Jump to content
Sign in to follow this  
sergiuhusca

Consum Ulei Kalos 1,4 16V

Recommended Posts

Am pe bord 65.000 de km.

Problema (daca este o problema se prezinta astfel).

Cand am facut schimbul de ulei, mai exact in august anul trecut, s-a completat ulei pana la nivelul maxim.De-a lungul timpului, am mai controlat joja, totul fiind ok.Astazi uitandu-ma pe ea, am observat ca uleiul pe joja, este putin peste jumatate, adica peste insemnul cu 1L.Mentionez ca pe la 10.000 de km parcursi cu uleiul din motor cand l-am verificat acesta era la maxim.Din estimarile mele acesta a inceput sa scada dupa acest numar de kilometri.Practic a inceput sa scada dupa 10 -12.000 de km.

Precizez ca uleiul il schimb la 15.000 sau la 1 an.Pana la urmatorul schimb mai am 1.300 de km.

Uleiul este GM 5w-30, cel recomandat de producator, iar masina este intretinuta conform manualului.

Masina nu scoate fum la turatii ridicate, nu exista urme de ulei in vasul pentru lichidul de racire, nu exista pierderi sub masina...

Voua va scade nivelul de ulei dupa joja intre schimburi?

Share this post


Link to post

Daca l-ai schimba la 10000km oare nu ar fi mai bine? La 15000km si fiind GM, il arunca usor pe evacuare. Ori schimbi marca uleiului, ori folosesti GM si-l schimbi la 10000km.

Share this post


Link to post
... fiind GM, il arunca usor pe evacuare...

Alte uleiuri au arici sau ventuze de se prind de peretii cilindrilor spre a nu fi aruncate pe evacuare ?

Share this post


Link to post

GM e un ulei slab calitativ. O utilizare indelungata duce la pierderea proprietatilor si a subtierii acestuia, astfel incat e aruncat pe evacuare. Si fenomenul nu se prezinta doar la acest motor ci si la unele motoare BMW. Daca te crezi atotstiutor, da un raspuns mai competent.

Share this post


Link to post

GM e un ulei slab calitativ.

Un ulei de 30.000 km este un ulei slab calitativ ?

Share this post


Link to post

Sincer eu nu cred ca acel ulei indeplineste normele de schimb pana la 30.000km. Este un ulei normal, sintetic si atat.

Share this post


Link to post

Nici Castrol nu crede ce face, motiv pentru care recomanda schimbarea uleiurilor sale dupa 3000 miles sau 3 luni.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nici Castrol nu crede ce face, motiv pentru care recomanda schimbarea uleiurilor sale dupa 3000 miles sau 3 luni.

 

Uleiul sintetic GM 5W30 este ulei ELF produs in Portugalia.Elf este o marca buna.Am facut pana acum 2 schimburi dupa cate 15.000km si n-au fost probleme.

Share this post


Link to post

S-a mai descoperit ceva in ultimele 2 luni?

Logic, vad urmatoarele variante:

- joja n-a fost bagata pana la capat :)

- uleiul s-a scurs prin alte locuri prin care s-a umblat (filtru, bujie?), caz in care ar trebui sa se poata depista

- chiar s-a intamplat ceva la motor si "papa" ulei

Nu pot confirma spusele cu aruncatul uleiului pe evacuare. Rechinul a avut un parcurs de circa 15.000 km pe an si a vazut numai GM 5W30 si nu se partaie cu stropi (scuze!)

 

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...