Jump to content
Sign in to follow this  
scorpion

Chevrolet Aveo Vs Sandero Vs Peugeot 206 + ,Sfat Achizitie

Recommended Posts

Pentru ca 1.4 mpi e un motor vechi, care are niste limite, traduse prin consum mare, zgomot mare in turatie.

... "legat" la o CV deloc reusita.

Share this post


Link to post

1.4 este un motor excelent - din pacate pe golan este pusa o cutie etajata prost (pentru acest motor). Care cutie nu te lasa sa folosesti intreg potentialul motorului. Si dezavantajeaza si consumul.

 

Iar 1.2 are mai multe in plus - are sistemul de injectie mai complex, niscai senzori in plus (unul din ei - ceva pe admisie, dar nu mai imi aduc aminte exact era chiar o problema la generatiile mai vechi - la astea noi se pare ca s-a rezolvat) etc.

Consumul e comparabil - la fel si nivelul de zgomot.

Share this post


Link to post

@ Mircea: i-am raspuns strict la intrebarile "De ce e mai simplu 1.4 decat 1.2 ? Care sunt chestiile alea mai putine ?".

Stiu. Insa si 1.2 16V are limitarile lui. Nu trebuie s-l ridici mai mult in ture pt acelasi cuplu?

In attach se vede diferenta!

Date_tehnice_Sandero_iunie_2009.pdf

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Daca tot ai pus datele tehnice - JH3 este cutia de viteze care s-a pus si pe SuperNova - e o cutie foarte fain etajata pentru un motor micut. Au pus-o pe 1.6 8 valve tocmai ca sa scoata ceva dintr-un motor relativ slab, si pe 1.2, ca sa compenseze cuplul slab.

Pe 1.4 nu am inteles niciodata de ce au pus JH1-le - o cutie cu rapoarte destul de lungi...

Share this post


Link to post

In attach se vede diferenta!

 

Acum am vazut.

 

1.2 e alegera mai buna

 

1.4 are alezajul mai mare decat cursa, clar anti consum, asa se explica si emisiile alea care ating valori comparabile cu 1600 cmc

 

Oricum amandoua sunt old shit, intradevar unul mai mult decat celalalt.

Share this post


Link to post

old shit is the best shit - avand in vedere benzina si conditiile de utilizare de la noi ;)

Share this post


Link to post

Sandero intr-adevar e o masina low-cost , nu poti obtine de la ea mai mult decit a fost proiectata . Ce m-a deranjat cel mai mult la Sandero a fost frina , nu este progresiva , iar pentru mine venind de pe Cielo , mi s-a parut un pas mare inapoi .

Anyway , the winner is ...

Opel Meriva 1,4 benzina twinport , produsa in 2008 , la care am putut aduce cupoane si obtine o reducere substantiala de pret .

Alte detalii despre optiuni , dupa ce o voi lua de la dealer , sper ca peste 2 saptamini ( am dat azi avans ) , in cadrul unui alt topic .

Multumesc pentru sfaturi , topicul se poate inchide .

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...