Jump to content
Sign in to follow this  
nightwolf

Ma Preg Sa Fac Un Drum Lung Iasi-buc

Recommended Posts

7,2 consum extraurban??? :o .Ultimul meu consum mixt (3/4 extraurban, Vmedie = 110km/h + 1/4 urban) cu Cielo (cilindree aproape dubla si 1 cilindru in plus) am avut 6,8%

 

 

Da mai asa o fi da' nu cred ca ai mers cu viteza MEDIE 110/h poate cu viteza MAXIMA...Pe Buc-Ploiesti m-am dus cu 110 -120 constant iar de la Ploiesti i-am dat 140 pana la Comarnic si crede-ma cam asta e consumul lui Mati la viteze din astea !....Am scos si 4,9 % da' am mers cu 80 /h...Asta e Mati nu e Tico asta e clar!!!! :wallbanger:

Share this post


Link to post
Asta e Mati nu e Tico asta e clar!!!! :wallbanger:

 

Iar iarna nu-i ca vara...

Totusi, nea zeutzu, sigur nu e ceva gresit? (metoda de masurat consumul etc)?

Io cu lgn cand nu am vant din fata consum la 120 6.5 iar la 140 7.5. cand am vant din fata mai adaugi 0.8-1l /100. Si asta la aerodinamicitate cat 2 matizuri (in sensul rau) si cu motor DUBLU!

Share this post


Link to post

gata am venit...

la dus cu vant din fata, mers mai calm, viteza medie extraurban 90-110 km/h, mers in localitate cu 60km/h pana s-a lasat noaptea- aici includ si o plimbare nocturna de vreo 20 km prin bucuresti

maty al meu a luat 6%

la intoarcere condus mult mai agresiv, turat foarte puternic, mers extra urban... 120-140 km/h , nu prea am mai tinut cont de localitati decat cand mai comenta antiradarul cate ceva sau... ma blitzau baietii, inclusiv o plimbare in timpul zilei de vreo 25 km

a luat 6,5 %

 

deci... concluzia... mai bine cu 130-140 ca ajung mai repede :D

la plecare avrem doar vreo 2400 si ceva

acum am la intoarcere vreo 3300 km

 

 

oricum... e u in ca ma mai intreb... oare masina asta a fost proiectata sa mearga cu plinul??? de parca ar avea o o tona de benzina...frate... super mare diferenta

Edited by nightwolf

Share this post


Link to post
Iar iarna nu-i ca vara...

Totusi, nea zeutzu, sigur nu e ceva gresit? (metoda de masurat consumul etc)?

Io cu lgn cand nu am vant din fata consum la 120 6.5 iar la 140 7.5. cand am vant din fata mai adaugi 0.8-1l /100. Si asta la aerodinamicitate cat 2 matizuri (in sensul rau) si cu motor DUBLU!

 

 

Nu e Alexutule tata nu-i nik gresit pur si simplu atata manca la viteze mari si la cum il "dresez'' eu prin Bucu!...Si sa sti ca daca avem motoare mici nu-i musai sa ai consum mic!Ca ai nevoie de turatii mari sa cari supozitorul !!!

Share this post


Link to post
maty al meu a luat 6%..

a luat 6,5 %

Stai linistit ca o sa mai scada, dar tot mi se pare cam multicel pentru un motor care trebuie ca consume cu 20% mai putin. Mie imi ia 5, 5 si ceva la 90-110.

Share this post


Link to post

Daca te joci intre 90 si 110 poate. Mers cat de constant s-a putut la 100 - 105 pe vitezometru am scos ~5.1 % Da adevarul e ca te plictisesti... mama - mama. Da era si autostrada goala.

Share this post


Link to post

Dar plinurile le-ai facut ochi ca sa determini consumul cat mai exact posibil??? altfel nu are nici o valoare calculul...

Mie consumul mi se pare mult prea mare... poate inca nu e formatat motorul...

Ai mers pe la Vaslui sau pe la Bacau?

Share this post


Link to post
Daca te joci intre 90 si 110 poate. Mers cat de constant s-a putut la 100 - 105 pe vitezometru am scos ~5.1 % Da adevarul e ca te plictisesti... mama - mama. Da era si autostrada goala.

Pe drumul pe la Vaslui (IS-Buc are portiune comuna pana in Barlad cu cel de GL) nu prea ai cum sa mergi cu mai mult, eu nu prea pup autostrazi. Cel putin intre Iasi si Vaslui ai comune, curbe, dealuri etc, deci nu poti sa mergi prea repede, te mai revansezi intre Crasna si Barlad. De asta am eu consumul destul de mic afara, ca n-am unde sa-i dau :D

Chiar, sa ne spui daca ai mers prin Vaslui sau prin Bacau.

Eu cand ma duceam la Bucuresti alegeam Vasluiul, ca stiam radarele, iar pe european, pe cat de bine e sa mergi cu viteza, pe-atat de plin e de radare, cel putin intre Iasi si Targu-Frumos nu mai incapi de ele.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Am fost prin Bacau 420 Km pana la Obor de la mine de la Billa

 

Apropo.. am luat o frumusete de groapa pe colentina, aveam vreo 70-80, n-am avut cum sa o evit... si era destul de bunicel pana am dat in ea

S-a indoit putin janta... am venit cu ea asha pana la iasi... inapoi.. nu am avut bataie

Nu stiti prin iasi undeva sa o indrept bine, si ieftin... asha ca pt studenti.

Nu vreau sa scot rezerva... ca e virgina :D ... o sa o scot pt situatii mai nasoale.

 

Radare au fost... bafta mea e ca majoritatea au fost pt cei de pe sensul opus.. si m-au blitzat baietii, plus aveam si antiradarul.

 

Nu se merita pe vaslui... e naspa rau drumul

Share this post


Link to post

Janta te duci la Pneu Service inainte de Sermecom(spre Valea Lupului). Sunt profesionisti...daca nu e tare stramba o face la ciocan, daca nu cred ca au aparat de roluit dar nu stiu sigur. Oricum daca nu bate nu e stramba tare...te duci la ei o indrepti si o echilibrezi si nu o sa ai probleme. :thumbl:

Share this post


Link to post

gata, am refacut janta la o vulcanizare vizavi de gelsor, i-a tras doua ciocane. a rezolvat-o... o sa vad dak bate... cand ies pe afara, sa o echilibrez... cost:30k :D

scapa aer pe unde era indoita.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...