Jump to content
Sign in to follow this  
eugen_pustiu

Probleme Motor Kalos 1.2 8 V

Recommended Posts

Salutare!Sunt noul posesor al unui Chevrolet Kalos.Masina e din 2006 adusa din italia la 17000 km si inmatriculata in Romania in 2009.Masina am cumparat o lovita superficial in fata si putin mai tare in spate.Totul se rezolva.Acum probleme:masina are GPL segvential din fabrica si nu functioneaza...nu se aprinde deloc butonul.Motorul merge in 3 pistoane...nu merge pistonul dinspre cutia de viteze.Am schimbat doua bujii intre ele si tot nu merge.Scanteie ii da.Am pus un cablu cu 2 fire la + si - de la baterie si am incercat injectorul:ticaie dar nu stiu daca si functioneaza.Tachetii sunt hidraulici sau mecanici??Poate sunt dereglati rau la pistonul 1.Va multumesc si o sa pun si poze curand la sectiunea "masina mea".

Share this post


Link to post

Nimeni nu stie???Am mai citit pe aici ca ar fi probleme si cu supapele dar la 1.4.Sa fie si la 1.2 la fel?Nu vreau sa ma duc inca in service ca ma aburesc mecanicii lu' peste ca ar fi aia sau cealalta si sa cumpar 1/2 masina.

Share this post


Link to post

Avand in vedere ca ai GPL montat pe masina, si din cate am inteles momentan instalatia nu este functionala, incearca sa conectezi injectoarele direct la cablajul original al masinii, eliminand ECU de gpl. S-ar putea (este doar o idee) ca ECU de gaz fiind defect, nu mai comanda injectorul de benzina cu pricina.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...