Jump to content
Sign in to follow this  
popoviciu

Cheie Bujii Tico

Recommended Posts

salut

 

nu am reusit sa imi dau seama ce fel de cheie de bujii (marime)

e potrivita pt tico?

Share this post


Link to post

Clasica de Dacie , modelul mare(20.8?), ca mai e unul mic de 16.

Share this post


Link to post

 Am cautat si eu, am mai intrebat pe aici pe forum dar nu am gasit prin cautarile mele - cineva de la un magazin mi a spus ca este varianta mica desi si mie mi se pare ca bujiile sunt la fel ca cele de Dacie, acum nu stiu ce sa zic - el a zis ca sunt 3 variante uzuale - 14, 16 si 21 si cica ar fi cea de 16...

Share this post


Link to post

asa, 21, e cea de 21.

Share this post


Link to post

Depinde de dimensiunea bujiilor, poti pune si bujii de 16.

Share this post


Link to post

Poti pune multe, dar se presupune ca se pun ce bujii recomanda producatorul/catalogul/etc.

Share this post


Link to post

Recomandarile acelea sunt din mileniul trecut, tehnica a avansat de atunci.

Share this post


Link to post

Nu vad rostul acestei contraziceri, toate tico-urile si MAtizurile vazute d emine aveau bujii de 21, acu ca tu vrei sa pui de 16 sa fie mai cu mot, te dotezi cu o cheie corespunzatoare, aici era vorba in general. Cu gaurile din chiulasa nu stiu insa ce faci, bujiile de 16 au de obicei si filetul mai mic(asa am la Espero 16v), asa ca trebuie sa pui si reductii sa poti folosi bujiile respective.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Lumea nu incepe si nu se termina cu tine, la fel cunostintele si experientele ei. Studiaza problema inainte de-a da informatii gresite, nu-i nevoie de nicio reductie. In plus, nu stii ce bujii se afla pe motorul omului, asa ca, nu vad de ce elimini o varianta. Doar pentru ca tu n-ai auzit de ea ?

Share this post


Link to post

Ok, cum spui tu, oricum exista cheie universala 16/21 just in case.

Share this post


Link to post

Cu 16 cam problematic ,se freaca de peretii degajarii pt bujie trbuie polizata (subtiata) !

Share this post


Link to post

:| moama ce de chei.

io cand am schimbat bujiile am gasit un amic cu dacie 1310 care avea si o cheie de bujii prin portbagaj.

 

a durat totu 5 minute .nu stiu ce cheie era, ce dimensiune,idea e ca sa potrivit perfect.

Share this post


Link to post

Cu 16 cam problematic ,se freaca de peretii degajarii pt bujie trbuie polizata (subtiata) !

 

Atunci la 21 ce faci ? Vezi ca exista la Practiker capete pentru bujii la chei cu clicket, 7 lei bucata, profi.

Share this post


Link to post

De alea am eu, tot de acolo, Black & deker, nu ai treaba cu ele nici cu bujii intelepenite la care rupi cheile clasice de bujii si nu se misca.

Share this post


Link to post

Bujiile de 16 nu sunt specifice ptr Tico ,cheia nu era de vina ,eu am avut mult timp pe Tico bujii Bosch (germany) cu trei electrozi .Problema a fost la demontat a trebuit sa polizez putin cheia sa se invarta lejer acolo !

Share this post


Link to post

eu am probat pe bujie champion de Tico, adica din alea recomandate cheia de bujii de Dacie si esete exact aia

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...