Jump to content
Sign in to follow this  
monty

Despre Garantie

Recommended Posts

Uite o chestie tare!

Ce acopera si ce nu garantia.

Caci in contracul de cumparare la kalos aveam prima revizie gratuita.

Acum:

Am facut revizia sau mai bine zis au facut ei 'prima revizie ' dupa ce au facut motorul astfel incat revizia de 15000 sa o platesc.Asadar prima revizie am facut-o la 6700 odata cu problema misfire=cea gratuita- si cand am zis ce contract am cu revizia suportata de ei sa vezi cum au schimbat si filtrul de polen cu ala mai ieftin si uleiul la bidonul de 4 l mai ieftin etc.Mi-au spus ca astea sunt consumabile si nu le acopera garantia.BUN si daca de ex crapa amortizor care zic ei ca tot consumabil e???

Share this post


Link to post

Eu, unul, nu am inteles ce ai vrut sa spui. Oricum, ca idee, de unde ai luat masina?

Share this post


Link to post

Masina a luat-o sora mea de la Oradea.

Au cazut la intelegere ca prima revizie nu aia de 1500 sa fie suportata de service.Asta fiind filtre manopera ,ulei etc.Dupa ce mi-au facut problema cu misfire au zis ca ar fi bine daca am schimbat uleiul sa fac toata revizia.Uleiul oricum se schimba asa ca la urm revizie nu o sa-l platesc.Aici a inceput o discutie cu cei de la service pe tema consumabilelor cum ca nu le acopera garantia.

Dar tot ei au spus ca amortizorul,anvelopa,arcuri sunt tot consumabile.

De aici dilema mea

O masina in garantie mai e in garantie sau numai jumate din ea

Share this post


Link to post

Frate monty, te rog, inainte sa te apuci de scris trage putin aer in piept... [-O<

Ca sa-ti raspund la ceea ce cred eu ca am inteles din mesajul tau: consumabilele nu intra in garantie la nici un dealer pe planeta asta... Garantia este pentru masina si partile ei componente...Orice operatie de intretinere intra in seama proprietarului si se face in termenele date de producator! Daca nu faci asta inseamna ca masina nu a fost exploatata in parametrii optimi si nu a fost intretinuta corespunzator deci producatorul isi va declina orice responsabilitate daca apare vreun defect...E vina ta ca nu ai avut grija de masina asa cum ti-au zis ei...

Acum, daca nu asta ai vrut sa zici, te rog sa mai incerci inca o data sa ne spui care e problema de fapt...

Share this post


Link to post

Asta era usor de inteles.

Ceea ce spui tu e corect si nu o sa sustin altceva.Dar spune tu ce faci de exemplu daca ti se distruge ambreiajul(consumabil) si nu zic ca nu se poate sau ca se poate dar sa presupunem ca da.

KIt-ul de ambreiaj ar fi peste 400 eur daca schimba si placa de presiune ca deh

e tot consumabil si rulmentul de presiune si uite asa ajungi la vreo 800 eur.Sper din toata inima sa nu patesti asa ceva ca nu e de dorit.Nu doresc nimanui

Edited by monty

Share this post


Link to post

Nu cred ca e chiar asa.

Orice lucru e la urma urmelor consumabil, nimic nu e vesnic.

Pentru garantie se face distinctie intre uzura si defect.

Una este sa te duci cu discul de ambreiaj tocit si sa le zici ca e defect, dupa ce ai mers cu piciorul numai pe ambreiaj crezand ca e ba frana, ba acceleratie.

Alta este sa-ti fi crapat ceva la el si, chiar daca e nevoie de vreo expertiza, sa se arate ca a fost un defect ascuns (de exemplu o fisura undeva).

Sunt parca exceptate unele lucruri (de obicei piese din cauciuc), dar de aici si pana la ramane doar cu volanul pe garantie e cale lunga.

Share this post


Link to post

Sa ma ierti daca sunt prea indraznet dar cum arati tu ca e viciu de fabricatie si nu de exploatare.Asa cum iti arata ei ca tu ai mers cu piciorul pe ambreiaj, nu?

Poti sa zici orice dar la urma cred ca o sa-ti pui aceeasi intrebare ca si mine.

Ce mai acopera garantia asta?

sa zic la vreo 16000 ramai fara el.

daca e la pana in 1000 e una dar la vreo 16000-20000 ei zic ca e viciu de exploatare.Poti sa demonstrezi ca nu?

Nu prea stiu cum?

Share this post


Link to post

Monty, hai domnule ca discul de ambreiaj nu se duce asa cu una cu doua! Era doar un exemplu. Ala ar trebui sa te tine zeci de mii!

Revenim, ideea e ca lumea noastra e bazata pe contracte, garantii si alte chestii legale. Daca trebuie sa te bati pentru dreptul tau, stiu ca e nasol la noi, dar daca trebuie, te bati. Pe cai legale. Nu mi-as dori sa ajung la asa ceva (am mai incercat chestii similare si inca n-am reusit pre multe, dar merge), dar daca ar face figuri la un disc de ambreiaj dus (ferodourile) la 10.000 Km si nu vor sa-l schimbe in garantie, fac expertiza (pe banii mei), ii dau in judecata si (daca ma ajuta si Dumnezeu putin) recuperez toti banii, dar nu si timpul pierdut. In schimb, i-am batut. Si "sistemul" ar avea de castigat. Ca trebuie sa se invete minte si ei (la noi) odata.

Share this post


Link to post

Sa stii ca nu cred ca o sa se puna problema expertizei.O sa zica nu si gata.

Dar cred ca e o chestie cu judecata ca poate asa vor face ceva,

In rest iti doresc din toata inima sa nu ti se intample.Nici tie si nici altcuiva.

Daca vrei sa incerci du-te la vreun dealer si da-o la plesneala cum ca ti-a cazut ambreiajul.Sa vezi ce zic si zi0mi si mie

 

Clima.

Daca se goleste platesti incarcarea sau nu?

Ca doar freonul e consumabil.De cate ori pe an

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Pai de ce sa se goleasca? Se goleste doar daca ai conducte sparte sau alte probleme...Atunci intervine garantia (daca masina mai este in garantie), se schimba ce e stricat si se reincarca instalatia pe banii lor! Nu au dreptul sa te puna pe tine sa platesti freonul daca s-a pierdut din cauza unei piese defecte...Si nimeni nu o sa comenteze la o faza de asta, iti spun eu...

Dar daca, dupa 2 ani si 11 luni de folosinta a masinii observi tu ca a/c-ul nu mai raceste corespunzator si banuiesti ca freonul s-a uzat atunci il schimbi pe banii tai...

Share this post


Link to post

mi se pare corect ce spui asa dar altceva ce este foarte important.

Ati avut probleme cu caseta de directie???

Daca da v-au schimbat-o??

Daca v-au schimbat-o cu cea noua ati avut problema??

Pt ca din cate stiu eu nu se schimba si a doua oara in garantie!!

Share this post


Link to post

Nu, n-am avut probleme de genul asta niciodata...Daca as fi avut si mi-ar fi schimbat-o in garantie si cea noua ar fi facut la fel in perioada de garantie atunci conform legii ei sunt obligati sa o schimbe sau sa o repare dupa caz pe gratis. Daca nu ar face-o, desi ma indoiesc, mama OPC-ului ii papa...Pe garantie se schimba o piesa ori de cate ori este nevoie, legea ii obliga! Si nu vad de ce service-urile ar face figuri, pana la urma nu dau de la ei din buzunar...

Share this post


Link to post

Sper sa nu ai .

Eu ma prinsesem cu oamenii de la service la discutii si ei mi-au spus.Si dupa ce discutia s=a aprins a venit directorul si i-am zis buba.M-a linistit dar numai pe moment.

Oricum nu e o chestie care sa o las asa daca ajung la o problema de genul asta.

Share this post


Link to post

:o fftopic: Nu va suparati ca am mutat mesajele, dar erau off-topic acolo!

Share this post


Link to post

@monty: incearca totusi sa te bucuri de masina noua, ca ce ai tu nu mai e dacie la care azi se infunda carburatorul, maine cade o platina, poimaine ploua in ea, etc. Asa eram si eu paranoic acu 2 ani si ceva cand mi-am luat masina, ca vai ca se uzeaza ambreiajul, ca o sa-mi crape anvelopele de la gropi (pe atunci din cauza productiei de primavara de gropi din Iasi eram la saptamana la vulcanizare), ca mai scartaie cate ceva. Am ajuns ACUM sa apreciez la adevarata valoare masina, cand are 47000km, cand nu ma mai deranjeaza daca vad vreo zgarietura noua pe tabla, troncane amortizoarele pe spate, etc, dar stiu ca daca a ajuns aici fara sa ma lase in drum (exceptand pocnirea cablului de ambreiaj care se poate repara foarte bine in drum si cu o sarma) stiu ca o va mai duce.

Nu te mai stresa atata cu masina, pana la urma chestiile astea consuma nervi inutil. Daca simti ca ai probleme la service ca asa si pe dincolo atunci inarmeaza-te cu telefonul consumatorului la tine inainte de a te duce pe la ei. Crede-ma, prefera mai degraba sa suporte din banii lor chiar si reparatii necuvenite decat sa-i calce opc-ul sau altceva. Se stie clar ca in Ro cand te calca garda financiara sau altcineva, ala nu pleaca de la tine de la firma fara macar 2-3 milionane, ori amenzi, ori spagi :D , nemaivorbind ca trebuie sa-si puna contabilii la treaba in situatii dintr-astea la greu, asa ca e mai bine pentru ei sa se rezolve la mica intelegere.

Share this post


Link to post
Se stie clar ca in Ro cand te calca garda financiara sau altcineva, ala nu pleaca de la tine de la firma fara macar 2-3 milionane, ori amenzi, ori spagi  :D ,

:o fftopic: Sa stiti ca daca intra organul de control peste tine in cel mai fericit caz scapi cu amenda 5-10 mil si spaga 2-3 mil.

 

Acum sa revenim. In garantie sunt obligati sa iti schimbe tot ce e defect la masina. Eu am umplut cartea service la masina, unele am avut si eu vina(pivotii de la gropi de ex), unele a fost vina exclusiv a producatorului. Cert este ca daca te tii tare de ei nu te vor lasa cu masina asa, vor rezolva problema. Tot atat de adevarat este ca mecanicii sunt usor dezinteresati/bezmetici (au schimbat caseta de directie pt trancaneala, eu inclin sa cred ca degeaba-- peste 1 sapt am fost la ei cu aceleasi zgomote si i-am pus sa-mi schimbe flansele de amortizor, abia atunci s-a rezolvat). Ideea este ca nu suntem intr-o situatie ideala: sa te duci la service, sa ii spui ce te doare, sa rezolve si sa pleci linistit acasa. Procesul la noi este mai complicat, implicand si unele spagi si asteptari prelungi...Totusi, ce observ eu este ca mai greu, mai ineficient si ineficace dar totusi intr-un anumit interval de timp ti se rezolva problema.

Share this post


Link to post

:D

:o fftopic:  Sa stiti ca daca intra organul de control peste tine in cel mai fericit caz scapi cu amenda 5-10 mil si spaga 2-3 mil.

De cand sunt la Iasi nu prea mai sunt la curent cu scorurile la chestii dintr-astea. La noi preferam sa crestem spaga decat sa asteptam sa ne zica cam cat e amenda. E mai ieftin asa.

In alta ordine de idei, iesi mai bine daca-i ameninti cu controlul peste ei, prefera sa-ti repare si ce-i din vina ta.

Share this post


Link to post
. La noi preferam sa crestem spaga decat sa asteptam sa ne zica cam cat e amenda. E mai ieftin asa.

La voi?Lucrezi la vreun dealer?Ca daca da vin sa-mi rezolv eventualele probleme acolo .

Share this post


Link to post
La voi?Lucrezi la vreun dealer?Ca daca da vin sa-mi rezolv eventualele probleme acolo .

Nu, firma de acasa pe care am pe leasing masina. Nu-i nici un dealer pe care sa-l dau exemplu. Exemplul era ca mai bine ii footi la cap sa-ti rezolve problemele si ii ameninti cu garda ca iesi si tu castigat, si ei.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...