Jump to content
Sign in to follow this  
ghighi

Scartait Pedala De Frana

Recommended Posts

Kalos-ul meu cu 450 km la bord a inceput ieri sa scartaie la apasarea pedalei de frana dar numai la apasare usoara, cumva "sus", nu cand o duc pana in podea. A mai patit cineva asa ceva? Poate trebuie uns ceva, sa stau linistita si sa astept revizia de 1000km?

Share this post


Link to post

Scartaie pedala (adica angrenajul) sau scartaie rotile la franare usoara?

 

In primul caz: se rezolva foarte simplu, se ia o pompita cu ulei si se unge angrenajul..

In cazul doi: daca scartie placutele de frana asta e din cauza materialului din care sunt facute...la 450km sunt ca noi deci ar trebui sa faca doar cand sunt reci...Aici nu prea ai ce face, doar curatate canalalele de praful produs prin frecare, dar e mult prea devreme pentru asta...

Share this post


Link to post

scartaie pedala...si unde ung? scuze, la dacie ma descurcam dar frumusica cea noua ma cam inhiba nu-mi vine sa umblu asa ca romanu'...

Share this post


Link to post

Ungi la balamaua pedalei, ca sa zic asa...

La mine incepuse la un moment dat sa scirtiie acceleratia si nu oricum ci numai cind luam piciorul brusc de pe ea ca sa trintesc vreo frina. S-a rezolvat cu nitel spray cu veselina. De atunci am mai facut vreo 15ooo km dar scirtiitul n-a mai aparut!

Share this post


Link to post

la mine scartaie si frana si ambreiajul, dar e de la talpa adidasului si materialul care inveleste pedalele... :)

 

la asta s-o poate face ceva? :)

Share this post


Link to post

MAi schimba si tu adidasii! =))

La mine scartaia ambreiajul, dar dupa un tratament cu WD40 s-a rezolvat, de doi ani nu mai scartaie...

Share this post


Link to post

Si la mine scirtiei ambreajul dar am vazut ca in locul unde e articulatia e foarte bine uns asa ca habar n-am de ce face.

 

@Wolfman: presupun ca pe articultie ai dat.

Share this post


Link to post

Shenkule pregateste-te sa cumperi cablu nou, asa facea la mine inainte sa se rupa.

Cateva fire din cablu s-au rupt si scartiiau pe camasa. :)

Ia unul de rezerva ca sa nu ramai in drum.

Share this post


Link to post
Si la mine scirtiei ambreajul dar am vazut ca in locul unde e articulatia e foarte bine uns asa ca habar n-am de ce face.

 

@Wolfman: presupun ca pe articultie ai dat.

 

 

Da, pe articulatie cred; de fapt n-am bagat capul pe-acolo, doar mana cu sprayul si am pulverizat sanatos! :) )

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...