Jump to content
Sign in to follow this  
Sv3bb3

Temporizare Stergatoare Tico

Recommended Posts

Salutare . Am si eu mica nelamurire legata de temporizarea stergatoarelor la tico. Am observat ca pe manetuta pentru stergatoare exita pozitia ( INT ) dar pe aceea pozitie merg stergatoarele incontinuu ca si la viteza1. Imi poate spune cineva care este acel releu care da temporizarea sau daca nu unde as putea sa montez un releu de Dacie sa faca acest lucru. Multumesc .

 

Ps Precizez ca Am citit toate rubricile de pe acest forum si nu am gasit ceea ce ma intereseaza.

Share this post


Link to post

Releul e integrat in blocul de lumini,daca nu ma insel

Share this post


Link to post

  In blocul de lumini?? Nu cred ca are vreo legatura cu blocul de lumini, mai degraba este un releu temporizat montat separat sau integrat pe maneta de stergatoare, eu am montat unul pentru stergatorul de pe spate si tot de Dacie, dar modificat un pic (timp mai mare). Dupa cum reiese din manualul de service releul temporizat este chiar in spatele ansamblului manetei de stergatoare. Verifica mai intai releul sa nu fie blocat daca cupleaza/decupleaza cand rotesti de maneta problema ta este din comanda. 

post-29784-090136300 1286518830_thumb.jpg

post-29784-097587400 1286523455_thumb.jpg

Edited by b52jgp

Share this post


Link to post

De cuplat cupleaza ca l-am desfacut si se aude in el cu "tacanit" . Intrebarea e partea care face intermitentul se gaseste tot in releul acela ??? Am observat ca pentru demontarea acelui releu trebuie desfacut cu pistolul de lipit.

Edited by VAXXi
Nu mai cita mesajul anterior. Da-i cu Add Reply din partea de jos a paginii.

Share this post


Link to post

Ai idee de unde as putea gasi un asemenea releu .. La electronice sau in Magazinele daewoo ???

Releul este pe blocul de lumini.

Share this post


Link to post

@b52jgp -daca nici poza pusa de tine nu te lamureste ca e integrat in blocul de lumini... Deci ala dreptunghiular e un releu chior si electronica de comanda e pe placuta verticala. Ambele fiind prinse pe placa cu toate contactele blocului de lumini

 

@ Sv3bb3 -vezi in schema din manual care e diferenta intre treapta int si low,e bine desenata!

 

Relee gasesti la magazinele de piese electronice,dar problema ta nu e releul ci partea de comanda (evetual si ceva contacte)

 

offtopic: aiurea rau sunt formatele astea text,parca e un fel de word la care nu poti deactiva formatul :wallbanger:

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...