Jump to content
Sign in to follow this  
cezarelu

Sonda Lambda 1

Recommended Posts

Salut, am dat acu cu burta de un hop si i-a sarit o sonda. E imediat dupa toba de esapament de sub masina, am inteles ca pot merge cu ea pana la primu service s-o sudez sau s-o schimb... se poate ? am probleme daca merg cu ea scoasa ? cam cat ar costa ? merge si sudata ?

 

ms frumos de ajutor.

 

cielo din 2006 pe gpl

Share this post


Link to post

Salut,

 

revin cu o precizare, as aprecia un raspuns scurt ( nu ma pricep foarte tare ca nu m-am ocupat pana acu )

 

Am fost la service a reusit sa sudeze toba, au pus sonda la loc insa acum ramane senzorul de check engine aprins.

Cat am mers cu ea scoasa si cu toba sparta pan ala service ( e adevarat ca am mers 1 km doar ) nu s-a aprins.

Acum e tot timpu aprins si nu se stinge, e posibil sa se fi stricat sonda ? crapa asa usor ? au ramas gaze de la sudura sau mizerie reziduale de busheste sonda si da check engine? or fi conectato aia prost ? io nu prea cunosc service calumea in bucuresti care sa-mi faca o scanare sau sa verifice sonda poate imi puteti recomanda si un service.

 

Va multumesc frumos.

 

p.s. e primu post, daca am incalcat vreo regula imi cer scuze

p.s2 am cautat un post similar si am gasit dar nu era de foarte mare actulitate :)

Share this post


Link to post

Salut a 3-a oara,

Sper ca acest post macar sa ramana aici sa invatati ceva din experienta mea :)

Era sonda de oxigen, dupa citire extensiva am gasit cateva solutii, una din ele a mers. Dupa sudura tobei au ramas diverse mizerii pe acolo iar sonda inregistra prost, am mers 100 km cu ea pentru curatare apoi am facut o operatiune de idle learn luata din manulual pe care il gasiti pe SCRIBD. Sonda se pare e mai rezistenta decat credeam, masina merge foarte bine ( la fel ca inainte ) acum iar becul s-a stins si asa a ramas.

 

Multumesc celor care au citit acest post.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...