Jump to content
Sign in to follow this  
mongoose

Antifurturi roti. Recomandari?

Recommended Posts

As vrea sa imi protejez rotile cu un antifurt. Ce recomandati? Am fost la un service pe Fundeni unde mi-am facut echilibrarea (Auto-Soft parca) si mi-au zis ca au un model pe la vreo 750.000. Cum vi se pare pretul? Nu stiu ce model era ca nu am intrebat (nici nu aveam bani).

Share this post


Link to post

Pentru un antifurt CU COD UNIC este un pret normal, eu am dat pe ale mele 800.000ROL; in general, baietii de la Auto-Soft nu maninca borsh, sint foarte buni.

 

Antifurturile cu cod unic teoretic nu se pot shunta ... ma rog, intr-un timp scurt; daca hotzii au timp la dispozitie cu chinuiala se trece si de alea ...

 

PS: deoarece subiectul e de interes general, nu specific CNE, il trec la Diverse ...

Share this post


Link to post

Poti sa imi dai mai multe detalii despre antifurt-urile astea cu cod unic? Trebuie sa imi iau si nu mi-a clar cum le deosebesc pe cele normale de cele cu cod unic. Tu ce marca de antifurturi ti-ai luat?

Share this post


Link to post

Ale mele sint BLOKY, belgiene sau frantuzesti, scrie key-code-ul pe cutie; am inteles ca ar exista si unele englezesti, pe la Shell-uri, parca; eu am intrebat despre antifurturi cu cod unic si baiatul mi le-a dat pe astea ... la un magazin de roti, nu la Shell ..

Share this post


Link to post

Cum adica scrie key-code-ul pe cutie? Astea nu se desfac cu cheie de roata normala?

De fapt cum functioneaza? Unde naiba "introduci" cod-ul ala?

 

Ale mele sint BLOKY, belgiene sau frantuzesti, scrie key-code-ul pe cutie; am inteles ca ar exista si unele englezesti, pe la Shell-uri, parca; eu am intrebat despre antifurturi cu cod unic si baiatul mi le-a dat pe astea ... la un magazin de roti, nu la Shell ..

Share this post


Link to post

Uf! ca sa insurubezi/desurubezi piulita antifurt ti se da un cap de cheie speciala, CU PROFIL UNIC, singura care se potriveste pe protuberantele piulitei antifurt; acest cap de cheie are la capatul liber un hexagon uzual, pentru a putea fi manevrata cu cheia normala de roti; key-code-ul este o cifra cu care in caz de pierdere a unei piulite sau chiar a cheii antifurt pot face comanda si sa primesc piulita sau cheia necesara.

Share this post


Link to post

A. Deci mecanismul standard. Credeam ca e vreo shmekerie mai noua.

Banuiesc ca profilul ala e unic, desi mi-e greu sa imi imaginez cum pot sa il faca asa avand in vedere ca probabil produc milioane de bucati si trebuie sa faca profile unice pentru toate.

Sau ma insel?

Share this post


Link to post

Nu te inseli de loc ... precizia de executie e deosebita, cheia antifurt nu are nici un pic de joc pe piulita, deci probabil o variatie de 0.1 mm e suficienta pentru a schimba codul, iar masinile cu comanda program stiu sa faca usor aceasta variatie ... eu am un antifurt cu cod din 4 cifre, deci foarte probabil sint citeva sute de antifurturi cu codul asta imprastiate prin lume; este suficient la distributie sa le amestece oleaca si se obtine o imprastiere destul de mare in asa fel incit sa ai siguranta ca nu-ti desface vecinul din parcare rotile, cum e la antifurturile ieftine.

Share this post


Link to post

Probabil ca au un portofoliu de 1000-2000 de modele pe care le rotesc si nu cred ca ar sta un ciorditor de capace sa-si faca colectie de 2000 de tipuri de capete si nici nu stiu de unde ar putea face rost de matrite...

Share this post


Link to post

Portofoliul e de vreo 9999 modele (deductibil, ca sa zic asa :P ) al meu e :) :? 8) :o ... :P

Share this post


Link to post
Portofoliul e de vreo 9999 modele (deductibil, ca sa zic asa :P ) al meu e   :)  :?  8)   :o  ...   :P

 

Eu spusesem un numar aproximativ. nu cred ca pentru un ciorditor conteaza prea mult daca sunt 2000 sau 9999 modele...

Share this post


Link to post

Cred ca janta de tabla de la Matiz, eventulal cu vreo indoitura mai mica sau mai mare, "blindata" cu o anvelopa Montana, eventual cu "protectie" tip boasha pe lateral e cel mai bun antifurt. Parerea mea :lol:

Share this post


Link to post

Personal cred sa sunt foarte utile. Intr-o dimineata, masina parcata langa a mea, a ramas pe "burta"! Si culmea, avea jante de tabla, ruginite, vechi. Probabil a fost o "comanda speciala" pt ca altfel nu imi inchipui. Eu aveam aliaje, ma mir cum au ales tablele alea. (bine ca nu s-au dat la a mea). Unde se gasesc astfel de seturi si cat mai e un set? (eventual in Bv daca stie cineva) Merci

Share this post


Link to post

Am pus eu pe dacie antifurturi din comert. Dupa un an am pierdut cheia pentru ele. Acum le desfac cu patentul. :) )

Chiar crezi ca exista antifurturi pentru roti pe care hotii sa nu le poata desface? Poate sudura...

Share this post


Link to post

POate superglue pus pe filet =).

Share this post


Link to post

Eu pentru aliaje am luat antifurturi forjate fabricate de AEZ. Am gasit la www.janta.ro, pretul unui set este de 98 ron.

Share this post


Link to post

In cazul jantelor de aliaj la care antifurtul e ingropat in janta e mai greu ...

Edited by steph

Share this post


Link to post
Chiar crezi ca exista antifurturi pentru roti pe care hotii sa nu le poata desface? Poate sudura...

Daca e zona cat de cat circulata noaptea, si luminata, poate dau inapoi cand intalnesc asa ceva. E totusi o masura de precautie.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...