Jump to content
Sign in to follow this  
miborion

Furtun Desprins Dintr-O Piesa

Recommended Posts

Buna,

Am si eu o problema, mai exact acum 2 zile am deschis capota (ceea ce nu am mai facut de foarte mult timp) pentru a completa lichidul de parbriz si am vazut ca exista un furtunas care la un capat intra intr-o piesa mare cilindrica, iar celalat capat era in aer...din moment ce masina inca mergea fara probleme cred ca nu este ceva grav, doar ca banuesc ca un e tocmai ok sa se "balangane" furtunasul pe acolo...

Atasat am pus cateva poze cu furtunasul despre care vorbesc.

Credeti ca e nevoie sa merg intr-un service sau poate ca nu e chiar asa grav?

 

Multumesc,

post-10610-055102500 1288019684_thumb.jpg

post-10610-005929000 1288019692_thumb.jpg

post-10610-022458500 1288019698_thumb.jpg

post-10610-037756900 1288019710_thumb.jpg

post-10610-054945600 1288019717_thumb.jpg

post-10610-027390100 1288019723_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu trebuie sa mergi la vreun service si nici grav nu este. Din poza #1 vezi clar unde trebuie sa infigi capatul liber al furtunului. La cativa zeci de cm, in acelasi plan cu canistra de vapori, in dreapta pozei, se afla o electro-valva cilindrica a carui intrare sufera de lipsa unui furtun.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

N-o fi de aici:

Piesa.JPG

 

@Tolin: scuze, post dublu. Pictam in timp ce ai raspuns.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

N-am mai pierdut vremea cu pictatul, esta atat de evident ca am considerat inutil. Fara sa te pricepi, iti sare in ochi.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Mi-a sarit si mie in ochi insa nu se potriveste acolo...trebuie un furtun fie mai lung fie mai gros..Am incercat sa il fortez acolo dar se rupea furtunasul (deja se rupsese putin). Pot gasi furtunase de alea pe undeva? sau cu banda izolir/scotch?

Share this post


Link to post

Acolo se potriveste, trebuie sa insisti. Daca furtunul este copt, desi este dintr-un cauciuc moale, se gaseste de schimb la magazine Daewoo.

Share this post


Link to post

Acolo se potriveste, trebuie sa insisti. Daca furtunul este copt, desi este dintr-un cauciuc moale, se gaseste de schimb la magazine Daewoo.

 

ok multumesc mult. Cand cumpar cer furtunas Electrovalva? catre ? sau doar furtunas si vin cu cel vechi?

Share this post


Link to post

Mergi cu el drept mostra, e mai sigur. Dar insista cu cel vechi, daca n-a fost cumva taiat si scos de acolo. In cazul acela, vorba mesterului: "cu cat nu este, cu atat nu se ajunge".

Share this post


Link to post

Am gasit si eu furtunasul asta rupt si de-abia pe la un al 3-lea magazin de piese Daewoo l-am gasit, problema e ca cica se gaseste greu ca e foarte solicitat si nu poti adapta al furtun deoarece acesta e mai subtire la un capat si mai gros la altul. Acum intrebarea mea este la ce naiba foloseste acest furtunas, e vorba de purjarea vaporilor de benzina, afecteaza in vreun fel mersul motorului? Mie cand era rupt imi mirosea a benzina din cand in cand.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...