Jump to content
Sign in to follow this  
apaminerala

Ce Se Intimpla Daca Las Senzorul De Aer Scos?

Recommended Posts

Bun.

 

Am schimbat filtrul de aer cu unul "sport" ( YED ) din Vitan.

 

Cielo e din 1996 ( Euro 1? ) cu GPL. Are un furtun pe care e un robinet de reglaj pentru volumul de gaz.

 

Nu exista locas pentru senzorul de aer ( e un MAF , mass airflow sensor , sau e un senzor de temperatura a aerului ? ) asa ca l-am lasat atirnind deocamdata.

 

Becul de "lipsa alimentare benzina " e dintotdeauna aprins.

 

Am impresia ca de fapt senzorul ala nu mai transmite nimic computerului...asa ca sunt tentat sa las pur si simplu contactul atirnind. In comportamentul masinii nu am observat o schimbare.

 

Bun...cum verific daca merge senzorul?

 

Ce se intimpla daca il las atirnind ? O sa mearga masina cu amestecul stoechiometric si atit?

Share this post


Link to post

L-ai lasat atarnanad, dar totusi conectat? Ca daca nu, se aprinde check engine?

 

Cielo tau e non euro, iar eu la Espero 1.8 nu-l am, e doar la cele cu sonda lambda, mi se pare ciudat.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Senzorul de temperatura aer admisie au toate daewoo indiferent de norma de poluare. La tine nu e pe carcasa filtrului.

 

PS Si se numeste MAT , masoara doar temperatura nu si cantitatea, aia o face debitmetrul care la daewoo lipseste.

Mai multe detalii in topicurile dedicate.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

In caz ca nu observi, adresam o intrebare, iar eu nu-l am niciunde, deseneaza-mi la un Espero 1.8 unde sa ma uit,post-3429-077092600 1298982228_thumb.jpg daca ai vazut vreunul binenteles.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Uite-l in "curu'" admisiei nenea, mufa aia asta e. La el ca si la mine, e pe filtru.

 

Nu este prima data cand dezinformezi. Asta este si motivul pentru care am postat, altfel lasam un moderator sa il inchida si sa-i indice omului unde se dicuta despre asta.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Acesta?

post-3429-092966100 1298984221_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Exact ;)

Share this post


Link to post

Si de ce la celelalte e inainte de clapeta? Odata aerul trecut de clapeta, nu mai are temperatura mediului ambiant, pentru ca prin clateta trece circuitul de incalzire, care-l incalzeste, si in plus cand merge motorul se incalzeste toata galeria de admisie dar probabil senzorul si ECM-ul tine cont de asta.

Share this post


Link to post
... Odata aerul trecut de clapeta, nu mai are temperatura mediului ambiant ...

Are temp la intrarea in motor, aceea este importanta in cazul ECM-ului tau. La altii, ECM-ul tine cont de de temp la iesirea din filtru.

Share this post


Link to post

La mine doar la cea de 1.8 senzorul e unde m-a luminat dj_dark, la Espero de 1.5 si Matiz, senzorul e in carcasa filtrului, de aia nu-l gaseam la celalalt.

 

In legatura cu subiectul topicului, banuiesc ca deconectat nu e bine sa ramana , ca trece ECM-ul pe o valoare implicita si nu neaparat buna in toate conditiile, iar de conectat dar atarnand nustiu daca e bine.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Prin deconectare aprinde check dar nu prea conteaza in cazul de fata fiindca din formularea de mai jos inteleg ca e deja aprins :)

Becul de "lipsa alimentare benzina " e dintotdeauna aprins.

 

Ce imi place mie e faptul ca de filtre "sport" si alte elemente de "tiuning" exista bani, dar pentru problemele reale ale masinii nu ;)

  • Like 2

Share this post


Link to post

Prin deconectare aprinde check dar nu prea conteaza in cazul de fata fiindca din formularea de mai jos inteleg ca e deja aprins :)

 

 

Ce imi place mie e faptul ca de filtre "sport" si alte elemente de "tiuning" exista bani, dar pentru problemele reale ale masinii nu ;)

 

Am luat filtrul "sport" atunci pentru ca era frig, era usor de montat si era 70 RON, fata de 120 RON cel normal, si relativ greu de schimbat in frig.

 

S-a dovedit o gresala ( consum mult prea mare ) si pina la urma am cumparat unul normal ( masina ajungind la consumuri cu totul normale ) si o recunosc.

Edited by apaminerala

Share this post


Link to post

Filtrul normal e vre-o 30 de lei din informatiile mele.

Share this post


Link to post

Filtrul normal e vre-o 30 de lei din informatiile mele.

 

Chiar 20 RON. Numai ca motivul schimbarii a fost carcasa filtrului, care era sparta ( detonatii de la GPL ).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...