Jump to content
Sign in to follow this  
seebyy35

Consum Mare - bucla deschisa fara sonda Lambda

Recommended Posts

Buna , am si eu o problema cu cielo meu din 1998 in 8 valve .De cand l-am cumparat imi consuma destul de mult (12-14 L in oras si 10-12 L in oras pe GPL si cam tot atat pe Benzina la un mers pana in 2000 -2500 rot/min) , am fost in service cu masina si mi-a facut o diagnoza in urma careia raspunsul a fost CA NU SE INCHIDE BUCLA ceea ce inseamna ca nu citeste senzorii si merge cu setarile din fabrica a ECM-ului . Ma trimis la service DAEWOO sa ma lamureasca ce se intampla de nu se inchide BUCLA , ei nu stiau sa ma lamureasca (mentionez ca masina este cu potentiometru nu cu sonda Lambda) . La service DAEWOO cand le-am spus problema habar nu aveau de bucla inchisa sau de bucla deschisa (am cautat in manualul de service si am gasit termenii undeva pe la pag. 249), in schimb s-au apucat sa-mi curete injectoarele pe stand care erau destul de bune au spus ei si cam atat , dar consumul nu a scazut deloc . Rog daca stie cineva sa ma lamureasca si pe mine cei cu aceasta bucla si cum as putea remedia defectul sa ma jute si pe mine ca m-am saturat de consumul asta . VA MULTUMESC.

Share this post


Link to post

Bine ai venit pe forum seebyy35.

Danutza are dreptate, poti folosi cu succes functia de , apoi ar trebui citite macar o parte din discutiile gasite.

 

Uite ce spune un coleg forumist:

http://www.gmclub.ro...dpost__p__35685

Am refacut "ochiometric" consumul dupa ce mecanicul mi-a reglat oxigenul, iar acum se pare ca masina bea 10%, cu benzina cu plumb de la LukOil. E adevarat, nici traficul in zilele astea nu a fost ucigator ca atunci cand am masurat 16% (inainte de reglaj), dar totusi este o imbunatatire vizibila.

 

Reguli generale inainte de a-ti face probleme cat de mult consuma in oras:

- verifici consumul in afara daca este ok (daca DA - masina este ok)

- revizii corect facute si la timp (inclusiv filtrul de benzina)

- daca ai GPL odata la 500-1000 Km ar trebui sa mergi turat minim 10Km pe benzina, pentru a mentine injectoarele in stare buna.

Injectoare murdare inseamna implicit consum mai mare.

 

Daca in continuare suspectezi consum incorect, fa un test de noxe. Daca trece testul masina e OK.

Edited by butysoft

Share this post


Link to post

Bine ai venit pe forum seebyy35.

Danutza are dreptate, poti folosi cu succes functia de , apoi ar trebui citite macar o parte din discutiile gasite.

 

Uite ce spune un coleg forumist:

http://www.gmclub.ro...dpost__p__35685

 

 

Reguli generale inainte de a-ti face probleme cat de mult consuma in oras:

- verifici consumul in afara daca este ok (daca DA - masina este ok)

- revizii corect facute si la timp (inclusiv filtrul de benzina)

- daca ai GPL odata la 500-1000 Km ar trebui sa mergi turat minim 10Km pe benzina, pentru a mentine injectoarele in stare buna.

Injectoare murdare inseamna implicit consum mai mare.

 

Daca in continuare suspectezi consum incorect, fa un test de noxe. Daca trece testul masina e OK.

Consumul in afara este de 10-12% , reviziile facute la timp si la GPL la fel , cand am facut ITP-ul noxele au fost bune .

Am folosit functia dar nu am gasit nimic despre functionarea in bucla inchisa sau bucla deschisa

Edited by seebyy35

Share this post


Link to post

Bulca deschisa: Motorul merge cu parametrii fixi, pe baza unor valori predefinite din fabrica

Bucla inchisa: Motorul dozeaza amestecul de combustibil pe baza informatiilor primite de la senzori.

 

In general in bucla deschisa motorul functioneaza pana ajunge la temperatura nominala de lucru (>60-80 de grade in functie de modelul masinii).

Pentru o buna functionare a buclei inchise foarte importante sunt sondele lambda (daca masina are asa ceva), care masoara cantitatea de oxigen la evacuare.

 

Explicatia data de mecanicul de acolo este corecta, din pacate nu stiu ce sa-ti recomand in afara de resetarea calculatorului.

Share this post


Link to post

Nu ai cum sa ai bucla inchisa la Cielo non euro, nu ai sonda lambda din fabrica, ci potentiometru.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...