Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Forex

Recommended Posts

Subiectul spune totul :)

Share this post


Link to post

Da, e un fel de bursa a valutelor, da' mai dinamica decat bursa clasica.

Share this post


Link to post

Eu ma bag desi in ultimul timp mai mult merg pe commodities, pe forex doar pentru hedging.

Share this post


Link to post

Doar aur si argint, adica ? Broker din Ro sau din afara ?

Share this post


Link to post

Broker doar de afara, never again Romania, poate doar pentru euro-ron.

Aur foarte putin, in general petrol, gaze. Deasemenea si indecsi joc(DJIA, SP, etc)

 

Petrolul provoaca dependenta, dupa ce joci un pic de petrol, valutele ti se vor parea foarte plicticoase.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Hm, al meu nu are decat aur si argint pe commodities, nici urma de petrol sau altceva. Ce-ai patit cu brokerii romani, de esti asa suparat pe ei ? :)

Share this post


Link to post

Pai la noi trebuie sa depui situatii la Fisc si platesti impozit de zapacesti. Cel putin cand jucam pe BVB plateam pentru actiunile cu care castigam fara sa pot sa-mi deduc pierderea care o inregistram cu alte actiuni.

Oricum daca vrei sa joci cu broker de la noi alege vanguard(tradeville). Au spread foarte mic si poti juca absolut orice cu ei.

Pe extern eu deocamdata ma chinui cu astia:

http://www.avafx.com/CFD-Trading-Conditions/

http://www.avafx.com/FX-Trading-Conditions/

Au spread ok dar taxele de Overnight sunt un pic cam mari.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Astia-s tot pe Metatrader, care nu ma incanta deloc, eu fiind pe un Mac o buna parte din timpul zilei. N-am nici o pasiune pentru brokeri romani, tot spre afara m-am dus si eu si eram multumit cu cei gasiti deocamdata (canadieni), doar ca mi-ai bagat soparla cu commodities-urile :)

Share this post


Link to post

Cam toate sunt pe Metatrader. Nu ai incercat MS Virtual PC 7 for Mac?

Share this post


Link to post

Am dual-boot pe el, dar nu ma incanta viteza solutiilor astora de virtualizare :-$ Am gasit un broker cu aplicatie custom (Java based) care chiar se misca bine si e cat se poate de multiplatforma, dar nu au asa multe perechi de valute si nici alte commodities in afara de Au si Ag. Eh, deocamdata ma impac cu ele, mi-am restrans doar pe perechile cu EUR. Pe ce leverage joci ? eu de antrenament, m-am oprit la 50.

Share this post


Link to post

Din cate am vazut Virtual PC ruleaza intr-o fereastra, dar nu bag mana in foc, eu fiind programator de aplicatii MS nu am problema asta.

 

Leverage, ce imi ofera brokerul: 200:1 pentru valute si 100:1 pentru restul. Oricum asta o reglezi din teoria riscului. Spread pe EUR/USD am 3, ceea ce e destul de bine. Perechile de valute de jucat sunt intotdeauna cele cu cel mai mic spread si care au tendinte de oscilatie datorita situatiei economice: JPY, CHF, GBP, bineinteles combinate cu EUR sau USD.

 

Atasez si un teaser cu ziua de ieri pe petrol(nimic spectaculos):

post-775-128035486558_thumb.jpg

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Da, e virtual machine (cum face si Parallels, pe care-l am licentiat si tot cam frectie e... uneori 1-2 secunde fac diferenta, nu vreau sa le pierd intr-o masina virtuala). Astia dau spread 2 pe EUR/USD si EUR/JPY, 1 pe EUR/GBP, binisor. Am vazut ca pe termen scurt merge sa joci de-astea, am mai avut rezultate bune cu SEK si TRY; EUR/USD si aurul parca-s mai potrivite pe termen lung. Daca nu-s indiscret, cu ce fond ai inceput ?

Share this post


Link to post

De inceput am inceput cu cateva sute de euro, dar mai apoi am bagat mai sanatos.

Ai spread foarte bun, tre sa caut si eu asa ceva, dar sa aiba si petrol.

 

"uneori 1-2 secunde fac diferenta"

Deacord, dar daca nu o faci deja incearca sa joci cu ordine entry/take profit/stop loss.

Share this post


Link to post

Da, fara TP/SL esti cam mancat, insa uneori mai urmaresc cu coada ochiului si intru pe variatii bruste din scurt; in cateva secunde poti face un profit destul de maricel daca esti rapid in clickuri.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...