Jump to content
Sign in to follow this  
ToPser

Panouri Radiante

Recommended Posts

Foloseste cineva asa ceva ? Este o metoda chiar asa de economica precum se spune ? :-? Astept pareri din partea voastra !

Share this post


Link to post

Fara a tine seama de diferentele de cost intre o instalatie cu panouri si una pe gaz, raportul dintre kwh electric si cel din gaz este de 2,61x la ora actuala (0,313 / 0,120). Chiar daca ai o eficienta mai buna cu 30% sau in cazuri de monitorizare extrema cu 50%, incalzirea electrica este mai scumpa decat cea pe gaz.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

La ce a spus Tolin se mai poate adauga ca puterea necesara incalzirii unei locuinte (cu cateva camere) o depaseste pe cea suportata de o conexiune monofazata. Am cumparat asa ceva in urma cu 3 ani si am ramas surprins de eficienta pe care o are (comparativ cu un calorifer cu ulei de 2KW), dar daca trebuie sa pui in fiecare camera cate un panou radiant consumul instantaneu devine mult prea mare. Nevasta-mea era gravida in perioada aceea si nu s-a simtit bine deloc cand statea in dreptul lui, desi toti producatorii spun ca emisiile in infrarosu vindeca anumite boli. Pana la urma, aceste panori sunt bune de montat acolo unde nu ai alta sursa de incalzire, pe o instalatie trifazata, dar nu-si justifica pretul...momentan.

 

 

Share this post


Link to post

interesanta discutia si ma bucur ca am aflat parerile voastre pe aceasta tema si m-au facut sa ma potolesc de la gandul asta!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...