pt inele ma ocup si de zona rosie...

O solutie simpla ar fi sa pun numai leduri albe... sigur merge asa dar albastru e mai intens :D

 

**EDIT**

 

@Dj_Dark

 

 

La motor ai gasit segmenti originali?

Edited by cioroiu.iulian

Share this post


Link to post

Cand l-am facut eu, nu stiam atatea si am pus ce am gasit in magazin atunci, nici nu stiu ce firma sunt, insa masina are de atunci aproape 100.000 km si nu se "da" la ulei foarte rau, un litru la schimb mi se pare acceptabil (8000 km)

Cea mai mare problema la mine a fost la simeringurile de supape, dupa schimbul lor am scapat de consum intr-adevar, segmentii i-am cam schimbat degeaba. Inainte de asta consuma 1 litru la mie.

Share this post


Link to post

Gasesti la mine in topic toate detaliile despre masina.

Share this post


Link to post

Frumoasa salupa.s-o folosesti sanatos.Spor la modofocari;daca ai de gand vezi la Dj pe topicul lui,ai documentatie gratuita.

Share this post


Link to post

sa o stapanesti sanatos e draguta siiii Bun venit!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...