Jump to content
Sign in to follow this  
hashu_1985

Cielo - Bbx

Recommended Posts

M-am gandit sa-mi prezint atelajul si pe forumul asta. ok.gif

Am un Cielo din 1996 toamna pe care l-am cumparat "stock" acum doi ani cu 60.000km (masina facea cate un drum pe zi servici- acasa 2km si rar cate un buzau-bucuresti 100km)...de aici explicandu-se si numarul foarte mic de km in atatia ani...iar in ultimii 4 ani stause nemiscata intr-o parcare.

Dupa ce l-am cumparat i-am schimbat distributia,amortizoare fata,bateria,rulmenti fata,2 macarale geamuri,pompa benzina,un releu si cam atat...de atunci in alti 60.000km facuti de mine nu i-am mai facut nimik la partea mecanica.

Estetic : i-am pus jante 16'' torra 7,5J cu cauciucuri 195/45 , toba finala borla proXS, volan opel astra GSI (am si scaunele de GSI dar nu le-am pus inca),arcuri sport -40mm,modificat grila fata,semnale stopuri fumurii,schimbat boxe si headunit.

 

... cam atat despre masina mea!

post-24499-127985579815_thumb.jpg

post-24499-127985584552_thumb.jpg

post-24499-127985591438_thumb.jpg

post-24499-127985597421_thumb.jpg

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Imi place.   :thumbl: Mai ales jantele;mi se par ca dau chiar foarte bine pe masina.Negativ,din punct de vedere estetic(dupa parerea mea) este volanul.Este mult mai frumos cel de cielo.

 

La multi km!Bafta

 

 

Share this post


Link to post

Suuper misto masinaria.

Incearca la toba, sa tai drept pana mai sus, sa iasa un dreptunghi... si sa ridici si toba mai sus, ar veni muult mai frumos.

Volanu mie personal imi place, mai putin emblema de opel... :mrgreen:

Share this post


Link to post

Si mie imi place cum arata in general. Dar ce-i cu punctele alea albe pe aripa ? Si inca o chestie pe care nu o inteleg, cum poti sa circuli cu talon de 45mm prin Buzau? Buzaul inca nu a facut cunostinta cu asfaltul dupa parerea mea...

In rest numai de bine :)

Share this post


Link to post

@ B62CIF - am schimbat volanul nu datorita aspectului celuilalt ,volanul de cielo era mult mai subtire

 

@Dumitru Cristian - Legat de emblema de pe volan, ai perfecta dreptate, dar in momentul cand m-am luminat era prea tarziu... dadusem volanul unui prieten

@TBird - Faina remarca legata de drumurile din buzau, imi pare rau ca ai avut de circulat pe ele :lavolan:

- Iar petele albe de pe aripa dreapta fata au ramas dupa revopsire in urma unei daune, revopsire care am facut-o la un service ZZuper " MESESRIAS" ...manca-iar falimentu'

Share this post


Link to post

Masina a primit recent jante 17'' ... am dat jos arcurile FK si le-am schimbat cu unele stock scurtate, acum coboara masina cam 4-5 cm fata si 2-3cm spatele...dar e ALTA VIATA (se poate circula decent pe drumurile patriei)post-24499-013152800 1290790905_thumb.jpgpost-24499-032935900 1290790920_thumb.jpgpost-24499-042051700 1290790970_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Arata bine,insa din cate vad iti cam ating in aripi.

Share this post


Link to post

Da , atingeau rau(numai spatele)....am rezolvat problema,am pliat buza la aripi,a iesit cam de KKO dar o sa o duc sa retuseze pasajele spate.

Share this post


Link to post

le-am schimbat cu unele stock scurtate

Cum adică "stock scurtate"?

Share this post


Link to post

probabil taiate, o spira-doua...

Edited by madkat

Share this post


Link to post

probabil taiate, o spira-doua...

 

 

Da, mai precis am taiat o spira si jumatate dupa care am roluit arcul la cald pt a-l aduce la forma initiala.

Sper saptamana viitoare sa pot sa va arat poze cu TRAPA BIPOZITIONALA originala nexia montata pe masina :D

Share this post


Link to post

Deci i-ai facut bucla aia ingustata inapoi sa inteleg? ca altfel nu se aseaza bine.

Edited by argon

Share this post


Link to post

am taiat o spira si jumatate

Care-i "ideea".. dai jos FK-uri şi pui unele stock scurtate de tine?! :scarpin:

Share this post


Link to post

Sigur erau prea tari alea sport si il scutura. Desii acum sta masina la nivel-ul dorit, dar nu cred ca se mai comporta cum trebuie la solicitari, au fost gandite la marime intreaga..si cele stock si cele sport.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Marime intreaga su mai putin intreaga, ideea e ca se poate circula in conditii decente...si pana la urma hai sa fim seriosi, Cielo nu-i o masina de vreo 300 de cai,la care sa-ti trebuiasca vreo suspensie sport profesionala ca sa o poti strunii!

Si ca o paranteza: Arcurile sport sunt mult mai moi decat arcurile stock...duritatea si cursa o da amortizorul...arcul opune foarte putina rezistenta.

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

...duritatea si cursa o da amortizorul...arcul opune foarte putina rezistenta.

Asta la suspensiile proaste, am mai vazut si eu porcarii de-astea beton pe fata si fleasca pe spate.

In mod normal, arcul da duritatea pe comprimare, amortizorul se opune destinderii rapide, trebuie un echilibru intre astea 2.

 

Ia o suspensie "de firma" si vei vedea.

 

PS. Am vazut cateva cielo cu FK si toate aveau aceeasi boala, in schimb am vazut si KW, aia e altceva.

Share this post


Link to post

Stiu moshule dar un eibach sau koni...sare de 6-700 de aero lejer...si calitatea intr-adevar este cu totul alta

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

pe curbe cum se comporta? ai neai promis poze cu trapa.

in schimb frumoasa rau masina :thumbl:

Share this post


Link to post

Intr-un final dupa luni asteptari am reusit sa montez si trapa ...in ultima vreme de cand n-am mai postat pe aici am mai facut urmatoarele lucruri la BBX:

-schimbat axa cu came si tacheti

-montat filtru sport si bara rigidizare TaTechnix

-revizie la sistemul de franare...degripat si schimbat niste garnituri p'acolo

-inlocuit filtre si schimb "zemuri" 10000000.gif - ulei,lichid frana,antigel

-inlocuit IAC ,in urma caruia am rezolvat problema cu consumul (acum consuma si ea in oras un decent 12-13%)

-pe la interior am mai aranjat-o putin ca ziceai ca-i dupa razboi

-SI NU IN ULTIMUL RAND TRAPA BIPOZITIONALA 15000000.gif

 

Urmeaza vineri sa-i colantez plafonul negru lucios si sa-i fac retusuri pe bara spate,pasaje roti spate si ceva retusuri pe laterale

post-24499-0-90483100-1313598639_thumb.jpg

post-24499-0-22293500-1313598645_thumb.jpg

post-24499-0-32160000-1313598652_thumb.jpg

post-24499-0-79045000-1313598657_thumb.jpg

post-24499-0-17358900-1313598663_thumb.jpg

post-24499-0-92630200-1313598670_thumb.jpg

post-24499-0-78107900-1313598682_thumb.jpg

post-24499-0-14917400-1313598690_thumb.jpg

post-24499-0-54538500-1313598701_thumb.jpg

post-24499-0-30264000-1313598801_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Foarte interesanta trapa!

 

As mai face inca ceva: as corecta zgarieturile de pe barele de protectie, as schimba placutele de inmatriculare cu unele noi si as dezlipi cele 10 Rovigniete sau ce-or fi alea!

 

Ii sta foarte bine cu jantele astea!

Share this post


Link to post

Probabil ca zilele astea o sa-i fac si retusurile...iar pe barele de protectie (daca te referi la ornamentele cromate de pe bari,aripi si usi) as vrea sa aplic autocolant rosu...cred ca ar venii frumos!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...