Jump to content
Sign in to follow this  
malkav2010

Schimbare Motor

Recommended Posts

Salutare tuturor.

Ma cam bate search-ul sitului, dar nu cred ca mai exista vreun topic legat de treaba asta.

Va voi cere mai tarziu un pic detalii despre schimbarea propriu-zisa a motorului, deoarece am cateva nelamuriri.

Dar mai intai vreau sa va intreb de partea legala.

 

Detin un Daewoo Cielo, an de fabricatie 1996, tip motor G15MF.

Din cauza unor defectiuni tehnice (pag 13 din sectiunea Segmentare motor) blocul motor a fost avariat iremediabil, si am decis sa schimb tot motorul.

Am gasit sa cumpar un motor de Cielo de acelasi tip cu al meu (stie ca in talon scria 55 de KW, adica tip motor G15MF), foarte bun in interior (alezat, schimbate multe), dar baiatul nu mai are niciun act al masinii, si pe motorul lui nu sunt stantate tipul si seria motorului (ciudat, a trecut pe la RAR cu alta problema dar nu i-a spus nimeni nimic de lipsa seriei motorului).

Din cate am inteles, in situatia mea, pot sa schimb motorul acasa, deoarece este acelasi tip de motor si apoi sa merg la RAR sa imi modifice in CIV, chestie care nu costa prea mult. Dar o reomologare la RAR (cand tipul motorului difera) este mult mai scumpa. Ma gandesc sa nu imi zica astia de la RAR cand vor vedea ca nu sunt stantate tipul si seria pe motor ca e alt tip si sa imi ceara nu stiu cati bani in plus... Ce parere aveti?

Eu i-am spus sa mai caute copii dupa actele masinii, poate ma vor ajuta.

In plus, declaratii pe propria raspundere din partea partilor vor fi de ajuns sa nu zica astia ca e furat motorul?

Am trimis la RAROM mail cu problema mea si astept raspunsul (cred ca voi astepta ceva timp...), dar as vrea sa cunosc si opiniile dumneavoastra.

As putea sa caut alt motor, dar acesta stiu ca e foarte bun si mai e si ieftin.

Nici nu m-as mai duce la RAR, dar trebuie sa fac ITP-ul si verifica si astia seriile.

Daca a mai trecut cineva prin probleme de genul sau stiu o alta modalitate de a rezolva aceasta problema, ii invit sa apese butonul Reply si sa ma ajute.

Multumesc anticipat!

Edited by malkav2010

Share this post


Link to post

Cred ca mai repede te orientezi pe topicul asta, e o problema de legislatie.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...