Jump to content
Sign in to follow this  
LAwR

Detalii Despre Mufa De Conectare/Pinii De La Cd Player

Recommended Posts

Buna seara.

 

Am deschis acest topic in speranta ca exista un electonist care se pricepe mai bine decat mine la asa ceva, si ma poate ajuta cu niste informatii.

 

Ieri am schimbat player-ul masinii cu unul dedicat Chevrolet Aveo/Captiva/Epica, dar se pare ca mufele nu se potrivesc la Aveo-ul meu din 2007. Cum mufa adaptoare nu am gasit, am recurs la solutia: Taiat - Lipit - Izolat fiecare fir in parte. Am gasit usor firul de + permanent, masa, + pe contact, de asemenea firele boxelor.

 

 

 

 

200920102804.th.jpg

200920102802.th.jpg

190920102800.th.jpg

200920102809.th.jpg

190920102801.th.jpg

190920102798.th.jpg

200920102803.th.jpg

 

 

 

 

O mica explicatie a diagramei, din cate am inteles eu:

 

Batt = + 12v permanent

 

 

Ground = Masa

 

ACC IN = + 12v cand se pune contactul, se mai numeste si firul Remote

 

LF SP OUT = + si - pentru boxa stanga fata

 

RF SP OUT = + si - pentru boxa dreapta fata

 

LR SP OUT = + si - pentru boxa stanga spate

 

RR SP OUT= + si - pentru boxa dreapta spate

 

Restul, nu stiu inca exact. Putin ajutor ar fi bine venit!

Edited by LAwR

Share this post


Link to post

Acel adaptor este pentru a cupla firele la orice alt player care are intrari ISO universale, deci nu ce imi trebuie mie.

 

Cica playerul original scoate 4x40W, la 14.4v

 

Oricum, am rezolvat aproape toate firele, totul functioneaza perfect, inclusiv comenzile de pe volan.

 

 

 

 

Detalii despre restul firelor:

 

-Antenna Power: Cred ca este alimentarea antenei radio, acelasi fir l-am gasit la ambele playere

 

-PWM + : Firul + in mementul in care este pusa pozitia - lumineaza butoanele din jurul playerului

 

-Steering SW SIG : + de la comenzile de pe volan

 

-Steering SW GND: - de la comenzile de pe volan

 

 

 

 

Am uploadat o poza cu schita conectorilor, am tras o linie rosu peste cei care NU exista ca si fire, doar papuci goi.

 

 

 

 

Un singur fir nu stiu ce mai inseamna, si anume LAN 2! In rest, exista explicatie pentru toate.

 

 

 

 

Detine cineva alt tip de player ORIGINAL, inafara de cel postat de mine in pozele de mai sus?

 

 

Edited by LAwR

Share this post


Link to post

Ma poate ajuta cineva cu "LAN 2"-ul?

Share this post


Link to post

Eu am gasit mufa din cea de baza Aveo in ISO. Be loud sau caralarmservice le are, plus ca am gasit si adaptor de antena radio.

 

 

Share this post


Link to post

Da, stiu ca exista adaptoare in ISO. Dar eu nu aveam nevoie de ISO, dupa cum se vede mai sus, ci de total altceva!

 

 

 

 

Cum ziceam, am rezolvat toate firele, mai putin unul, "LAN 2", care chiar nu stiu pentru ce este!

 

 

Share this post


Link to post

Da, stiu ca exista adaptoare in ISO. Dar eu nu aveam nevoie de ISO, dupa cum se vede mai sus, ci de total altceva!

 

Ce s-a intamplat e o porcarie.Daca este dedicat Aveo,trebuie sa aiba tot ce trebuie pentru a fi conectat la Aveo.Bine ca ne-ai spus,ca ma pregateam sa iau si eu asa ceva.Acum voi fi mai atent ce cumpar.Poate ne spui si de la ce firma ai luat aparatul.

 

Cum ziceam, am rezolvat toate firele, mai putin unul, "LAN 2", care chiar nu stiu pentru ce este!

 

 

 

Ce s-a intamplat e o porcarie.Daca este DEDICAT Aveo,trebuie sa se conecteze fara modificari,la Aveo.Bine ca ne-ai spus,ca ma pregateam sa cumpar si eu un aparat.Acum voi fi atent la acest aspect.Cum nu sunt decat cativa furnizori,poate ne spui care a livrat aparatul.

Share this post


Link to post

Nu este nicio porcarie. Doar ca pe Aveo - Epica - Captiva, exista 2 modele de CD Playere. Eu nu am stiut acest lucru pana m-am trezit ca nu se potrivesc mufele. Dar asta nu a fost nicio problema dupa cum se vede, a fost foarte simplu pana la urma sa prind firele pe direct. Doar nu era sa trimit unitatea inapoi pentru niste amarate de fire. Chinezul m-a ajutat cu detalii despre toate firele pe care le are unitatea iar eu am facut legatura dupa diagrama playerului original. Se pare ca LAN 2 nu are nicio utilitate.

 

 

 

 

 

230920102843.th.jpg

 

 

 

 

 

Exista multi care produc unitati dedicate Chevrolet, dar aceasta e cea mai avansata de pe la cati am cautat timp de luni de zile!

 

http://wincencn.com/

Edited by LAwR

Share this post


Link to post

am vazut ceva cablu adaptor dar nu stiu pt ce modele de playere s-ar potrivii http://www.metrafo.r...la-9-5-uni.html

stie cineva ce finali are CD/mp3 playerul din Aveo(2008-2009) ce putere scoate ...eu banuiesc 4x15W rms

Daca n-ai aflat inca,CD player-ul de pe AVEO are ca finali 2 bucati TDA 7388.Au mai mult de 15W.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

Salut,cat te-a costat transportul?

Share this post


Link to post

Daca n-ai aflat inca,CD player-ul de pe AVEO are ca finali 2 bucati TDA 7388.Au mai mult de 15W.

serios ? nu te cred :) al meu are TDA8589

4x19w rms la U=14.4V , 4ohm, THD=0,5% / 4x31w rms in 2ohm THD 0,5%

4x26w rms la U=14.4V, 4ohm THD=10% / 4x44w rms in 2ohm THD 10%

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...