Jump to content
Sign in to follow this  
anaksunamun

Bataie Spate Espero

Recommended Posts

Am o bataie la denivelari .E ceva de genul capat de amortizor...tin sa precizez ca amortizoarele sunt noi...nu sunt curse ...e posibil sa fie bucsele din cap? Bucsele sunt de Kadett si ma gandesc ca ar fi mai sanatoase cele de Espero si de aia o fi batand...astept pareri! Mersi!

 

 

Share this post


Link to post

De kadett sunt de Espero, acelasi reper.

Share this post


Link to post

deci sunt la fel...pot fi defecte amortizoarele?nu sunt curse...ce ar putea fi altceva? Bataia pe fata am rezolvat o schimband tamponul de pe jug , bucsa ochelar de la caseta si capetele de bara!A mai ramas pe spate si ma termina psihic!

Edited by anaksunamun

Share this post


Link to post

Poti sa mai verifici arcurile, sa nu fie rupta prima spira de jos, si bucsile de la punte.

 

Offtopic, de unde si cu cat ai luat 'bucsa ochelar' cum ii spui tu, s-a schimbat greu?

Edited by argon

Share this post


Link to post

Fiind din Iasi am luat de la RXM bucsa ...a costat 10 lei ...procedura a foste relativ simpla deoarece am schimbat si capetele de bara asa ca am desfacut capetele, am desurubat bieletele de pe caseta ,in spatele tablei ovale are 2 saibe api am crestat cauciucul in firma de T si am extras cu mana bucsa , se pune usor la loc .cea veche avea o uzura de 1.5 mm masurata cu sublerul ceea ce e destul de mult ,se propaga bataia in panoul ignifug si in pedale.bucsa am impresia ca e identica cu cea de cielo.

 

Arcurile spate sunt intregi dar e cam lasata masina ...ma gandesc poate ar trebui inaltata umpic o sa i pun sus 2 cauciucuri de alea de vin sub arc si revin cu impresii .

Share this post


Link to post

Si acum ai scapat de jocul sus-jos al bieletelor?

Share this post


Link to post

Da si ma bucur nespus de mult ca de 1 an si ceva incerc sa i dau de cap bataii aleia.

Share this post


Link to post

Atentie la marca de amortizoare pe care va hotarati sa o achizitionati.Eu am luat teapa cu doua marci diferite:una pusa pe Cielo,foarte dure chiar si dupa 1000 km si faceau acelasi zgomot ca si cum ai avea pneurile foarte umflate si cea de-a doua pe un corsa care au inceput sa bata dupa 1500 km.

Concluzia ar fi ca nu se mai gasesc piese ieftine si bune.Scump si prost ,cu putin ghinion,se mai gaseste!

Share this post


Link to post

asa este CFL ai mare dreptate cu amortizoarele...am cumparat unul nou pe dreapta , pe original de la magazin din Iasi si nu mai bate .

2000 de km m a tinut cel nou, celalalt e aceeasi marca dar nu bate, n a fost sa fie ...oricum dadusem 110 lei pe ambele , noi noute asa ca nu mi pare rau.

in schimb am observat o chestie, tija celui pe original e mai lunga cu aprox 1 cm ;) .

Share this post


Link to post

La 55 ron bucata, cred ca ai luat marca Gabriel, sa nu te miri ca nu-s bune, cat dai atata face, eu de exemplu am dat 240 ron pe bucata, si nu ma plang, sunt ca in prima zi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...