Jump to content
Sign in to follow this  
thanandar

Lumini Bord Espero

Recommended Posts

Salutare. De ceva timp nu mi se mai aprind luminile de la bord sau se aprind din cand in cand si se sting. Acum citeva zile era sa dau peste unul ca ma uitam dupa indicatoarele de la bord in bezna. Are cineva idee despre ce piesa ar putea fi vorba si pe unde ar fi localizata ? La sigurante m-am uitat si nu pare sa fie arse... Martorii de la diferite sisteme ("usi deschise", "centura", etc...) se aprind. Nu se aprinde nici partea care lumineaza partea de AC/caldura. Multumesc in avans

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu, chestia care regleaza intensitatea luminoasa este un potentiometru sau un reostat. Daca acesta are un contact rece atunci s-ar putea sa apara probleme de genul celor prezentate de tine.

Share this post


Link to post

Eu am patit reaba asta in urma unui scurtcircuit pe la becurile din bord (le schimbam) si am ars ceea ce ce se cheama "releu iluminare". Se afla in cutia de rele auxiliare si parca e albastru.

Treaba e ca nou consta vreo 700k si era greu de adus, asa ca mi-am bagat degetele dibace in el (nu e un releu ci o treaba electronica) si am dat de un tranzistor de putere ars. Cu 30k si letconul am rezolvat problema.

Acum, nu stiu de ai acceasi problema, restul luminilor de interior se aprind? (pe la climatizare si butoanele de linga bord)

Share this post


Link to post

Se aprind toate, mai putin cele de la bord (nu stiu cum sa numeste mai exact, dar sint cele care lumineaza bordul) si climatizare. Mai nou nu imi merge nici claxonul, dar nu stiu daca nu cumva s-a stricat "goarna"...

M-am uitat pe manual si suspectez doua componente : K9 RELEU CONTROL ILUMINARE sau S14 POTENÞIOMETRU ILUMINARE BORD

Edited by thanandar

Share this post


Link to post

Daca te joci la potentiometru obtii vreu un rezultat ?

Share this post


Link to post

Am sucit si rasucit de el si nu se intimpla nimic. Concret, cind dau drumul la lumini, se aprind : beculetele (led-urile) de pe usa stinga fata (pt butoanele care deschid/inchid geamurile), cel de linga frina de mina legat de reglarea farurilor, iluminare casetofon, toti martorii de pe bord (evident, daca e cazul)... Totul, mai putin iluminarea generala a bordului si a climatizarii

Share this post


Link to post

Faptul ca uneori se aprind si apoi se sting indica existenta unui contact imperfect, contact imperfect care poate fi chiar si in soclul unei sigurante.

Share this post


Link to post

Cred ca ultima data s-au aprins acum ceva timp... (cam de Craciun :-). Am luat fiecare siguranta in parte, le-am zgiltiit un pic, dar tot asa a ramas

Share this post


Link to post

La mine s-a ars ledul de la potentiometru care regleaza intensitatea luminilor de bord si am observat ca daca scot modulul respectiv nu mai functioneaza deloc luminile la bord. Deci incearca sa schimbi (eventual de la un prieten cu Espero )acel modul cu potentiometru pentru a elimina aceasta cauza.

Share this post


Link to post

O problema asemanatoare am si eu. Nu se mai aprind cifrele de la ventilator, in afara de ultima. Suspectez ca e ars un bec/led care lumineaza o bucata clara de plastic ce vine la acele cifre. Chestia e ca nu stiu cum sa desfac acolo sa vad exact... (la Cielo)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...