Jump to content
Sign in to follow this  
toniblue

Zgomot Torpedo

Recommended Posts

Buna ziua,

 

 

De vreo 2 saptamani aud un zgomot ciudat/scartait de la torpedo la trecerea peste denivelarile de pe drumuri (la strazile din Romania aproape mereu). Daca tin torpedoul deschis nu se mai aude nimic.

 

S-a mai lovit cineva de aceasta problema? Cum poate fi rezolvata? Mentionez ca este vorba despre un Cielo din '96.

 

 

Multumesc anticipat!

Edited by toniblue

Share this post


Link to post

arunci fardurile nevestii sau surubelnitele din el...

 

pai trebuie intai sa identifici cauza si apoi sa ne ceri sfatul... e de la "balama", de la incuietoare, de unde vine...?

Share this post


Link to post

Uita'te la marginea de sus a capacului torpedoului . De obicei se vede unde freaca .

Capacul se poate regla din balamale sa nu mai scirtie .

Share this post


Link to post

s-ar putea sa fie si bordul..partea de deasupra torpedoului..se slabesc suruburile alea doua de la buzunarul de deasupra torpedoului..la mine de acolo e si habar nu am ce sa ii fac..si ma enerveaza de mor :(

Share this post


Link to post

Nu cred ca e de la bord. Daca tin capacul torpedoului apasat inspre sus nu se mai aude. La fel daca il las deschis.

 

Iar in torpedou nu am nimic. Cat despre balamale si suruburi nu am observat asa ceva pe acolo ... am aruncat un oki si nu am descoperit sursa zgomotelor.

 

Banuiesc ca este de la sistemul de inchidere care s-a largit. Cand am sa am timp am sa incerc sa-l reglez si sa pun si un burete ... cel vechi e dezlipit.

 

Any help is welcomed.

Share this post


Link to post

Si eu am aceeasi problema cu bordul dar si cu geamul din dreapta fata. X(

Share this post


Link to post

ce facem cu bordul ca eu nu il mai suport? ce ai la geam? zangane?+se lasa greu jos

Share this post


Link to post

astazi am desfacut bordul si torpedoul..am lipit chestiile alea in care se infileteaza suruburile+ pus burete din ala cu lipici pe unde mi se pare mie ca atinge si rezultatul: VICTORIE NICI MACAR UN SUNET..acum sper sa tina cat mai mult. Mai am un greier in usa dreapta. :wallbanger: si nu e de la bolturi ca sunt noi.

 

Am lipit exact din ala de se pune la geamuri..purfix parca. am desfacut partea de deasupra torpedoului..e putin greoi.poate o sa fac poze sa va arat. am pus purfix pe locurile unde se inchide torpedoul..partea de sus.daca deschizi torpedoul si te uiti ai sa vezi ca sunt deja niste bureti acolo.(eu am lipit peste).

in rest am lipit "piulitele" in care se infileteaza suruburile (cele din buzunarul de deasupra torpedoului) .astea stateau in fagas da prinsesera putin joc .ca sa poti sa le lipesti trebuie sa scoti portiunea cu buzunarul. Oricum sper sa pun poze sa va arat suruburile care trebuie scoase pt. a scoate portiunea aia din bord. Da cu usa ce fac? voi aveti idee ce ar putea sa zdrangane?

torpedoul nu l-am scos de tot am dat drumul la chestiile alea de cauciuc care il tin de bord si am pus purfix. mai intai afla sigur de unde ai zgomotele.cand face tine cu mana de partea de sus a buzunarului si de bord(adica chestia aia unde e si boxa.) si vezi daca mai face ca eu zic ca de la suruburile alea 2 e problema

Share this post


Link to post

Va dati seama ce il rodea problema asta pe Vlad de a facut el toate astea :) ) adevaru e ca la rotile lui noi scartziitul ala nu prea dadea bine! Nu-i asa Vlade?

Share this post


Link to post

@Vlad la mine scartaitul de la usa dreapta venea de la maner si de la butonul de la geam (nu mai statea la locul lui si iesea f. putin, dar atat cat sa scartaie...) Trage putin de manerul usii din dreapta si o sa ai o gama mare de scartaieli. Se rezolva cu niste cauciuc (elastic) pus intre partea textila si cea din plastica :D

Share this post


Link to post

vine berea CT_ZDB daca asta e..mersi de info.

 

asa SORANE... :D

Share this post


Link to post
Si eu am aceeasi problema cu bordul dar si cu geamul din dreapta fata. X(

 

Dragos, trebuie sa dai jos masca de plastic a usii +folia de plastic, si sa te uiti acolo sa vezi despre ce e vorba. Daca ai geamuri electrice atunci eu spun ca ti s-a rupt un nit care fixeaza mecanizmul de ridicare geamului si troncane cand dai in anumite gropi ;)

Share this post


Link to post

si eu am problema asta tampita cu bordul :( am strans cele 2 suruburi de deasupra torpedoului dar tot degeaba :( am strans toate suruburile ce leam vzt si la torpedo dar nimic :( tot face urat :( plus inca o problema la usa din drpt fata, face un zgomot ciudat nu e scartait e altceva si am obs. ca nu provine de la bolturi balamale sau ce e acolo, ci vine de la sistemu` de inchidere si ala are vreo 4 suruburi parca, erau destranse, leam strans si o zi sa linistit, dar dupaia iar a inceput , de strans nu mai pot ca nu sau desurubat...

Niste sfaturi imi da si mie careva va rog?

Share this post


Link to post

da cu usa si eu cred ca de acolo vin si habar nu am ce sa fac.. vezi cu bordul apasa unde e boxa cand face asa si vezi daca mai face...se poaet pune ceva intre bord si parbriz unde e boxa si zgomotul dispare

apropo:cum scot fata de usa din dreapta? am scos surubrile (3) si am tras de ea si se s-ar si urechile da nu iese :scarpin:

Edited by Vlad

Share this post


Link to post

Am rezolvat problema troncanitului bordului, am vazut ca si uni dintre voi au mai intampinat aceasta problema deranjanta. Secretul e urmatorul: vedeti ca deasupra torpedoului sunt 2 suruburi, dar degeaba le strangeti alea ca nu au mare efect, idea e ca mai este un surub care nu e vizibil. Acesta se poate strange dupa ce scoateti chestia aia prin care vine aerul cald/rece (se scoate usor, punetio sa bata maxim in jos dupa care apasati fortat pe ea sa iasa).

 

P.S. Eu le-am scos pe toate 4 si am strans toate suruburile, acuma mai am o singura buba la usa dreapta mai troncane ceva, dar bordul s-a "cumintit" e super fara zgomotul ala care iti face pe creieri ...

 

Tot in legatura cu torpedoul: voi trebuie sa trantiti mai tare ca sa ramana inchis?pe mine ma nerveaza treaba asta pentru ca daca pun ceva in el, trantindul asa tare risc sa sparg ceva (in caz ca e mai fragil) ...

Astept raspunsuri, multumesc.

Share this post


Link to post

Aceeasi problema am avut, si tocmai am i-am aplicat tratamentul prescris de Blondu'. Rezultat: brici!!!!

 

Deci: demontat duze aerator, demontat torpedo (nu ala cu usa, ci ala aplicat, de deasupra. Am lipit pe marginea de sus a acestuia o banda decupata dintr-o laveta de sters (d-aia galbena cu gaurele), si l-am pus la loc, strans suruburile cu simtul raspunderii.

 

In plus, un pic de vaselina pe balamalele de care ramane agatata usa torpedoului de jos (sau cutie pt acte, sau cum se numeste), si asta a fost, a incremenit, nici miau, nici piu, nici scartz, nimik! Merci blondu' :osanale:

 

Da, si la mine e la fel, usa torpedoului trebuie trantita mai tare ca sa se inchida, si am si spart ceva al naibii de important odata...

Share this post


Link to post

kyo cu placere ;)

Mi-a prescris cineva ceva cu "trantitul" usii torpedoului si functioneaza : in loc sa-l trantesti, apasa putin mai tare prin zona pe unde se baga cheia si se inchide fara riscul de a sparge ceva ;)

Share this post


Link to post

Salut prieteni...cand trec cu masina prin gropi sau denivelari mi se aude un scartait din bord ce pot sa fac?multumesc anticipat!

Edited by renato04

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...