Jump to content
Sign in to follow this  
csergogaby

Au voie incepatorii sa conduca in strainatate?

Recommended Posts

Ce stiti despre acest lucru? E voie sa conduci masina in strainatate daca ai carnet de mai putin de un an?

Trebuie sa mergi cu lamaile puse sau nu?

Share this post


Link to post

De unde stii asa de sigur? Unde scrie acest lucru?

Unii zic ca nu te lasa romanaii sa iesi asa din tara, dar cica in afara nu e problema..

Share this post


Link to post

Pai nu te lasa romanii sa iesi din tara in virtutea reglementarilor internationale. Da' care-i problema ?!?! Iesi cu altcineva la volan, apoi dincolo n-ai decat sa conduci tu, daca esti convins ca politia lor nu zice nimic.

Share this post


Link to post
Pai nu te lasa romanii sa iesi din tara in virtutea reglementarilor internationale. Da' care-i problema ?!?! Iesi cu altcineva la volan, apoi dincolo n-ai decat sa conduci tu, daca esti convins ca politia lor nu zice nimic.

Cum adica sa nu te lasa sa iesi din tzara? Vreau sa citesc si eu cu oki mei chestia asta. Postatzi si voi un link. Mi se pare prea aberanta.

Share this post


Link to post

Pai in primul rand iti trebuie carnetul international de conducere eliberat de ACR (din ce scrie la ei Permisul romanesc NU este recunoscut afara!). Si nu cred ca o sa-l elibereze la incepatiri... SI eu stiu la fel, sub 1 an de permis nu ai voie sa conduci afara. Caut datele legale si le trimit.

Share this post


Link to post

Nu stiu daca permisul romanesc este sau nu recunoscut afara, dar eu am condus pe afara , m-a si oprit politia, de mai multe ori chiar si nu mi-au zis nimic de permis, s-au uitat la el, mi-au cerut si pasaportul, atat.

Share this post


Link to post

deci permisul de conducere ESTE recunoscut afara !..E o kestie de luat banii asta cuy sa-ti iei permis INTERNATIOONAL !!...Ce draq e aia P.C international...?!...Dai examen cu vreo politie internationala!...Eu am condus cu permis romanesc si in Germania si in Anglia si n-ai treaba...Singura chestie e cand te duci sa locuiesti acolo ..da'ca turisty n-ai nici-o treaba!!!!!!

Share this post


Link to post

Citez:

 

"Permisul international de conducere (PIC) - eliberat persoanelor care conduc autoturisme pe parcurs strain, fiind o traducere legalizata a permisului national romanesc in 5 limbi de circulatie internationala si recunoscut de toate statele semnatare ale Conventiei asupra Traficului Rutier de la Viena din 1968, printre aceste state numarandu-se si toate tarile din Spatiul Schengen.

 

Iata cateva din motivele pentru care este recomandat sa avem un asemenea document in buzunar atunci cand iesim din Romania la volanul unui automobil.

 

1. Permisul International de Conducere asigura deplina legitimitate in circulatia rutiera Internationala. Acest permis este eliberat in exclusivitate de catre Automobil Clubul Roman. Forma si continutul sau au fost stabilite prin Conventia Internationala de Circulatie Rutiera de la Viena din 8 noiembrie 1968, fiind identice in toate tarile.

 

2. Automobil Clubul Roman elibereaza aceste permise cetatenilor romani domiciliati pe teritoriul României, posesori de permis de conducere national cu o vechime de minimum 1 an de la dobandire, si care se deplaseaza in strainatate cu autovehicule proprietate personala, precum si soferilor profesionisti.

 

Cetatenilor straini li se pot elibera asemenea permise numai daca sunt rezidenti sau au domiciliul in Romania si daca poseda permisul de conducere romanesc.

 

Valabilitatea PIC-ului este de 1 an de la data eliberarii si in nici un caz nu depaseste valabilitatea permisului national in baza caruia a fost eliberat.

 

3. Permisul International de Conducere scuteste pe posesorul sau de a purta asupra sa pe teritoriul strain o traducere legalizata a Permisului National de Conducere, in 5 limbi de circulatie internationala (engleza, franceza, germana, spaniola, rusa) sau de transcriere a acestuia in caracterele limbii nationale ale statului respectiv. In caz contrar conducatorul auto poate fi obligat de organele de politie sa caute traducator autorizat si sa realizeze aceasta traducere pe teritoriul statului respectiv contra unei taxe considerabile, la care se adauga taxa notariala de legalizare.

 

PIC-ul inceteaza a mai fi valabil intr-un stat daca titularul sau si-a stabilit aici resedinta obisnuita.

 

Pentru eliberarea Permisului International de Conducere sunt necesare:

 

- Permisul de Conducere National si o copie a acestuia;

 

- 2 fotografii tip pasaport;

 

- Taxa aferenta acestuia."

Share this post


Link to post

Astea sunt smecherii de la ACR... Foarte multi au condus in strainatate si nu au avut probleme cu permisele nationale.

Pe mine ma intereseaza unde scrie in lege ca nu ai voie sa iesi din tara cu un permis de mai putin de un an de zile.

Share this post


Link to post

Eu nu am auzit sa existe in legislatie o astfel de prevedere si am mers prin Ioropa destul cu traducerea permisului rroman in buzunar. intr-adevar cred ca e o magarie a ACR sa mai atraga ceva membri.

Share this post


Link to post

Dar nu trebuie sa fi neaparat membru ca sa iti faci permis international...

Share this post


Link to post

Da dar in mod singur insista sa te faci membru sau sa-ti faci prin ei asigurarea medicala, carte verde gri sau roz.

Share this post


Link to post

Cred ca am deviat de la subiectul propus de mine...

 

Va rog sa-mi spuneti daca stiti ceva despre interdictia de a conduce in strainatate pentru incepatori.

Share this post


Link to post

Art. 25. - (1) Pentru conducatorii de autovehicule care au mai putin de un an practica în conducere se stabilesc reguli suplimentare de circulatie prin http://www.gmclub.ro/forum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules][url=http://www.gmclub.ro/forum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules]regulament[/url]'>http://www.gmclub.ro/forum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules][url=http://www.gmclub.ro/forum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules]regulament[/url]'>http://www.gmclub.ro/forum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules][url=http://www.gmclub.ro/forum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules]regulament[/url]'>.

(2) Autovehiculele conduse de persoane care au mai putin de un an practica în conducere vor purta un semn distinctiv, în conditiile stabilite prin .

 

 

Acum caut acel care zice conditiile...

Share this post


Link to post
Pai in primul rand iti trebuie carnetul international de conducere eliberat de ACR (din ce scrie la ei Permisul romanesc NU este recunoscut afara!). Si nu cred ca o sa-l elibereze la incepatiri... SI eu stiu la fel, sub 1 an de permis nu ai voie sa conduci afara. Caut datele legale si le trimit.

 

Chiar o sa le fac reclamatie la OPC celor de la ACR fiindca induc in eroare publicul... ia cititi ce scrie in http://www.gmclub.ro/forum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules][url=http://www.gmclub.ro/forum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules]regulament[/url]'>http://www.gmclub.ro/forum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules][url=http://www.gmclub.ro/forum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules]regulament[/url]'> din 23/01/2003 (Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 58 din 31/01/2003) de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice:

 

"Art. 225. - (1) Permisul de conducere eliberat de autorităţile române este valabil în circulaţia internaţională pe teritoriul statelor care au aderat la Convenţia asupra circulaţiei rutiere, încheiată la Viena la 8 noiembrie 1968 şi ratificată de România.

(2) Pentru a circula pe teritoriul statelor care nu au aderat la convenţia prevăzută la alin. (1) , posesorii permiselor de conducere eliberate de autorităţile române trebuie să aibă şi un permis de conducere internaţional, eliberat de Automobil Clubul Român."

 

deci e clar ca sunt golani astia de la ACR...

 

Si nu am gasit nimic nici in ordonanta si nici in acest cum ca ar fi interzis incepatorilor sa conduca peste hotare.

Daca voi ati gasit ceva, va rog sa scrieti aici.

Share this post


Link to post

Inseamna ca ti-ai dat singur raspunsul la intrebare :)

Share this post


Link to post

Eu zic sa intrebi totusi la M.A.I. cum e cu treaba asta, ca parca si eu stiam ceva de genul ca n-ai voie sa iesi din tara cu lamaia-n geam ... ca sa fi sigur, nu de alta ...

Share this post


Link to post

Confirm si eu intr-un rand treaba cu permisul de la ACR: nu e nevoie de el. De fapt, e cam asa: permisul romanesc e recunoscut in aproape toate tarile care-au incheiat nustiuce conventie automobilistica fara nici un act suplimentar. Daca aveti de gand sa circulati prin tari care nu au semnat asa ceva (probabil tarile lumii a 3a sau cine stie ce insule), atunci da, e nevoie de un permis international.

 

Cel putin prin Europa am mers bine mersi cu permisul actual, n-a zis nimeni nimic.

Share this post


Link to post

Pana la urma nu am gasit nici in ordonanta si nici in http://www.gmclub.ro/forum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules][url=http://www.gmclub.ro/forum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules]regulament[/url]'> nimic care sa spuna ca incepatorii nu au voie sa conduca in strainatate.

oricum nu eu eram cel incepator, ci prietena mea este.

La granita l-am intrebat pe vamesul roman daca ea are voie sa conduca in afara si mi-a zis ca nu ("daca va conduca i vor da aia o amenda de o va tine minte toata viata").

La unguri am discutat cu vamesul despre acelasi lucru si mi-a zis ca daca are permis atunci are voie sa conduca, la ei nu exista perioada de incepator si nu stia ce e cu semnul pe acre il aratam (lamaia). Mi-a zis sa fie atenta si atat.

Asa ca am condus amandoi in liniste in Ungaria, Austria si Italia.

Nu am fost opriti de politie deloc si nu am folosit semnele de incepator pentru ea decat in Romania.

Concluzia e ca tot nu sunt 100% sigur ca avea voie sa conduca :)

Share this post


Link to post

Eu am fost de curand in Germania sa aduc o masina pt sefu meu. In Ungaria ne-a oprit un caraliu local (avea masina de politie Skoda Octavia RS :twisted: ) si mi-a cerut carnetu' de conducere.

I l-am dat, s-a uitat cu MARE atentie pe el, a venit inapoi la masina si mi-a spus ca permisul meu a expirat (eu l-am luat in '97 si era valabil pana in 2002 dar a iesit o OG si s-a prelungit valabilitatea pana in '97), ca ESTE VALABIL in Romania dar NU SI IN AFARA!

 

Asa ca atentie cei care sunteti in situatia mea!

 

Culmea e ca politsaiu' stia despre ce e vorba si a fost amabil si a zis ca daca ne schimbam la volan e ok si pot sa plek.

Share this post


Link to post

Si eu sint in aceeasi situatie; cred ca in cazul nostru trebuie sa luam Carnet International de la A.C.R. pentru a putea conduce legal in strainatate.

Share this post


Link to post

"

MINISTERUL ADMINISTRAŢIEI ŞI INTERNELOR

 

INSPECTORATUL GENERAL AL POLIŢIEI ROMÂNE

 

-SERVICIUL POLIŢIEI RUTIERE-

 

Nr. din

 

 

 

C ă t r e

Csergo Gabi

 

 

Conform Art.25 alin2, autovehiculele conduse de persoane care au mai puţin de 1 an practică în conducere vor purta un semn distinctiv.

 

Din punct de vedere al legislaţiei eliberate de autorităţile din România, pentru această categorie de conducători auto nu există alte reglementări.

 

Este necesar să respectaţi reglementările statului străin pe teritoriul căruia circulaţi, cărora trebuie să vă conformaţi.

 

"

Share this post


Link to post

ASTA DA DOCUMENTARE!!!!.......Multzumim!!!!!!

Share this post


Link to post

In vechiul cod rutier se specifica clar ca nu ai voie sa iesi la volanul masinii daca ai mai putin de 1 an vechime. Eu asa am facut dar am intrat la volanul masinii adusa din Germania si aveam 6 luni de sofat :-D

Foarte ciudat ca nu zicea nimic de intrarea in tara. Sperau sa ramanem pe acolo sa mai scada somajul :X

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...